Strona z bestiariusza #4 (Mitologia Słowiańska) Nocnica

in pl-historia •  10 months ago

Witam, jest to czwarty artykuł z serii "Strona z Bestiariusza". Zapraszam!

Wiele jest demonów narodzonych z ludzkich dusz, grzeszników oraz osób skrzywdzonych, zamordowanych, źle pochowanych. Jednym słowem ze zmarłymi trzeba było obchodzić się z szacunkiem inaczej mogli oni zesłać na nas los naprawdę zły i nieszczęśliwy.

Nocnica/Zmora/Mara

Demon znany z nękania ludzi w porze nocnej. Są dwie teorie dotyczące powstawania tego bytu, pierwsza mówi o tworzeniu się potwora z duszy człowieka skrzywdzonego, natomiast druga o rodzeniu się z duszy kobiety, która nie nacieszyła się miłością i zmarła w czasie pomiędzy zaręczynami a ślubem. Wygląd owego demona był niezwykle paskudny albowiem jej ciało było nienaturalnie nieproporcjonalne, była szczupła, długonoga oraz miała wyschnięte piersi. Nasi przodkowie wyobrażali sobie ją ubraną w czarną suknię, którą okrywała biała narzutka. To jak zachowywała się Nocnica zależało od regionu, z którego pochodziły podania. Pierwsza opcja mówiła o sylwetce chodzącej po nocy w ciemnym lesie myląc kierunek drogi wędrowcom, natomiast druga o demonie wkradającym się do domów ludzi aby się najeść. Robiła to w sposób naprawdę dziwny i dyskretny, mianowicie siadała na klatki piersiowe ofiar dusząc je, żeby następnie wypić ich krew. Ten kogo nawiedziła nocnica wstawał zmęczony, bez sił do pracy. Ludzie w obronie przed stworem zmieniali pozycje snu, należało spać na brzuchu bądź odwrotnie z głową w nogach. W domostwach (dokładnie w sypialni) wieszano lustra, gdyż wierzono, że nocnica po ujrzeniu własnego, szkaradnego odbicia ucieknie i zrezygnuje z posiłku oraz wieszano nad drzwiami ochronny amulet z martwej sroki.
Ciekawostki
Nocnice obwiniano o śmierci łóżeczkowe niemowląt.
Jeszcze niedawno na mazurach niektórzy ludzie wierzyli w istnienie stwora.
Fraza „nocny marek” wywodzi się właśnie od „mary”.

Pamiętaj o zostawieniu upvote! Mam nadzieję że mój artykuł wam się spodobał oraz dowiedzieliście się co nieco o dziwnych mitologicznych bestiach.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!