Wsparcie Ministerstwa Kultury dla Steem i powrót Cyfrowej Biblioteki Myśli Narodowej

in #pl-emocjonalnie2 years ago (edited)

myslnarodowa.png

Ostatni post z profilu @myslnarodowa pochodzi sprzed 5 miesięcy. Dla tych którzy przeoczyli tamten projekt, pomimo sporego spamu na #pl-artykuly kilka słów opisu. Miał to być projekt analogiczny do Hallmanowego @skryptorium, chciałem umieszczać klasyczne teksty polskiej myśli politycznej autorstwa osób których majątkowe prawa autorskie wygasły (w przeciwieństwie do sedna ich publicystki).

Choć mój entuzjazm co do przyszłości platformy zdarzył się mocno ochłodzić podobało mi się cyfrowe zapisywanie dorobku intelektualnego poprzednich dekad w blockchainie - brak cenzury prewencyjnej (na którą narażone są treści o charakterze odbiegającym od liberalnej wizji świata), możliwość łatwego wyszukiwania ich z zewnatrz, potencjalnie wieczny i darmowy hosting.

Teksty do publikacji były początkowo brane ze skanów i przepuszczane narzędziami do OCRa (elektronicznego przetwarzania znaków), następnie podlegały ręcznej korekcie (poprawianie błędów OCR, dopasowywanie słownictwa i gramatyki do współczesnych zasad języka polskiego itd), dodawałem drobne notki biograficzne, przypisy, w końcu generowałem dokumenty do pobrania w formacie .pdf oraz na czytniki elektroniczne (.epub, .mobi).

Wszystko było robione dość nieprofesjonalnie, bez większych środków i czasu. Domyślnie chciałem robić więcej i bardziej profesjonalnie - stworzyć faktyczne archiwum narodowej publicystki politycznej. Ale jakoś to szło aż do momentu, kiedy postanowiłem przerzucić na Steema opus-magnus chyba najwybitniejszego polskiego ideologa - czyli "Myśli Nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego. Tekst faktycznie dość dostępny i wielokrotnie publikowany w internecie. Z drugiej strony tekst na tyle ważny że po prostu w tym miejscu znaleźć się musiał. W rezultacie tresci były wykrywane przez @cheetah, profil trafił na czarną listę @steemcleaners, a posty były sukcesywnie "rajdowane do zera". Próba wyjaśnienia sprawy na discordzie spełzła na niczym, pomimo wyjaśniania kwestii praw autorskich i szerszego kontekstu projektu zostałem zwyzywany od oszustów, plagiatorów i złodziei... Rezultatem było dość duże rozgoryczenie i zawieszenie projektu.

W międzyczasie społecznościowych perypetii projektu, przy pomocy przyjaciół z Stowarzyszenia im. Przemysła II, złożyliśmy wspólnymi siłami wniosek o przyznanie grantu w ramach projektu "Kultura Cyfrowa" realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W maju (a więc już po zaistniałej sytuacji) okazało się że grant został przyznany. Wniosek trzeba było poprawiać ale umowa została zawarta w czerwcu. Ze środków pozyskanych od MKiDN udało się kupić profesjonalny skaner, licencję na profesjonalne oprogramowanie do OCRu, opłacić stworzenie strony internetowej, zrobić estetyczne okładki itd. Udało nam się zeskanować trochę rzeczy w tym pozycje praktycznie niedostępne ani w bibliotekach cyfrowych ani na rynku, jak np. Wybór pism politycznych Jana Ludwika Popławskiego z 1910r.

skaner
Stanowisko pracy

Skany zostały porobione, aktualnie pracuję nad korektą i obróbką tekstów. Natomiast jednym z założeń naszego wniosku była publikacja treści właśnie na Steemie, co też będzie miało miejsce w najbliższym czasie. Trochę tego będzie, więc możecie przyszykować się na większy spam, więc w zależności od preferencji - znajdźcie sporo czasu na czytanie lub ukryjcie treści publikowane przez profil @myslnarodowa :P

Tylko nie głosujcie, bo nie ma to sensu i tak wszystkie głosy zostaną wyzerowane. Bo przecież normalnym jest że chyba jedyny (przy najmniej mi znany) do tej pory projekt w polskiej społeczności Steem i pewnie jeden z nielicznych na świecie, posiadający wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury, akurat jest zbanowany i nieakceptowany przez społeczność platformy...

Myśl_Narodowa.jpg
Pełna wersja obrazu tła profilu

Sort:  

Cześć!
Witaj na tagu #pl-emocjonalnie. Cieszę się, że dołączasz do emocjonalnej strony Steema. Mam nadzieję, że zostaniesz tu na dłużej.


Autorzy postów na naszym emocjonalnym tagu są nagradzani głosem noisy, diosbot oraz planter.
@nieidealna.mama

Z tego co rozumiem waszym celem nie jest zarobek a udostępnienie zbiorów, więc antyplagiatowa społeczność nie przeszkodzi. Z drugiej strony pod każdym postem dodałbym (a może i nad) notkę odnośnie projektu z informacją o wsparciu ministerstwa

Tak, masz rację. To nie jest działalność komercyjna i grosze jakie mogą skapnąć tutaj nie za bardzo cokolwiek zmieniają. Chodzi raczej o pewne ogarniające człowieka rozgoryczenia. Natomiast co do drugiej części komentarza to akurat taka adnotacja i tak będzie się pojawiać bo najzwyczajniej w świecie wymaga tego ministerstwo.

Twój post został podbity głosem @sp-group-up oraz głosami osób podpiętych pod nasz "TRAIL" o łącznej mocy ~0.17$. Zasady otrzymywania głosu z traila @sp-group-up znajdziesz w ostatnim raporcie tygodniowym z działalności @sp-group, w zakładce PROJEKTY.

@michalx2008x

Chcesz nas bliżej poznać? Porozmawiać? A może chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasz czat: https://discord.gg/rcvWrAD

@marcon You have received a 100% upvote from @botreporter because this post did not use any bidbots and you have not used bidbots in the last 30 days!

Upvoting this comment will help keep this service running.

Congratulations @marcon! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!