Strona z bestiariusza #8 (Mitologia słowiańska) Domowik

in pl-historia •  last year 

Witam, jest to ósmy artykuł z serii "Strona z Bestiariusza". Zapraszam!

Wszystkie wcześniejsze artykuły pisane były o bytach strasznych oraz mrocznych, ale w wierzeniach naszych przodków możemy spotkać również demony przyjazne, sympatyczne i miłe dla człowieka.

Domowik, Domowy, Domownik, Gospodarz, Domowoj

Jeśli w izbie twej usłyszałeś odgłosy ruchu lub zobaczyłeś sylwetkę małego człowieczka, to nie miałeś się czego bać a nawet powinieneś się ucieszyć, że domowik zamieszkał akurat u ciebie.

Bohater dzisiejszego artykułu w wierzeniach słowiańskich był "opiekunem domu", znany na terenie całej Polski i rusi. Sprzątał oraz pomagał w wielu domowych obowiązkach, założę się że niektórzy z was ucieszyliby się na wieść o tym, że w waszym domostwie zjawił się mały pomocnik. Wygląd naszego demona może nie był przyciągający, gdyż domowoj przybrał wygląd brodatego staruszka o bujnych włosach.
Dzięki zdolności polimorfii mógł się również zmienić w kota, psa lub węża.

Gdy właściciel izby dbał (tzn. nie krzyczał na niego i dawał mu jedzenie) o swojego małego pomocnika ten zżywał się z nim na tyle, że podczas przeprowadzki gospodarz mógł poprosić domowika o zmianę miejsca zamieszkania razem z nim, natomiast domowoj, który nie doświadczył ciepła ze strony pana/pani domu opuszczał izbę, a w skrajnych przypadkach stawał się nieprzyjaznym lokatorem gdyż: tłukł talerze, bił dzieci a nawet sprowadzał do gospodarstwa złe demony takie jak strzygi oraz zmory. Każdy przedstawiciel opisywanego gatunku demona zamieszkiwał: szparę za piecem, strych albo miejsce pod progiem domu. Nasz mały przyjaciel posiadał zdolność przepowiadania przyszłości różnymi zachowaniami, np. gdy zaśmiał się następny rok był pełen szczęścia i dostatku, natomiast gdy zagrał na swym grzebieniu mogliśmy spodziewać się rychłego ślubu.

Wielka szkoda że w w dzisiejszych czasach nie uświadczymy towarzystwa tych małych pomocników. 🙂

Pamiętaj o zostawieniu upvote! (mi, a szczególnie nowym twórcom aby się nie zniechęcili i pamiętajcie "nie można być samolubnym na naszej platformie STEEMIT" ) Mam nadzieję, że mój artykuł wam się spodobał oraz dowiedzieliście się co nieco o dziwnych mitologicznych bestiach.

Sam piszę od niedawna, więc jeśli macie dla mnie jakieś porady proszę pisać śmiało w komentarzach. 🙂 Ja mogę co najwyżej pomóc w kwestiach detektorystyki.

źródła:
https://ru.wikipedia.org/wiki/Домовой
Książka pióra Leonarda Pełki "Polska demonologia ludowa"

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

@ytedimeq, enjoy the vote!

Have you claimed your FREE Byteballs yet? Check out this post on how you can get $10-80 just for having a Steem account: https://steemit.com/steem/@berniesanders/get-free-byteballs-today-just-for-having-a-steem-account-usd10-80-in-free-coins