Kilka stron z bestiariusza #3, demony wodne w mitologii słowiańskiej!

in pl-historia •  10 months ago  (edited)

Witam, jest to trzeci artykuł z serii "Strona z Bestiariusza". Zapraszam!

Bagna, rzeki, jeziora oraz tereny podmokłe środowiska wodne w mitologii słowiańskiej były kojarzone z wpływami zła, czyhało tam na ludzi wiele bestii. Dziś opowiem o trzech z nich.

Utopiec

Demon słowiański znany na obszarze całej słowiańszczyzny. Stwór rodził się z dusz ludzi oraz płodów, gdy nie dostały się do Nawi. Występowały tam gdzie są wszelkie śródlądowe wody: stawy, jeziora, rzeki, a także – studnie lub przydrożne rowy, rzadko oddalając się od swego środowiska, ale gdy już to uczyniły i tak ociekały wodą pozostawiając po sobie kałuże. Wygląd owych bestii był bardzo odpychający albowiem miały: ogromną głowę, wielkie wyłupiaste oczy, zieloną oślizgłą oblepioną błotem skórę oraz niewyobrażalnie szczupłą sylwetkę. Szczególnie upodobały sobie wciąganie ludzi oraz drogich zwierząt w wodne odmęty. Ciekawym atutem demona była umiejętność wabienia ofiar w swoje sidła.
W czasie nowiu Utopce stawały się miłośnikami zagadek, im szarada trudniejsza tym bardziej była ciekawa dla tych dziwnych bytów.

Rusałka Wodna

Stwór wodny darzony szacunkiem przez wielu Słowian. Rusałki wylęgały się z dusz utopionych kobiet, przybierały ideał płci pięknej. Każdy mężczyzna, który napotkał na swej drodze to stworzenie nie mógł się jemu oprzeć i w ten oto sposób wpadał w sidła tego a jakże niebezpiecznego bytu. Rzadko nadawała się okazja aby wyzwolić się od Rusałki, mianowicie CZASAMI zadawała ona zagadkę, której poprawna odpowiedź ratowała życie. Nasi przodkowie obchodzi tak zwany Rusałczy tydzień, w którym zaprzestawali pracy, tylko odpoczywali oraz kąpali się w różnych zbiorników wodnych. Ten kto nie dostosował się do owego święta był karany przez opisywanego demona.

Mamuna

Demon płci żeńskiej nazywany inaczej Dziwożoną. Zamieszkiwały tereny podmokłe zwykle w norach lub jaskiniach, popychając w kłopot głównie brzemienne kobiety oraz świeżo upieczone mamy. Zazdrościły życia innym gdyż one same były niczym innym jak duszą zabitego, porzuconego lub umyślnie poronionego dziecka. Porywały maluchy lub podmieniały ja na własne, które były upośledzone lub bardzo odpychające. Mamuny przybierały postać odrażających kobiet które cechowały się: nadzwyczajnie chudą sylwetką, owłosieniem pokrywającym całe ciało oraz nienaturalnie obwisłymi piersiami, którymi prały swoją bieliznę oraz w czasie drogi zarzucały sobie je na plecy. W stworzenia te wierzono na terenie całej rusi oraz Morza Bałtyckiego.


Autor zdjęcia: Ink-Yami

Pamiętaj o zostawieniu upvote! Mam nadzieję że mój artykuł wam się spodobał oraz dowiedzieliście się co nieco o dziwnych mitologicznych bestiach.
Polecam blogi nowych (im też zostaw upvota, aby się nie zniechęcili). :)
https://steemit.com/@barreloflaughs
https://steemit.com/@matima/followers

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!