Wół roboczy - GERBER PRODIGY

in #pl-artykuly2 years ago
Wół roboczy - tymi słowami miłośnicy survivalu określają nóż służący do wykonywania ciężkich prac podczas bytowania w trudnym i nieprzyjaznym terenie. Batonowania dużych kawałków drewna na ognisko, strugania mniejszych na rozpałkę, okorowania i oczyszczania z sęków żerdzi do budowy schronienia, cięcia drutu, otwieranie konserw. Przy zdarzeniach kryzysowych np. wypadek samochodowy, pożar, może posłużyć do rozbicia szyby, w ekstremalnych sytuacjach do samoobrony.

Korzystając z tego, że jestem dziś w terenie postanowiłem opisać nóż, którego używałem przygotowując się do spędzenia nocy w lesie. Przykładowy "wół roboczy", którego przedstawię jest mniejszą, kompaktową wersją noża Gerber LMF A.S.E.K.

Przed Państwem!

GERBER - PRODIGY - SERRATED - 22-01121N

1.jpg

Jest to nóż przetestowany przeze mnie osobiście i od 2 lat używany roboczo w terenie w każdych warunkach pogodowych. To mój podstawowy nóż, który zabieram na każdy wyjazd na wypadek sytuacji kryzysowej, która wymusiłba konieczność przetrwania w terenie w trudnych warunkach. Wraz z kevlarową pochwą stanowi bardzo solidny i przydatny zestaw, który sprawdził się zarówno w zastosowaniach survivalowych jak również militarnych.

8.jpg

Klinga typu Full tang- Nóż wykonany z jednego kawałka stali nierdzewnej U.S. 420HC.

2.jpg

Głownia jest bardzo solidna ma 121mm długości i ok 5mm grubości. Ostrze ze szlifem typu drop point*

3.jpg

Dolna część głowni jest ząbkowana i umożliwia skuteczne cięcie lin, pasów, tkanin, grubej folii, skóry, brezentu.

4.jpg

Rękojeść wykonana jest z w gumowego tworzywa, które nawet mokre nie ślizga się w dłoni. Górny i dolny jelec chroni dłoń przed ześlizgnięciem się i skaleczeniem o ostrze oraz zapewnia dobry chwyt noża nawet w grubej rękawicy. W przypadku walki jelec chroni dłoń przed ostrzem przeciwnika.

5.jpg

Dolna część noża zakończona jest specjalnym młotkiem - zbijakiem umożliwiającym w sytuacjach awaryjnych wybicie szyby lub w przypadku walki użycie go jako broni i podobnie jak w przypadku kubotanu uderzanie nim we wrażliwe punkty na ciele agresora. W zbijaku wykonany jest okrągły otwór do przeciągnięcia linki zabezpieczającej nóż przed zgubieniem lub do przenoszenia zapasu paracordu.

6.jpg

Dane techniczne

  • Stal: U.S. 420HC
  • Długość ostrza: 121 mm
  • Długość całkowita: 248 mm
  • Grubość otrza: 4.2mm
  • Waga: 204g
  • Producent GERBER Portland, Oregon, USA
W zestawie z nożem znajduje się multifunkcjonalna pochwa zgodna z systemem MOLLE/PALS umożliwiającym montaż noża do kamizelki lub plecaka. Nylonowe troki dołączone do pochwy pozwalają na szybki montaż noża na łydce lub przy udzie. Nóż w pochwie stabilizowany jest wyprofilowanym zatrzaskiem uniemożliwiającym mu wypadniecie nawet przy przenoszeniu w odwróconej pozycji.

7.jpg

Noże typu "wół roboczy" mogą być wykonywane w warunkach domowych jako noże custom. Materiałem wyjściowym może być np. stary pilnik. W niedalekiej przyszłości postaram się przedstawić tekst wraz z dokumentacją fotograficzną na temat amatorskiej kuźni zbudowanej przez mojego znajomego. Tworzy on na bazie przedmiotów codziennego użytku np. kluczy płaskich i oczkowych bardzo ciekawe klingi własnego projektu.

Zapraszam do obejrzenia innych moich materiałów powiązanych z tematem przydatnych kawałków dobrej stali.

W nawiązaniu do Dnia Kobiet...Tekst przeznaczony tylko dla Pań!

Ogień i dobra stal - Light My Fire Swedish FireKnife

Przypisy

* Głownia typu drop point - Profil głowni o wyraźnie zaznaczonym łuku brzucha ostrza lekko wypukłym i łagodnym spadku grzbietu klingi w kierunku sztychu. Profil ten charakteryzuje się wytrzymałością czubka głowni i dobrymi właściwościami tnącymi.

Źródło - Publikacje promocyjne producenta
Zdjęcia własne

Sort:  

Już tak blisko tego metalu jestem ale teraz wpadłem w glinę i chyba szybko z niej nie wyjdę.Więc mam prośbę napisz coś o robieniu noży może się zainspiruję.

Prędko Cie nie puści... Ceramika jest zajebista... Mam znajomych plastyków, którzy w niej mocno siedzieli i robili niesamowite rzeczy. Napisze tekst o kuźni mojego znajomego, który robi noże ale muszę tam dojechać i trafić go w domu ponieważ chce mieć własną dokumentację zdjęciową i jego opis procesu. Jak masz konto na FB to tu jest link do jego pracowni - jest tam sporo informacji o tym co robi - może to Cie zainspiruje. Jego żona pisze Ikony i dzierga sztukę sakralną - niesamowici ludzie. Grzegorz na pewno podzieli się wiedzą o swojej kuźni jak do niego napiszesz. Black Wood Pracownia Stolarsko-Artystyczna https://www.facebook.com/black.wood.psa/