Kostka Rubika 4x4x4 - wprowadzenie

in #pl-artykuly5 years ago

Podczas, gdy kostka Rubika zdobywała ogromny sukces, firmy zajmujące się produkcją kostek postanowiły rozwinąć projekt Rubika produkując większe kostki, które zdobyły nie mniejszy sukces co zwykła kostka.

Dzisiaj największą kostką jaka jest dostępna na rynku, to kostka 17x17x17!!!

Na polskim rynku kosztuje 3000zł, więc trzeba być trochę wariatem, a może nawet więcej niż 'trochę' żeby zrobić taki zakup.

Link do sklepu: https://strefa-kostek.pl/yuxin-17x17x17-2600.html

Kostka 4x4x4 to następca tradycyjnej kostki 3x3x3. Z uwagi na to, że jest to kostka parzysta układa się ją trochę inaczej niż kostkę nieparzystą. Moim skromnym zdaniem kostki nieparzyste są łatwiejsze w układaniu, ponieważ wykorzystywane są w nich dokładnie te same algorytmy co w tradycyjnej kostce. W kostkach parzystych niestety występują sytuacje, które wymagają od nas nauczenia się kilku nowych algorytmów. Jednak gdy je pojmiemy będziemy w stanie ułożyć każdą parzystą kostkę - 6x6x6, 8x8x8 a nawet 10x10x10!

W większych kostkach już nic nowego nie ma. Najbardziej czasochłonne jest jedynie budowanie środków i łączenie krawędzi.

Etapy układania

1 Budowanie środków

W przeciwieństwie do kostki 3x3x3 każdą większą kostkę zaczyna się od budowania środków. Musimy połączyć środkowe klocki tak aby stworzyć środki kostki. W kostce parzystej nie mamy klocka środkowego, więc musimy zapamiętać układ kolorów z tradycyjnej kostki.

Im większa kostka tym ten etap się wydłuża. Wyobraźmy sobie - w kostce 4x4x4 do zbudowania środka potrzeba 4 klocków, a np. w takiej 10x10 - aż 64 klocki!

Tą część robimy intuicyjnie. Nie mamy do nauczenia żadnych nowych algorytmów.

2 Łączenie krawędzi

Ten etap również nie ma miejsca w tradycyjnej kostce. Musimy połączyć tak poszczególne klocki, aby stworzyć krawędzie. Istnieją na to 2 algorytmy, ale przyznam się szczerze, że ja robię to zupełnie intuicyjnie.

Gdy dojdziemy do połączenia dwóch ostatnich krawędzi mamy do nauczenia 1 całkiem prosty algorytm, który połączy nam dwie ostatnie krawędzie bez rozwalenia pozostałych, które już zostały ułożone.

Im większa kość, tym etap się wydłuża i komplikuje. Szczególnie jeśli chodzi o połączenie dwóch ostatnich krawędzi. Musimy trochę się nagimnastykować, aby odpowiednio ustawić klocki.

Kolejne etapy są takie same co w kostce 3x3 i zależą od tego którą metodę wybierzemy. Załóżmy, że postanowiliśmy układać podstawową metodą LBL:

3 Ułożenie krzyża

Nic nowego. Robimy dokładnie to samo co w tradycyjnej kostce.

4 Zbudowanie pierwszej i drugiej warstwy

Również to samo.

5 Budowa krzyża na dolnej ściance

Niby to samo co w normalnej kostce. Ale gdy zobaczymy tę sytuację (bądź krzyż trójramienny) to jesteśmy zmuszeni do skorzystania z najdłuższego algorytmu, bo aż 15 ruchowego, by stworzyć krzyż.

Nie powiem - algorytm rzeczywiście ciężki, ale możliwy do nauczenia. Skoro ja się nauczyłem, to inni tym bardziej mogą ;-)

Nadmienię tylko, że taka sytuacja może się zdarzyć jedynie w kostkach parzystych.

6 Permutowanie krawędzi krzyża na górnej warstwie

To samo co w zwykłej kostce. Algorytm ten sam.

7 Permutowanie rogów ostatniej warstwy

I tu może również pojawić się niespodzianka. Bo gdy już będziemy ustawiać odpowiednio te rogi (permutować) może się okazać, że 2 pasują a 2 pozostałe już nie!

Sytuacja również charakterystyczna jedynie dla kostek parzystych.

Do nauczenia jeden algorytm - dość prosty i łatwy do zapamiętania. Gdy już wykonamy ten algorytm cofniemy się do 6 etapu i robimy już wszystko normalnie co w zwykłej kostce.

8 Orientowanie rogów ostatniej warstwy

To samo.

I GOTOWE! :)

Łącznie mamy do nauczenia 3 nowych algorytmów. Trochę długich, ale gdy je opanujemy nie będziemy mieli problemu z układaniem większych kostek.

Rekord świata

Rekord świata w układaniu tej kostki należy do Maxa Parka i wynosi 18,42 sekund.
Nie wiem jaki jest mój rekord, ponieważ kostek większych niż 3x3 nie układam na czas, a jedynie dla relaksu.

To by było dzisiaj na tyle. W kolejnym artykule wprowadzę Was do kostki Mirror 3x3 - bardzo ciekawej modyfikacji w której zamiast kolorowych klocków są różnej wielkości prostopadłościany.

Źródła:

Zdjęcia mojego autorstwa

https://strefa-kostek.pl/
https://pl.wikipedia.org/

Sort:  

Pamiętam że "zaciąłem się" na pkt 7 i musiałem podejrzeć na youtube

Ja z kolei zacinałem się na żółtym krzyżu. Ten długi algorytm doprowadzał mnie do rozwścieczenia.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.17
JST 0.033
BTC 64136.37
ETH 2755.37
USDT 1.00
SBD 2.68