Kostka Rubika 3x3x3 - wprowadzenie
Chyba każdy zna, każdy widział i możliwe, że każdy próbował ułożyć. Kostka została wynaleziona przez węgierskiego konstruktora Ernő Rubika w 1974 roku - stąd jej nazwa - zaś pierwszym jej konstruktorem był japoński inżynier Terutoshi Ishige.
Co ciekawe Rubikowi ułożenie kostki zajęło zaledwie miesiąc. To dla mnie i tak szybko. Wtedy przecież nie istniały żadne poradniki, metody czy algorytmy. Szanuję go za spryt i inteligencję.
Rubika inspirowała przestrzeń. Fascynowało go to jak obiekty mogą zmieniać miejsce w otwartej przestrzeni i jaki to może mieć wpływ na rozwój ludzkości. Rubik stworzył kostkę, która jest ujściem tych wszystkich jego przemyśleń, rozważań i refleksji.
Pomimo ogromnej sławy jego wynalazku on sam nie został sławny. Pozostał skromnym i cichym architektem nadal żyjącym sobie spokojnie na Węgrzech. Co ciekawe sam jakoś nie angażuje się w rozwijaniu własnego projektu. Zwykle odrzuca zaproszenia na turnieje speedcubingowe i też rzadko bierze udział w wywiadach.
METODY UŁOŻEŃ
Idąc za Wikipedią - liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony.
Jednak najbardziej popularne techniki układania to:
LBL (Layer By Layer - Wartswa po warstwie) - metoda podstawowa i najłatwiejsza do opanowania.
Fridrich - metoda szybkiego układania kostki opracowana przez Jessicę Fridrich. Aby ją opanować trzeba się nauczyć ponad 70 algorytmów. Ale za to dzięki tej metodzie można układać kostkę poniżej 10 sekund. Więc brzmi kusząco.
Metoda Petrusa - została wynaleziona w 1981 roku przez szwedzkiego speedcubera Larsa Petrusa. Do rozwiązywania ostatniej warstwy wykorzystywane są tzw. ZBLL-e, czyli grupa algorytmów, których jest 493. Ułożenie kostki tą metodą zajmuje zwykle od 45 do 60 ruchów.
Old Pochmann - metoda do układania kostki bez patrzenia co dla mnie jest czymś kompletnie nie pojętym.
LBL - etapy układnia
Metoda LBL składa się z 7 etapów
- Krzyż (Cross) - ułożenie krzyża na jednej ze ścianek (głównie białej) w taki sposób żeby kolory krawędzi zgadzały się ze środkami.
2 Pierwsza warstwa - ułożenie pierwszej ścianki w taki sposób aby kolory narożników pasowały do kolorów krawędzi.
3 Druga warstwa - wsadzanie odpowiednich krawędzi w dane miejsca tak aby powstała druga warstwa. Mamy na tym etapie do nauczenia 2 algorytmy - bardzo proste i intuicyjne.
4 Krzyż na dolnej ściance - do utworzenia go mamy 1 prosty algorytm.
5 Permutowanie krawędzi krzyża na górnej warstwie - czyli ustawienie krawędzi krzyża w taki sposób, aby pasowały kolorami do środków - 1 algorytm do nauczenia.
6 Permutowanie rogów ostatniej warstwy - czyli ustawienie narożników w odpowiednie miejsca 1 algorytmem.
7 Orientowanie rogów ostatniej warstwy - mówiąc prościej wsadzanie narożników tak aby zbudować dolną ściankę - również 1 algorytm do nauczenia.
I JUŻ GOTOWE :-)
W sumie mamy do nauczenia 6 algorytmów.
Krzyż i pierwszą warstwę robimy intuicyjnie, ale żeby przejść kolejne etapy niestety musimy się już uczyć odpowiednich ruchów.
Fridrich - etapy układania
W szybszej metodzie pierwszy etap jest dokładnie taki sam, czyli budowa krzyża.
2 Ułożenie pierwszych dwóch warstw, wsadzając na miejsce 4 pary klocków. W przeciwieństwie do metody LBL - tutaj po ułożeniu krzyża od razu budujemy dwie warstwy naraz. Jeszcze bez algorytmów. Robimy to intuicyjnie.
3 OLL - ułożenie dolnej ścianki - 50 algrotymów do nauczenia.
4 PLL - zamiana miejscami klocków ostatniej warstwy - 20 algorytmów do nauczenia.
I gotowe.
Metoda Petrusa - etapy układania
- Budowa bloku 2×2×2 na kostce.
- Rozszerzenie bloku 2×2×2 do bloku 3×2×2 (dobudowanie bloku 1×2×2 bez niszczenia bloku 2×2×2).
- Zorientowanie ostatnich 7 krawędzi (pozostałe krawędzie znajdują się w zbudowanym bloku).
- Rozszerzenie bloku 3×2×2 do bloku 3×3×2 (dobudowanie bloku 1×3×2 – po tym etapie zbudowany jest blok 3×3×2, czyli de facto dwie pierwsze warstwy kostki).
- Dokończenie ułożenia kostki poprzez rozwiązanie ostatniej warstwy bez utraty zbudowanego bloku 3×3×2.
Niestety słabo tę metodę rozumiem więc więcej się o niej nie wypowiem.
Rekord świata
Rekord świata w układaniu kostki rubika 3x3x3 należy do Chińczyka Yushenga Du i wynosi 3,47 sekund.
Pełna tabela:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekord_%C5%9Bwiata_w_pojedynczym_u%C5%82o%C5%BCeniu_kostki_Rubika
Mój osobisty rekord to 27 sekund, więc nadal czarną magią jest dla mnie osiągnięcie wyniku niższego niż 10 sekund. Ale jak widać da się.
No i to by było dzisiaj na tyle. W następnym artykule przedstawię Wam w podobny sposób kostkę 4x4x4.
Źródła:
Zdjęcia mojego autorstwa
To w top 100 mistrzostw Polski byś był nawet wyżej, mój kolega, ale jakieś kilka lat temu. Układał też w podobnym wyniku i był na 21 miejscu w Polsce.
Wow. Nieźle. Może kiedyś sam zdecyduję się wziąć udział w takich zawodach.
Metoda tutaj określona jako LBL była kiedyś opisana w Przekroju. Po opanowaniu jej, układałem tę kostkę w czasie 24-30 sekund i sprawiało mi to wielką przyjemność. Smarowanie kostki wewnątrz, tylko ogólnodostępnym kremem Nivea, nie pozwalało mi na uzyskanie lepszych rezultatów.
Niesamowicie nie do ogarnięcia :D
Twój post został podbity głosem @sp-group-up. Kurator @julietlucy.