Najlepsi speedcuberzy: Max Park

in pl-artykuly •  5 months ago 

Wielokrotny rekordzista, od wielu lat współpracujący z firmą GAN wpływowy speedcuber cierpiący na autyzm - Max Park. Bardzo ciekawa sylwetka w świecie speedcubingu którą chcę Wam dzisiaj trochę przybliżyć.

Narodziny i wczesne lata


Park urodził się 28 listopada 2001 roku w West Covina, stan Kalifornia. Bardzo uprzykrzający w jego młodym życiu był autyzm przez który Park miał wiele problemów ze zwykłymi czynnościami dnia codziennego np. otwarcie butelki czy użycie spinacza było dla niego nieosiągalne, nie mówiąc już o nawiązywaniu kontaktów z obcymi osobami. Pewnego razu mama kupiła mu kostkę Rubika w ramach fizykoterapii. Młody Park tak bardzo się nią zainteresował, że wkrótce w bardzo szybkim tempie ogarnął metodę Fridricha. Rodzice postanowili wykorzystać tą umiejętność syna w celu nawiązania nowych kontaktów z ludźmi. Był to świetny pomysł. Dzięki udziałowi Parka w różnych zawodach nawiązał on mnóstwo kontaktów z innymi speedcuberami i dostał od nich duży poklask i szacunek, że pomimo takich trudności jak autyzm zdołał nauczyć się speedcubingu. Z resztą nie tylko dostał ten poklask od speedcuberów, ale też od fanów speedcubingu.

Dzięki kostce autyzm Parka przestał być dla niego tak uprzykrzający. Nauczył się wielu podstawowych czynności dnia codziennego. Poprawił swoją sprawność ruchową. Nawiązał kontakty towarzyskie. Zyskał wielu przyjaciół. Przy okazji został wielokrotnym rekordzistą, otrzymał wiele nagród i wyróżnień oraz stał się jednym z najlepszych speedcuberów na świecie.

Rekordy


Max Park najwięcej rekordów pobił w układaniu większych kostek. Dwa razy podbił rekord w układaniu kostki 4x4. Jest pierwszym speedcuberem, który ułożył kostkę 5x5 w mniej niż 40 sekund. Najwięcej jednak rekordów Park osiągnął w średniej ułożeń.

Dla czwórki - średnie 18,42 sekundy i 21,13 sekundy, obie ustanwione 27 maja 2018 roku w SacCubing IV 2018.
Dla piątki - średnie 37,28 sekundy, ustanowione 27 maja 2018 r. w SacCubing IV 2018 i 42,36 sekundy, ustanowione 17 sierpnia 2018 r na Mistrzostwach Azji WCA 2018.
Dla szóstki - średnie 1 minuta, 13,82 sekundy i 1 minuta, 17,10 sekundy, oba ustanowione 19 sierpnia 2018 r. na Mistrzostwach Azji WCA 2018.
Dla siódemki - średnie 1 minuta, 47,89 sekundy oraz 1 minuta, 57,10 sekundy, oba ustanowione 14 lipca 2018 r. w WCCT Fresno 2018.

Co tu dużo mówić - niesamowity człowiek. Kto by się spodziewał, że wynalazek Erno Rubika będzie miał jakiegoś typu właściwości lecznicze? Kostka pomogła chłopakowi cierpiącemu na autyzm w praktycznie wszystkim i bardzo mnie to cieszy.

Źródła:
https://thecubicle.us/
https://en.wikipedia.org/
https://www.worldcubeassociation.org/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ciekawa historia, widać jak ważne dla każdego jest znalezienie rzeczy, w którą jesteśmy w stanie się zaangażować i którą polubimy. "Zwykła" kostka pomogła temu chłopakowi pewnie dużo bardziej, niż cały sztab lekarzy i specjalistów.

!tipuvote 0.3 hide