Świat, w którym nie masz wyboru.

in pl-filmy •  4 months ago  (edited)

,,Psycho-Pass'' opowiada o ( w założeniu ) idealnym społeczeństwie odizolowanej od reszty świata Japonii. 

Ludzie nie muszą martwić się w nim o swoje szczęście, zawód, czy nawet bezpieczeństwo -  o wszystko dba system Sybilli. 


To system komputerowy, którego skanery umieszczone są w ogromnej ilości  dronów latających po kraju. Analizują tytułowy Psycho-Pass, czyli talenty, słabości, stan psychiczny, a przede wszystkim, skłonność do popełniania przestępstw przez człowieka. Na podstawie tych informacji określa drogę życiową dla każdego z obywateli, jednak nie ogranicza się to tylko do wybrania zawodu - system Sybilli w jednej chwili może zniszczyć ludzkie życie. 


W razie przekroczenia wartości 100 przy współczynniku przestępczości, obywatel natychmiast kierowany jest na terapię. 

W przypadku osoby której współczynnik przestępczości przekracza 300, następuje jej natychmiastowa eliminacja. 


Na tym właśnie polega ''świetność'' Sybilli - eksterminuje osoby będące możliwym zagrożeniem, nim zdążą dokonać przestępstwa. 


Czy to dobry sposób?


Na początku serii spotykamy się z sytuacją, w której drony uliczne wychwytują w tłumie mężczyznę o zbyt wysokim współczynniku przestępczości. Poczuwał się jako całkowicie normalny, dlatego ta wiadomość była dla niego szokiem - wiedział, że to oznacza koniec jego dotychczasowego życia - że w najlepszym wypadku zostanie poddany terapii w miejscu przypominającym więzienie, a jeśli nie zadziała - zostanie wyeliminowany ze społeczeństwa.

Przez rozgoryczenie i brak nadziei zaczął atakować innych, porwał kobietę, którą potem gwałcił, zastraszając ją bronią. Przez to, również jej psycho-pass stał się mętny. Wracając do ogólnego zarysu - główną bohaterką jest Tsunemori Akane, której współczynnik przestępczości jest bliski zeru. System Sybilli jest łaskawy dla takich ludzi jak ona - w testach  predyspozycji zawodowych zawsze dostawała rangę A. Z rzeczywistością tego świata zderzyła się dopiero, gdy wybrała pracę Ispektora. Od tej chwili jej zadaniem było wyłapywanie ludzi potencjalnie, oraz z pewnością niebezpiecznych. W jej rękach od tej chwili spoczywał dominator, czyli broń połączona z systemem Sybilli. W zależności od barwy Psycho-Pass osoby w którą wymierzony jest pistolet, spust jest zablokowany, przechodzi w tryb niegroźnego paralizatora, lub dewastatora.

dewastator.gif


Jako inspektor, zarządzała grupą Egzekutorów - utajnionych przestępców, których współczynnik przestępczości przedstawiał cyfry grubo ponad dozwoloną wartość. Jednak, nie zostali skazani na egzekucję, ponieważ System Sybilli dostrzegł w nich cechy, dzięki którym ich istnienie było z tego punktu widzenia przydatne. Nie owijając w bawełnę, ścigali podobnych sobie, a ich funkcja współpracy z inspektorem miała ograniczać się do egzekucji niebezpiecznych jednostek, tak, by inspektor pozostał z czystymi rękami i Psycho-Passem o jasnej barwie ( często nazywa się ich ''psami myśliwskimi'' ).


I myślę, że właśnie jeden z nich jest postacią zasługującą na najwięcej uwagi.

Shinya Kougami  niegdyś był inspektorem, jednak jego Psycho-Pass zaczął gwałtownie mętnieć gdy podczas z jednej misji pozwolił na śmierć jednego z egzekutorów. Jego samopoczucia nie polepszał fakt, że sprawa przez wiele lat pozostawała niewyjaśniona, a sprawca nieodkryty. W pewnym momencie jego stan psychiczny pogorszył się na tyle, że sam stał się egzekutorem. 

Wzbudza w widzu podziw przez swoje metody działania - przez przestępczy umysł nie boi się ryzykownych rozwiązań, często lekko przeraża swoich współpracowników, gdy podczas misji uaktywnią się jego instynkty. Jednocześnie odznacza się wyjątkowo bystrym i ostrym umysłem, z łatwością przychodzi mu określenie motywu zbrodni, a w końcu i jej sprawcy. Od początku widać w nim odbicie jego dawnej natury - raz powiedział, że w swoich misjach nie chce być tylko psem, ale detektywem. 

To wszystko widzi też nasza Tsunemori Akane, która jest nim wyraźnie zaintrygowana. Bardzo ufa jego metodom działania, szanuje go ze względu na jego skuteczność, aż w końcu, stara się brać z niego przykład. 


Zwrot akcji następuje, gdy następuje powrót do sprawy eksponatów, w której to zginął dawny podwładny Kougami'ego. Natychmiast zostaje odsunięty od sprawy, dlatego zaczyna działać na własną rękę. Okazuje się, że w tą sprawę również zamieszany jest ten sam człowiek, co w tej sprzed lat. Wtedy też zaczyna się potyczka między dwoma umysłami o nieszablonowym, taktycznym myśleniu. Sprawca staje się głównym antagonistą serii, który dąży do zniszczenia Systemu Sybilli, nie cofając się nawet przed wywołaniem wśród mieszkańców takiej paniki, że wszyscy zaczęli się nawzajem mordować. 

Pozwolę sobie przypomnieć, że społeczeństwo w tym momencie składało się w conajmniej 99% z całkiem nieszkodliwych ludzi. 


Grafika 

Kreska jest całkiem przyjemna, pasuje do klimatu kryminału, nadaje lekkiego, cyberpunkowego charakteru. 


Muzyka

Również nie ma się do czego przyczepić, zarówno opening jak i ending są całkiem przyjemne w odbiorze.

Przy czym wydaje mi się, że opening został stworzony przez tą samą osobę co pamiętny ,,Unravel'' z pierwszego sezonu ,,Tokyo ghoula''. Nie jest aż tak dobry, gdy pierwszy raz go słyszałam, miałam mieszane uczucia - jednak po kilku razach to uczucie minęło, i oceniam go całkiem dobrze. 


Ogólna ocena

No - grafika na plus, soundtrack też...

A fabuła podoba mi się zdecydowanie bardziej. Znajdziemy tu ciekawe postacie, poważny problem, element ludzkiego szaleństwa i trochę krwi, przy czym motywy z ostatnim zdażały się być całkiem perwersyjne. Wątki kryminalne też rzadko są tak dobrze rozwinięte - nieraz do ostatniej chwili nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się wydarzy, przy czym nie ma rozwiązań w stylu power up'ów z nikąd, a wszystko jest przeprowadzone bardzo logicznie i nieprzewidywalnie. 

Myślę, że przyznałabym ocenę między 8, a nawet 9 / 10. Dajcie znać czy macie podobną opinię, nie obrażę się również jeśli ktoś poleciłby mi coś godnego uwagi =v=


Trzymajcie się! 

Źródła zdjęć:
https://weheartit.com/entry/179538324
https://www.zerochan.net/Kougami+Shinya
http://whisperandmantra.tumblr.com/post/104964675912/psycho-pass-s2-episode-10-gauging-the-soul
https://www.madman.com.au/catalogue/view/35954/psychopass-complete-season-1-bluray

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @shirophantomhive! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 200 upvotes. Your next target is to reach 300 upvotes.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Woooo, jakieś dobrze zapowiadające się animu do obejrzenia po sesji! Arigato!

·

Po sesji się należy, w końcu o ilości materiału krążą legendy :D
A prawdopodobnie będzie u mnie teraz trochę recenzji ;)

·
·

W takim razie z niecierpliwością będę czekał na te recenzje :)

Świetny tekst!
To anime wygląda na bardzo intrygujące. Chętnie obejrzę.

·

A dziękuję bardzo :D
Sama długo odwlekałam obejrzenie tego, bo na pierwszy rzut oka nie wygląda jakoś powalająco, ale jednak okazało się niedocenianą perełką