Żołnierz Wehrmachtu 1939 (Ekwipunek)

in pl-historia •  10 months ago 

Witam was wszystkich, w tym artykule chciałbym przedstawić wam bliżej żołnierzy, którzy w 1939 roku niestety odebrali nam naszą ukochaną wolność. Zaoraszam ! (Pamiętajcie jest to przedstawienie normalnego żołnierza piechoty)

Zaczynamy od góry

Na głowie naszego prostego piechura widniała furażerka M34 albo M38,

lecz gdy szedł on w bój zakładał stalowy hełm M1935 , na którym z jednej strony była naniesiona trójkolorowa Kalkomania w ówczesnych niemieckich barwach narodowych (czarno-biało-czerwona), natomiast z drugiej strony znajdowało się godło wojsk lądowych (srebrny orzeł na czarnej tarczy). Czasami zamiast hełmów M1935 niemieccy żołnierze nosili pochodzący jeszcze z 1 wojny światowej M1918,a w niektórych przypadkach M1916


Porównanie hełmów M1916 i M1935

Wyposażeni byli w mundury nowego wzoru, w skład którego wchodziła:

  1. Kurtka mundurowa M1936 zapinana na pięć guzików z czterema kieszeniami. W pasie umieszczone były haki służące do podtrzymywania szpeju. Na rękawie zaś naszyte było oznaczenie stopnia danego żołnierza.
  1. Spodnie sukienne M37 w kolorze szarym.
  1. Czarne saperki M1866 z cholewami.

Na plecach czasami nosił tornister M1934 z klapą pokrytą skórą cielęcą i włosiem (skąd jego żartobliwa nazwa "futrzak"), na której czasami była menażka. Do spodu tornistra przypięta była płachta namiotowa (Zaltbahn) w kamuflażu Splittertarn.

Do ekwipunku naszego piechura należał też Pas z czernionej skóry, na którym był: chlebak wz.31, dwie ładownice do karabinu powtarzalnego kar 98k (mauser) ( każda po 30 naboi), Bagnet wz. 84/90 z żabką do karabinu "mauser", łopatka piechoty oraz manierka z aluminiowym kubkiem wz.31. (Ciekawy był fakt, że na klamrze od pasu widniał napis GOTT MIT UNS (Bóg z nami) oraz nazistowski orzeł). Przez ramię miał przewieszoną metalową puszkę z maską przeciwgazową wz. 1938 (całkowicie gumowa) oraz torbę brezentową na płachtę przeciwiperytową


całokształt żołnierza.

Na sam koniec uzbrojenie, w 1939r. normalny niemiecki żołnierz posiadał: karabin powtarzalny kar98k "mauser" oraz granat trzonkowy wz.24 lub granat zaczepny Eierhandgranate 39.


Pamiętaj o zostawieniu upvote! (mi, a szczególnie nowym twórcom aby się nie zniechęcili i pamiętajcie "nie można być samolubnym na naszej platformie STEEMIT" ) Mam nadzieję, że mój artykuł wam się spodobał oraz dowiedzieliście się co nieco o Historii.

Sam piszę od niedawna, więc jeśli macie dla mnie jakieś porady proszę pisać śmiało w komentarzach. :) Ja mogę co najwyżej pomóc w kwestiach detektorystyki.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!