Riksbank - kolejna zmiana planów?

in pl-forex •  5 months ago 

Na ostatnim posiedzeniu Riksbank w Szwecji zakładano, że podwyżki stóp procentowych pojawią się w grudniu lub w lutym.

Niestety od tego czasu inflacja bardzo mocno rozczarowuje. Mieliśmy także, słabszy odczyt PKB, sprzedaży detalicznej i do tego spadająca presja inflacyjna w ostatnich dwóch miesiącach. Tak, więc można oczekiwać że najprawdopodobniej w grudniu podwyżki stóp procentowych nie będzie. I jak zwykle jest to już tradycją w Szwecji zostanie przesunięty w czasie cykl podwyżek stóp procentowych.

Co to oznacza dla korony szwedzkiej?

Brak podwyżki stóp procentowych jest już w cenie i silnego osłabienia się korony możemy oczekiwać wtedy, jeżeli przedstawiciele banku centralnego nawiążą do słabych wyników gospodarczych w Szwecji będą na przykład mówić o pogarszającej się koniunkturze gospodarczej oraz w momencie kiedy plan podwyżek stóp procent będzie przesunięty na później niż luty-marzec. Oddalenie w czasie rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp nawet na połowę roku 2019 będzie oznaczać znaczne osłabienie się korony szwedzkiej. W momencie gdyby Riksbank jutro zaskoczył jastrzębią komunikatem, mówiąc o tym że podwyżki stóp procentowych mimo słabszych danych będą miały miejsce w lutym to można oczekiwać zgoła odmiennej sytuacji na notowaniach korony szwedzkiej. Ogłoszenie przez przedstawicieli banku, że gospodarka ma tylko przejściowe, krótkoterminowe problemy i lekkie ochłodzenie gospodarcze czy inflacyjne, przełoży się na to, że korona szwedzka po jutrzejszym komunikacie może się umacniać.

Historia pokazuje że Riksbank raczej przesuwał swoje plany co do podwyżek stóp procentowych i jak dla mnie bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak ten gołębi komunikat chociaż oczywiście wszystkiego można się spodziewać i być może Riksbank zdecyduję się na jastrzębiej komunikat. Dlatego warto obserwować nadchodzące komunikaty i dostosowywać swoje plany handlowe do komunikatów wpływających na rynek.
 

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ho! Ho! Ho! Merry Christmas!!! I've given you an upvote and left you this amazing automated comment!!!!


Vote for my witness nextgencrypto!!

This post is supported by $0.52 @tipU upvote funded by @zielonepogotowie :)
@tipU voting service guide | For investors.

Riksbank w dniu dzisiejszym zaskoczył rynek podwyższając stopy procentowe. Korona szwedzka od razu zaczęła się umacniać. Jednak jej umocnienie nie będzie raczej trwałe, chyba, że na rynek będą spływać dobre dane inflacyjne i gospodarcze ze Szwecji. Riksbank podnosząc jednocześnie stopy procentowe obniżył oczekiwania co do ich wysokości w przyszłości. Zakomunikował także, że przyszła podwyżka stóp procentowych oczekiwana jest w drugiej połowie 2019 roku. Riksbank podkreśla także, że nadal prowadzi luźną politykę monetarną.riksbank.png