Szara strefa handlu nielegalnymi papierosami - Ile jest warta? Czym się różnią papierosy z przemytu od tych z akcyzą?

in pl-blog •  11 months ago  (edited)

grafika1 (2).jpg

Przemyt oraz nielegalny handel jedną z najpopularniejszych używek-papierosów kwitnie nadal od wielu lat. Jak wiadomo koszty papierosów z legalnych źródeł są droższe, przez podnoszenie podatków akcyzowych. Wielu nałogowych palaczy godzi się na coraz wyższe ceny przez nałóg i kupuje i płaci "jak za zboże". Wyjątkiem od godzących się z wysokimi cenami jest grupa ludzi, która stara się nabywać papierosy bez banderoli (mała opaska papierowa świadcząca o oryginalności produktu i jego nienaruszeniu).Czasami są przemycane papierosy z banderolami, jednak z obcych krajów jak Ukraina, czyli symbol akcyzy z charakterystycznym trójzębem. Papierosy są te nabywane na "lewych" bazarach lub są rozprowadzane przez prywatne osoby zajmujące się tym przestępstwem gospodarczym. Nielegalne papierosy są przemycane głównie z Ukrainy, Białoruś, Kaliningradu (Okręg Kaliningradzki-Rosja). Szacuje się, że:

  • Podrabianych papierosów na rynku jest około 6-8 mld sztuk.
  • Straty gospodarcze to około 3 mld PLN ( ok 1,5 mld $ )
  • Proceder z roku na rok nie maleje i nadal w 2018 roku, są problemy z rosnącą szarą strefą tytoniową i papierosową.

ff9a067fee2a0425d468975823e76b76,780,0,0,0.jpg

Czym się różnią papierosy z szarej strefy od tych z akcyzą, oryginalnych?

Często nielegalne fabryki i mniejsi "producenci" by sprzedać opłacalnie i z niską ceną wyrobu stosuje domieszki różnych szkodliwych substancji jak pokruszone bardzo drobno płyty CD, odpadki różnej maści, w tym syntetyczne tworzywa lub części tytoniu nie nadające się dobrze do palenia jak twarde łodygi, korzenie itp. Nierzadko w składzie takich papierosów pojawiają się trujące pestycydy lub trujące związki arsenu i innych toksyn.

1480982678588.jpg

  • (Źródło grafiki-bluelight.org)

Żadna cena nie jest warta nałogu tytoniowego, jednak z dwojga złego wychodzi dla zdrowia palenie oryginalnych wyrobów tytoniowych, jednak cięższa dla portfela, niż spalanie do płuc toksyn niewiadomego pochodzenia. Trzecią opcją i drogą przez mękę jest odrzucenie nałogu i zdrowszy organizm oraz grubszy portfel :)

Źródła

Niektóre dane mogą być inne niż w tym poście, gdyż dane są różne lekko różniące się, jednak liczby są w przybliżeniu.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!