Strona z bestiariusza #5 (Mitologia Słowiańska) Strzyga i strzygoń

in pl-historia •  last year 

Witam, jest to piąty artykuł z serii "Strona z Bestiariusza". Zapraszam!

Pisałem już o różnych stworach z mitologii słowiańskiej, były to byty wodne, domowe, lecz nie było jeszcze żadnego posiadającego ptasie cechy anatomiczne. Pora więc to zmienić !

"Nie krzywdź innych gdyż po śmierci mogą ci się odwdzięczyć" ~ Motyw często pojawiający się w mitologii naszych przodków.

Strzyga i strzygoń

W naszych ukochanych wierzeniach słowiańskich czasam rodzili się ludzie naprawdę dziwni, albowiem posiadali: dwie dusze, dwa serca, podwójny szereg zębów (nie był zbyt widoczny) , a co najważniejsze dwa życia. Za pierwszego ich zachowanie niczym się nie różniło od naszego, rzadko wiedzieli kim będą po śmierci, ale gdy ludzie spostrzegli ich odmienność natychmiast wypędzali ich ze wsi lub od razu zabijali, bywało że to były nawet małe dzieci. I tak to po śmierci tylko jedna dusza opuszczała ciało, a druga przebywająca w nich dusza wylęgała z ciała człowieka paskudną skrzydlatą bestię kierowaną żądzą krwi oraz zemstą za krzywdy wyrządzone w pierwszym życiu. Potwór ten (tak jak już wspomniałem) pił krew ludzką, ale mógł zaspokoić się również juchą zwierzęcą. Demon ten jak większość stworzeń z mitologii słowiańskiej miał nieproporcjonalny oraz odrażający wygląd gdyż miał: Małe i chude ciało, nadzwyczajnie wielką głowę, czerwone ślepia oraz ptasie szpony.


Autor: EvelineaErato

Strzyga pomimo małej postury i tak była silniejsza od człowieka czy bydła. Spotkanie ze strzygą można było przeżyć gdyż jej ugryzienie nie oznaczało śmierci ani przemiany w omawianego stwora. Demon był szybki, zwinny a ponad to posiadał zdolność zmiany w sowę, co dawało mu znaczną przewagę względem człowieka podczas posiłku. Zabicie strzygi było dosyć ciężkie gdyż jedynymi sposobami na to było: Spędzenie całej nocy śpiąc twarzą do dołu w leżu bestii, Spalenie jej podczas snu lub odnalezienie ciała dziecka z którego zrodziła się strzyga oraz przebicie jego serca osinowym kołkiem (starodawna, magiczna broń, niezwykle skuteczna w walce z wampirem), albo odcięcie głowy malucha i położenie jej między nogami (Nasi przodkowie byli bardzo pomysłowymi ludźmi.)

Ciekawostki:
Nazwa tego demona pochodzi od rzymskiego strix co znaczy „puszczyk".
Demon ten Wystąpił w książce Andrzeja Sapkowskiego "Ostatnie życzenie" oraz w grach takich jak "Wiedźmin" oraz "Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana"


Strzyga w grze "wiedźmin" polskiego wydawcy oraz producenta gier CD PROJEKT RED

Pamiętaj o zostawieniu upvote! Mam nadzieję że mój artykuł wam się spodobał oraz dowiedzieliście się co nieco o dziwnych mitologicznych bestiach.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Follow back

Posted using Partiko Android