Czy ostre cięcie produkcji ropy przełoży się na wzrost cen dolara kanadyjskiego i korony norweskiej?

in pl-forex •  6 months ago 

Kraje OPEC i kraje spoza OPEC mimo skomplikowanych sytuacji geopolitycznej i presji ze strony prezydenta Trumpa zdecydowały się na silne cięcie produkcji ropy naftowej. Od stycznia będzie produkowane o 1,2 miliony baryłek dziennie mniej. To jest dobra wiadomość dla rynku ropy i mamy szansę na presję popytową.

Ciekawy jestem jaka będzie reakcja prezydenta Trumpa i czy w ogóle będzie. Musimy pamiętać że stosunki geopolityczne ostatnio są bardzo trudne. Jest sporo napięć na linii Rosja USA. Rosja za to współpracuje z Arabią Saudyjską i dbają o to, żeby utrzymać na dobrym poziomie ceny ropy naftowej. Dzięki temu domykają swoje budżety i nie mają problemów ze stabilnością finansową.

W Arabii Saudyjskiej w ostatnich miesiącach jest problem w stosunkach z USA ponieważ doszło do zamordowania arabskiego dziennikarza. Amerykańscy politycy domagają się sankcji na królestwo jednak prezydent Trump odmówiłi i wstrzymał te decyzje. Jeżeli królestwo nie będzie z nim współpracować i ceny ropy będą wysokie być może zmieni zdanie i będzie starał się zwiększać presję na Arabię, ale czy zwiększona presja na Arabię może przynieść mniejsze ceny. Raczej nie. Spadek cen będzie możliwy w przypadku wzorowej współpracy USA i królestwa, oraz zwiększonej podaży ropy. Presja na Arabię będzie słabym pomysłem i może wręcz spowodować silniejszy wzrost cen ropy.

Wzrost cen ropy naftowej może sprzyjać dolarowi kanadyjskiemu ze względu na to że na ostatnim posiedzeniu Banku Kanady zwracano uwagę na rynek ropy naftowej. Jeżeli presja popytowa na ropę będzie wzrastać a ceny będą rosły, może to przełożyć się na wzrosty na dolarze kanadyjskim oraz wzrost prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych w Kanadzie w pierwszych miesiącach 2019 roku.

Trzeba dodać jeszcze że dane z kanadyjskiego rynku pracy w piątek były bardzo dobre co przełożyło się to na silne umocnienie kanadyjczyka a w momencie jak na rynek wpłynęły informacje z Wiednia i okazało się że cięcie produkcji ropy naftowej będzie wysokie to dolar kanadyjski dodatkowo zaczął zyskiwać na wartości.

Elementem ryzyka dla dolara kanadyjskiego są stosunki z Chinami. Dzisiaj Kanada dostała ostrzeżenie ze strony chińskiej i jeżeli nie dojdzie do uwolnienia pracownika Huawei, Kanada poniesie poważne konsekwencje. W poniedziałek odbędą się przesłuchania i może dojść do decyzji. Uwolnienie chińskiego obywatela nie będzie wzbudzać dodatkowego ryzyka na rynkach. Ekstradycja do USA może przynieść wzrost awersji do ryzyka.

Kolejnym beneficjentem wzrostów cen ropy i optymistycznego zakończenia ostatniego spotkania OPEC i krajów spoza kartelu może być korona norweska. W poniedziałek będą publikowane dane inflacyjne i jeżeli okażą się dobre to wraz ze wzrastającymi cenami ropy naftowej i dobrymi danymi o inflacji w Norwegii może zyskiwać na wartości korona norweska.

W ostatnim miesiącu publikowane dane z Norwegii rozczarowały. Inflacja, sprzedaż detaliczna miały słabsze odczyty a PKB było zgodne z oczekiwaniami. Tak więc do wzrostu wartości NOK brakuje jeszcze dobrych danych z norweskiej gospodarki.

Bank Norwegii w ostatnim posiedzeniu z 25 października mówił o tym, że ma plan podwyżki stóp procentowych w pierwszym kwartale 2019 roku i na najbliższym posiedzeniu w czwartek uzyskamy najprawdopodobniej odpowiedź na to czy do tego dojdzie. Bank Norwegii w październiku zwracał uwagę na to że inflacja jest wyżej niż oczekiwał ale ostatnie dane które się pojawiły były słabsze więc poniedziałkowy odczyty inflacyjny da nam dużo wskazówek co do dalszych decyzji banku Norwegii i co do tego czy w pierwszym kwartale 2019 roku dojdzie do podwyżek stóp procentowych w Norwegii.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

This post is supported by $0.31 @tipU upvote funded by @zielonepogotowie :)
@tipU voting service guide | For investors.

Spore zaskoczenie w Norweskiej inflacji na plus. Daje to duże szansę na wzrost podwyżek stóp w pierwszym kwartale 2019 i miejmy nadzieję szansę na umocnienie się korony norweskiej. dane z norwegii.png