PGR 2: Battle Royale – czyli parę słów o Narodowym Holdingu Spożywczym

in pl-artykuly •  last year  (edited)

Oto ostatnio wszystkie media obiegła piękna nowina – rząd postanowił walczyć z złymi, krwiożerczymi prywaciarzami i postanowił stworzyć Narodowy Holding spożywczy, mający skupować płody ziemi od rolników za jakieś trzy razy tyle co kapitaliści z cygarami, jak nie więcej.


Nie, to nie fake – to wrzucił oficjalny twitter Kancelarii Premiera

W końcu zapanuje Sprawiedliwość (z małym udziałem Prawa) i wszyscy będą szczęśliwi, prawda?

Prawda?

Niestety rzeczywistość jest odrobinkę mniej kolorowa.

Wszystko sprowadza się do tego, że wartość jest zmienna i subiektywna – więc trudno wyznaczyć ją za pomocą algorytmów czy w sposób planistyczny. Kiedy masz odgórny organ który zarządza redystrybucją dóbr, samodzielnie ustalając ich cenę, to jest on oderwany od realiów rynkowych i przez to skrajnie nieefektywny. W każdym systemie (tak, w Windowsie też!) niezbędna jest kalkulacja ekonomiczna, czyli mechanizm wyjaśniający jakie dobra i jak pilnie są potrzebne. bez kalkulacji ekonomicznej system byłby skrajnie nieefektywny, tj. nie spełniałby zapotrzebowania ludzi w możliwie najlepszy sposób wykorzystując rzadkie zasoby.

W przypadku odgórnego, oderwanego od rzeczywistości organu niemożliwa jest skuteczna kalkulacja ekonomiczna, co wynika z tego że jest oderwany od systemu cen który pozwala przekazywać informacje o preferencjach konsumentów, w tym o tym jak pilnie potrzebują danego dobra, informację tworzoną ad hoc przy wyborze konsumenta, niemożliwą do całkowitego odtworzenia z wymyślnych algorytmów modelujących preferencje konsumenckie.

Czy żeby być nieco bardziej precyzyjnym – nie tyle jest od niego oderwany, co postanawia go ignorować.

Nie twierdzę, że pośrednicy byli krystalicznie uczciwi względem rolników. Jednakże pomijając ich uczciwość bądź jej brak, wciąż mamy do czynienia z tworem POLITYCZNYM, a nie RYNKOWYM. Twór taki z założenia nie będzie analizował sprawy tak, by być opłacalnym, uczciwym i utylitarnym – głównym argumentem jest zapewnienie sobie głosów rolników. Sól tej ziemi, filar rządowego elektoratu – oddadzą chętnie narodowemu holdingowi swoje płody ziemi w zamian za parę kropli łez podatników.

A rolnictwo dobrze może radzić sobie i bez dopłat – że przypomnę tylko casus Nowej Zelandii.

Dla rolników kalkulacja ekonomiczna będzie prosta – opchną wszystko w Narodowym Holdingu Spożywczym, bo ten nie dość, że zapłaci najwięcej, to jeszcze weźmie ile tylko może – nawet jeśli żywność ma się psuć i gnić. Do tego jako twór polityczny będzie wyjątkowo podatny na naciski – trudno przejmować się sytuacją na rynku kiedy człowiek za oknem widzi jak jego wyborcy ulatniają się wzorem dymu z palonych opon... a w końcu i tak zapłacą na to inni ludzie, prawda?

Innymi słowy – wszystko skończy się tak, że będziemy płacić – za pośrednictwem jakieś narodowościowej daniny – rolnikom za to, że sprzedają oni państwu swoje produkty, które z kolei będzie nimi nieefektywnie zarządzać i marnotrawić jeszcze więcej pieniędzy. Sama pomoc rolnikom dołączy obok kopalń i 500+ do Rzeczy Których Nie Można Ruszyć – rząd który wkurwi dużą, aktywną grupę wyborców będzie rządem który rządzi ostatnią kadencję.
Najgorsze jest to, że państwo tworząc NARODOWY Holding spożywczy sprawia, że całe ryzyko za rolników w przyszłości ponoszą podatnicy, a nie sami zainteresowani – którzy i tak mogliby częściowo zabezpieczać się kontraktami forward.

Demokracja to dyktatura mniejszości nad innymi mniejszościami – każdy rozpycha się łokciami, żeby zająć jak najwięcej miejsca.

I to jest właśnie Narodowy Holding Spożywczy – może i podwyżka jest bardziej motywująca niż chłosta, ale po co się ograniczać, skoro można dać obie? Podwyżka dla wyborców, danina solidarnościowa dla wszystkich innych – i jakoś się to będzie kręcić!


Linki:
wspomniany casus NZ: https://static1.squarespace.com/static/53506678e4b0337f7ff65f95/t/5629684de4b055f1797d92b0/1445554253108/New+Zealands+Far+Reaching+Reforms+PDF.pdf
https://twitter.com/PremierRP/status/1019580578201522176
https://www.premier.gov.pl/mobile/wydarzenia/aktualnosci/premier-mateusz-morawiecki-rolnictwo-moze-byc-lokomotywa-wzrostu.html

Obrazek

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Co do zasady i krytyki zaproponowanego rozwiązania pełna zgoda. Jednakże problem skandalicznie niskich cen skupów w porównaniu do sprzedaży detalicznej jest faktem. Jest to problem który powinien być zwalczany. Teoretycznie sprawę powinien załatwiać rynek bo chłopi nie sprzedawali by po tak niskich cenach i trzeba by było podnieść. Ale najwyraźniej wolny rynek nie przewiduje psychologii człowieka który dzieła wbrew swoim interesom i sprzedaje po nieopłacalnej cenie "bo lepsze to niż wcale nie sprzedać". Jak to właściwie rozwiązać? Może powinna być ustawowo maksymalna marża? Ale to by było straszne i okropne i nie chciałbym tego jako sprzedawca widzieć. Posłuchał bym jakiejś ciekawej propozycji. Niestety nie ma w PL opozycji więc marna na to szansa eh :/

Ktoś kiedyś stwierdził, że ekonomia to nauka która nie pokazuje kto ma rację, a kto się myli – i im więcej się dokształcam w tym kierunku (wciąż jestem amatorem-hobbystą, zaznaczę!) – tym bardziej przyznaję temu stwierdzeniu rację :).

Jeśli nałożysz maksymalną marżę, to możesz skutecznie zarżnąć rynek produktów luksusowych na eksport, które opierają się właśnie na tym że mają ją koszmarnie wysoką. Do tego dochodzi ci kwestia luk, problemów, pilnowania tego, nakładania kar, błędów...

Można też po prostu poczekać aż popyt i podaż zrobią swoje i ceny naturalnie wzrosną.

Z prostych rozwiązań przychodzi do głowy tylko jedno – rolnicy musieliby stworzyć własną spółdzielnię, działającą na zasadach rynkowych, może nawet dotowana przez te cholerne państwo, która mogłaby konkurować z innymi podmiotami – ale to wymaga organizacji, czasu, wysiłku, inicjatywy i współpracy bardzo wielu podmiotów.

To tylko moja subiektywna opinia – ale generalnie decentralizacja na ogół jest dobra i pomaga uprościć baardzo wiele rzeczy.

rolnicy musieliby stworzyć własną spółdzielnię,

Eh tak powinno być. Ale od dawna nie jest. Dlaczego? Być może brak kapitału, wsparcia państwa, być może brak zdolności, a być może też to że nie takie proste, nie chodzi przecież tylko o przetwórstwo ale również sieć dystrybucji. Obie te branże są zdominowane przez molochy w tym takie że wsparciem banku światowego (Lidl).... Moim zdaniem rozwiązaniem powinno być rozpowszechnienie dystrubucji bezpośredniej czyli targowisk i to się chyba dzieje tylko za mało i za wolno. No i ciężko o targowiska w dużych miastach...

Ten post został uznany za wysokiej jakości i otrzymał darmowe podbicie dzięki projektowi Perpetuum Mobile.

  ·  last year (edited)

Opowiedz jak to było w Nowej Zelandii?

Wydaje mi się, że Nowozelandczycy żyją głównie z eksportu [w rolnictwie] kiwi, wina, przetworów mlecznych i chyba baraniny.

Polecam zapoznać się z przytoczonym raportem: https://static1.squarespace.com/static/53506678e4b0337f7ff65f95/t/5629684de4b055f1797d92b0/1445554253108/New+Zealands+Far+Reaching+Reforms+PDF.pdf. Mówiąc "rolnictwo" miałem właśnie ma myśli przetwory mleczne i baraninę.

Jakby co mogę polecić więcej literatury, tylko musiałbym sobie przypomnieć jakiej :P – można spokojnie mnie kopać na czacie/discordzie.

Nie jestem ekonomistą, ale coś mi w duchu podpowiada, że takiemu Holdingowi nie będzie się to opłacało. A ponieważ ten Holding będzie płacił pieniędzmi publicznymi, znowu przeciętniacy - tacy jak ja dostaną po kieszeni. Ktoś coś z pewnością wymyśli, aby pozyskać środki na ten kolejny, populistyczny pomysł. Prawda jest taka, że to rynek powinien regulować ceny płodów rolnych a nie rządy. To pachnie gospodarką centralnie planowaną - to już przecież było. Może w ogóle zamknijmy rynek, zabrońmy "kapitalistom z cygarami" na nim funkcjonować.Nie mam nic do rolników i życzę im jak najlepiej. Po prostu ten krok, jeśli poprawi ich sytuację, to tylko na chwilę i kosztem innych.

Congratulations @yavinlecretin! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the total payout received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!