Konkurs #pl-gry "EvE: ONLINE"

in pl-gry •  last year  (edited)

W latach szkoły podstawowej i liceum zawsze fascynował mnie kosmos. Książki SF, pochłaniałem tonami. Czas mijał, człowiek dorastał, pasję pozostawały tylko media się zmieniały. Mniej więcej w 2011 roku przeszukawszy czeluści Internetu, natrafiłem na ten oto flmik. Bardzo proszę o obejrzenie go w pierwszej kolejności gdyż jest to niezbędne do zrozumienia późniejszych kilku kwestii:) Nie trwa długo około 2 minut.

Tak więc po tych kilku minutach, byłem tak zaaferowany i podekscytowany tym filmem( tak, w pierwszej chwili sądziłem, że jest to film!:) zacząłem szukać informacji. Takim oto sposobem dowiedziałem się o EvE Online.

EvE potocznie przez graczy nazywana Evką jest dziełem traktującym o życiu w kosmosie. Życiu rodzaju ludzkiego, który w dalekiej przyszłości z wielkim rozmachem zaczął eksplorować kosmos. Podczas badania niezbadanego, zaczęto wykorzystywać specjalne dziury w czasoprzestrzeni tzw. Wormhole. Dzięki nim ludzkość podróżowała pomiędzy układami gwiezdnymi i docierała do najdalszych zakątków bezkresnego kosmosu. Porozrzucana w całym wszechświecie prowadziła dostatnie i spokojne życie. Do czasu gdy jeden z takich wormholi z niewyjaśnionych przyczyn się zapadł uniemożliwiając kontakt z ludźmi rozsianymi w bezkresnej pustce kosmosu.

Od tej pory cały rodzaj ludzki, porozrzucany i odseparowany zaczął ewoluować, tworzyły się nowe kultury, społeczeństwa, religie etc. Proces trwał wieki i posunął się tak bardzo że ludzie zapomnieli o swoich korzeniach i zaczęli ze sobą rywalizować.

EVE to nie gra…

Pozycja ta została stworzona przez Islandzkie studio CCP w 2003 roku.
Cechą charakterystyczną jest to, że w przeciwieństwie do takich gier MMO jak "World of Warcraf" czy "World Of Tanks", tutaj życie toczy się na jednym serwerze. Nie ma podziału na światy. Wszyscy gracze logują się na jednym uniwersum przez 24 h na dobę od 15 lat! Frekwencje bywały różne ale na chwile obecną jednocześnie potrafi być zalogowanych ponad 30 tysięcy graczy, chociaż były okresy gdy liczba ta przekraczała 50 tysięcy ludzi. Każdy zalogowany w każdej chwili może porozmawiać i wejść w interakcję z kim chce! Nie ma żadnych ograniczeń!
Z oficjalnych źródeł zarejestrowanych jest jakieś 300-400 tysięcy graczy, ze zrozumiałych względów logujących się w różnych porach doby.

Jak wspomniałem wcześniej żyjemy w kosmosie w dalekiej przyszłości. Cały świat ma coś około 7000 układów słonecznych i kilka tysięcy wspomnianych wcześniej wormholi (w których także można mieszkać). Każde z tych miejsc jest dostępne dla każdego gracza, niemalże w każdej chwili!

Każda z tych kropek to jeden układ słoneczny.

Co tam w trawie piszczy: MECHANIKA

Mechanika gry jest tak stworzona, aby każdy mógł znaleźć tu cos dla siebie.
Można być:
Producentem: tworząc nowe przedmioty, reakcje, boostery etc.

Handlowcem: handlując i spekulując na markecie,

Górnikiem:

Można zajmować się PVE: strzelając do NPC i zarabiając-

…lub PVP; walcząc z innymi graczami-

Eksploracją; Skanując nowe układy i niezbadane jeszcze wormhole-

I mnóstwem innych rzeczy, które maja ogromny wpływ na cały świat. Każdy z graczy jest małym trybikiem w tym ogromnym dziele.

Ekonomia gry jest tak pomyślana i zaplanowana, że w zasadzie opiera się na zasadach panujących w realnym świecie. 98% przedmiotów, które znajdują się na rynku jest produkowana przez graczy! Algorytm tej części EvE jest tak napisany, że rynek podlega takim samym fluktuacją jak rynki światowe!

Gra na całe szczęście korzysta z systemu abonamentowego także nie ma tu ryzyka, że f2p będzie miało wpływ na balans rozgrywki. Co najciekawsze miesięczny czas gry można przedłużać pieniędzmi zdobytymi w grze!!! Gracz z kilkumiesięcznym doświadczaniem jest w stanie opłacić subskrypcję handlując czy zarabiając w inny sposób, nie ma konieczności płacenia realnymi pieniędzmi! Gwoli informacji, miesięczne koszta subskrypcji oscylują w granicach 60 zl.

System umiejętności moim zdaniem jest najlepszym jaki do tej pory wymyślono. Tzn w innych podobnych produkcjach aby posiąść nowe skile należy zbierać doświadczenie bijąc z reguły NPC. W EvE skili uczymy się nawet jak nie jesteśmy zalogowani! Jest to rewelacyjne rozwiązanie gdyż życie w realu potrafi absorbować i po kilku miesiącach powrót do gry byłby w zasadzie bezcelowy, gdyż inni gracze byliby już tak bardzo rozwinięci, że nie mielibyśmy szans z Nimi konkurować. Przy tym rozwiązaniu nie ma takiej opcji.

Jak w każdym MMO najistotniejsza rzeczą jest kooperacja z innymi graczami. Stopień interakcji jest tutaj tak ogromny, że nie sposób opisać tego nawet na kilku kartkach. EvE jest niesamowicie rozbudowane, gram od mniej więcej 6 lat a Evka i tak potrafi mnie zaskoczyć! Ciągle się czegoś uczę, coś odkrywam. To niesamowite uczucie.

Regularnie co jakiś czas w prasie tematycznej pojawią się artykuły, że pobity jest kolejny rekord jeżeli chodzi o maksymalną ilość graczy, którzy brali udział w jednej bitwie.
Bitwy te i straty w sprzęcie są oczywiście przeliczane na realne pieniądze gdyż każdy statek ma swoja wartość w ISK( waluta gry) natomiast za odpowiednia ilość ISK można kupić właśnie PLEXA-przedłużenie abonamentu na miesiąc.

Na powyższym screenie widać jedna z największych bitew jakie miało miejsce w historii EvE…każdy z tych kolorowych kwadracików to żywy gracz. Wojny toczą się o najcenniejsze układy słoneczne, rejony bogate w rzadkie surowce.
Jeden z graczy polskiej społeczności kiedyś powiedział ze EvE to nie gra…EvE to drugie życie i powiem Wam, że to nie jest pusty slogan.

Co tam w trawie piszczy: SOUNDTRACK

Muzyka zawsze była jednym z najistotniejszych elementów każdej gry. Ona tworzy klimat, buduje napięcie wpływa na miodność. W tym przypadku nie jest inaczej. Ale to co stworzył John Hallur to arcydzieło. W poniższym linku, kilka wybranych perełek.

Dodatkowo, efekty towarzyszące nam w każdej chwili zanurzania się w tym cudownym świecie sprawiają że aż chce się wracać. Dźwięk silników działek, odgłosy stacji kosmicznych, bram miedzy układami słonecznymi, to na prawdę trzeba usłyszeć.
Dzięki YT epickie kawałki można słuchać także dosłownie wszędzie i przy każdej okazji.

Co tam w trawie piszczy: GRAFIKA

Tak, każdy jest wzrokowcem, i chociażby nie wiem jak mocno się zapierać grafika i efekty w grze są naprawdę istotne.

Evka mimo że ma ponad półtorej dekady, wciąż zachwyca:

Twórcy regularnie udoskonalają silnik i dbają aby szata graficzna się nie zestarzała.
Dlatego też wymagania nie są niskie, na szczęście jest możliwość zmniejszenia ilości detali i można śmigać nawet na laptopie ze średniej półki.

All hardware regardless of platform must support the following minimum requirements:
• CPU that supports SSE2
• GPU
o with 256 MB VRAM or more
o that supports Shader Model 3
o that supports DirectX 9.0c
• Drivers: DirectX 9.0c (included)
• Audio
o that is Direct Sound compatible and supports SSE
• HD: 20 GB free space (or more)
• Network: ADSL connection (or faster)
• DVD-ROM: 2x-speed DVD reader (for boxed editions only)
The minimum screen resolution for the EVE Online Client is 1024x768. For optimum performance always use the latest available drivers for all hardware, including in particular audio and video hardware.
The expectation for the Minimum System Requirements is that all game features can be used on low-end hardware that still meets those requirements. All graphics settings are set to their lowest values. The resolution is set to 1024x768.
The expectation for the Recommended System Requirements is that there is a smooth and visually enjoyable experience across all game features. All graphics settings can be set to their highest values. The resolution should not exceed 1920x1200, though higher resolutions can be used with lower settings.
Please note that when in large-scale situations, such as fleet fights, it is encouraged to drop all graphics settings to their lowest value.

Windows
Minimum System Requirements:
• OS: Windows 7 / 8.1 / 10
• CPU: Intel Dual Core @ 2.0 GHz, AMD Dual Core @ 2.0 GHz
• RAM: 2 GB
• Video: AMD Radeon 2600 XT or NVIDIA GeForce 8600 GTS Recommended System Configuration:
• OS: Windows 7 / 8.1 / 10
• CPU: Intel i7 Series or AMD X4 @ 2.0 GHz or greater
• RAM: 4 GB or higher
• Video: AMD Radeon 6790 or NVIDIA GeForce GTX 560 or better with at least 1 GB VRAM

Mac
Minimum System Requirements:
• OS: Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11
• CPU: Intel Dual Core @ 2.0 GHz
• RAM: 2 GB
• Video: NVIDIA GeForce 320m, Intel HD 3000 Recommended System Configuration:
• OS: Mac OS X 10.9 / 10.10 / 10.11
• CPU: Intel i7 Series @ 3.0 GHz or greater
• RAM: 8 GB or higher
• Video: NVIDIA GeForce 675mx or better with at least 1 GB VRAM

Źródło; https://support.eveonline.com/hc/en-us/articles/202748741-System-Requirements

REASUMUJĄC.

To co stworzyło Islandzkie studio już zapisało się na kartach historii elektrycznej rozgrywki. Niesamowity klimat, tworzenie legend i opowieści w tym sandboxie sprawia że Eve jest grą bardzo dojrzałą. Średnia wieku jest tu zdecydowanie powyżej 30-tki, co w moim odczuciu przemawia na plus. Zdarzały się przypadki, iż dziadek grał z wnukiem:)
W każdym MMO najistotniejsza rzeczą prędzej czy później jest możliwość współpracy i kooperacji z innymi graczami. Stopień interakcji z ludźmi z całego świata jest tak ogromny, iż nie sposób tego opisać.
Eve jest trudnym i skomplikowanym dziełem…na początku stopień rozbudowania przysparza nie lada problemów ale wytrwały gracz po kilku dniach zacznie odnajdywać się w tym epickim i niezbadanym świecie. Chociaż trzeba przyznać, że nawet po 6 latach EvE potrafi mnie zaskoczyć.

Opisałem tylko wierzchołek góry lodowej. Nie chce tutaj tworzyć elaboratów, gdyż chcąc scharakteryzować każdy aspekt gry śmiało można by stworzyć opasłe tomiszcze. Każdy zaintrygowany znajdzie w Internecie odpowiedzi na nurtujące go pytania, ja zresztą postaram się odpowiedzieć na każde. Z wspomnianych wyżej względów nie opisywałem mnóstwa spraw i wątków także wszystkich tych którzy mieli z tym arcydziełem do czynienia proszę o wyrozumiałość i zrozumienie.

Z czystym sumieniem polecam każdemu fascynatowi elektrycznej rozgrywki. Ja wiem że przede mną jeszcze długie lata, które będę poświęcał eksploracji kosmosu, produkcji tworzeniu korporacji oraz aliansów. Ale zarazem ostrzegam: od Eve nie da się uwolnić:)
o/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  last year (edited)

Kiedyś próbowałem, ale niestety gra mnie nieco przerosła ;) Zdecydowanie bardziej wciągnęło mnie Elite: Dangerous. Jednak szanuję EvE za to czym jest, bo wiem o tej grze dość sporo :) Poza tym nie grywam w MMO z dwóch powodów. Nie za bardzo mam na to czas, a jak wiadomo w każde MMO trzeba zainwestować masę czasu żeby sobą coś reprezentować :) Drugi powód jest bardziej prozaiczny ;)

Because-fuck-people-thats-why-meme.jpg

PS. Twój nick jest dość nietypowy, ale wydaje się znajomy, czy nie przesiadywałeś czasem na IRCu na kanale PSXPL i nie byłeś na drugim Extreme Party w Chorzowie? ;)

Niee ale swego czasu sporo się udzielałem w tamtym community. Czasy szaraczka i początki PSX EXTREME bardzo miło wspominam:)

W takim razie jednak Cię z kimś pomyliłem :) Co do czasów szaraka to też bardzo miło je wspominam :) PSX był pierwszym sprzętem, do którego miałem swój własny TV w pokoju i nie musiałem męczyć rodziców żeby dali mi pograć :)

Hehejej chyba każdy miał podobnie😁 ehhh zestarzelismy się... 😕

E tam od razu zestarzeliśmy, przemieściliśmy się w czasie tylko trochę ;)

Heheheheh

Congratulations @muaddib1983! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of comments received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

Mam podobne wrażenia co do tej gry jak @ciapo chciałem kiedyś zagrać, ale jak zobaczyłem stopień skomplikowania to chwyciłem się za głowę i powiedziałem "Łomatkobosko".

I niestety na tym zakończyła się moja przygoda z "EvE: ONLINE" z perspektywy czasu powiem że żałuję. Skomplikowane gry mają swój specyficzny urok, który poznałem dopiero grając w nieśmiertelne "Dwarf Fortress".

Teraz co prawda cierpię na chroniczny brak czasu, ale może kiedyś zanurzę się w świecie "EvE: ONLINE"

A tak btw to widzę, że brakuje Ci jednego tagu. Konkretnie #pl-grykonkurs byłby super gdybyś zamienił na niego np tag #gaming .

Wiem, wiem czepiam się :P

Pozdrawiam i życzę powodzenia podczas głosowania!

Powiem Wam tam szczerze, że nie jest tak źle.
Teraz tutorial jet lepiej dopracowany. Poza tym jest mnóstwo filmików na YT tworzonych przez polskich graczy które tłumacza krok po kroku dany aspekt. Ponadto są specjalne korporacje szkoleniowe, również polskie które uczą nowych graczy.
Także gorąco polecam i zachęcam. Bo naprawdę warto.

Fantastyczny artykuł, zawsze chciałem zagrać w EVE

Polecam gorąco. Jeżeli będziesz miał jakieś pytania wal śmiało. Odpowiem i pomogę wprowadzić w ten cudowny świat.