LIFESTYLE: Bałtyk- Bieszady Tour 2018

in pl-artykuly •  9 months ago 

Hej!

Wielu z Was pewnie (mam nadzieję) kojarzy artykuł, który pisałam o Przejechaniu dookoła Polski rowerem w 7 dni. Jeśli ktoś nie zna, zapraszam do lektury! Dziś chciałabym opowiedzieć o wyścigu, który zacznie się już w piątek wieczorem. Zachęce Was także do kibicowania mojemu zawodnikowi i zostania "dotwachers", czyli najprościej mówiąc tymi, którzy śledzą kropki!

image.png

Czym jest Ultra?

Ultrakolarstwo to dyscyplina "rowerowa" w której chodzi o przejechanie długiego dystansu. Załóżmy, dla ułatwienia, że poprzez długi dystans rozumiemy 500 kilometrów i więcej. W Polsce, najdłużsym takim wyścigiem jest ten dookoła Polski (MRDP), o którym pisąłam już kiedyś. Odbywa się on co 4 lata. Najbardziej prestiżowym zaś jest Bałtyk Bieszczady Tour na dystansie 1008 kilometrów, odbywający się co dwa lata.

Wyścigi można podzielić na te supported (Race Around Austra), gdzie zawodnicy maja wsparcie swoich teamów. Oraz unsupported (Transcontinental), gdzie zawodnicy sami muszą o siebie zadbać. W polskich wyścigach zwykle jest podział na właśnie takie kategorie (dodatkowo w unsupported można jechać parami lub solo).

Liczby robią wrażenie

Dystanse ultra sa wielkim wyzwaniem. Na kibicach zwykle największe wrażenie robi dystans, jednak warto pamiętać, że przejchanie długiego dystansu może się odbyć szybciej lub wolniej. Więc chodzi przede wszystkim o tempo! Na lipcowych zawodach Pierścień Tysiąca Jezior na dystansie 610 kilometrów wyniki zaczynały się od 21 godzin a kończyły na prawie 40. Warto też zaznaczyć, że część zawodników jedzie po rekordy i ściga się. Druga część jeżdzi turystycznie i nie zależy jej tak na czasie. Wszyscy ci kolarze jednak, muszę się do Ultra dobrze przygotować. Przejechanie tysiąca kilometrów na rowerze to duże wyzwanie.

Bałtyk-Bieszczady Tour

Wyścig zaczyna się w Świnoujściu i kończy w Ustrzykach Górnych. Dystans to około 1020 kilometrów. Nazwa pochodzi od dystansu, który był aktualny zanim pojawiło się kilka dodatkowych kilometrów na całej trasie i ma charakter pamiątkowy. Trasa w ogólnym zarysie wygląda tak:


image.png

Cały dystans musi być pokonany na rowerze. Zawodnicy mają do dyspozycji na trasie punkty kontrolne, na których mogą zjeść, napic się oraz wykąpać. Niektórzy będą nawet spali. Meta w Ustrzykach będzie czekała z miskami pełnymi jedzenia. Każdy Ultakolarz musi dużo jeść ponieważ przez dobę jazdy można spalić nawet 25 tysięcy kalorii!

Aby wziąć udział w BBT 2018 każdy z zawodników musiał uzyskać kwalifikację, czyli ukończyć jednen z ultramaratonów w określonym limicie czasu. Jadą więc sami ludzie z doświadczeniem, dla których to nie jest pierwsze Ultra.

Komu kibicujemy

Każdy kibicuje swoim ulubieńcom. Ja oczywiście będę trzymać kciuki za Kosmę, o którym wspomniałam w moim poście o Maratonie Rowerowym Dookoła Polski. Jeśli chcielibyście śledzić jak sobie radzi to zapraszam na tracker 1008. Znajdźcie zawodnika: Kosma Szafraniak. Najprawdopodobniej będzie miał numer 10 (lista na trackerze nie jest jeszcze aktualna, będzie na czas wyścigu). Uprzedzam, że oglądanie kropek wciąga i uzależnia! Kosma staruje o 9:46 w Sobotę 25 sierpnia. Od tej pory non stop będzie jechał do mety. Nie zatrzyma się na spanie, ale na pewno po drodze będzie jadł więcej niż Wy na święta.

Oczywiście, kibicujemy też innym zawodnikom. Mam w planach część z nich przywitać na mecie w Ustrzykach. W takich amatorskich sportach granie fair i atmosfera wytworzona przez kibiców to podstawa, dlatego zachęcam Was do śledzenia kropek! Wśród zawodnikó są ludzie po 60, ludzie po 20, kobiety, mężczyźni, szybsi i wolniejsi. Wszystkich ich łaczy pasja do kolarstwa i długich dystansów oraz fakt, że każdy doping dodaje im skrzydeł, więc jeśli mieszkacie na trasie przejazdu Bałtyk-Bieszczady Tour to może ktoś z Was zechce wyjść i pokibicować grupie naprawdę odważnych ludzi. Zachęcam gorąco!


image.png

pl-kobieta

Ultra jest dla wszystkich. Poza tym, że będę dopingować Kosmę, to trzymam mocno kciuki za Agatę Wójcikiewicz - polecam też sprawdzać jak jedzie. To obecnie w Polsce, bez dwóch zdań, najmocniejsza zawodniczka Ultra. Myślę, że w tym roku może na metę dojechać w mniej niż 40 godzin. Obecny rekord w BBT w kategorii kobiety Open należy właśnie do niej. Agata wykręca na zawodach lepsze czasy niż większość mężczyzn! A podobno to oni są bardziej wytrzymali!

Gdybyście mieli pytania- chętnie odpowiem. jestem zaangażowanym kibicem Ultra i na pewno będę w stanie odpowiedzieć na Wasze pytania. Zachęcam do śledzenia trackera i kibicowania! Pierwsi zawodnicy wyjeżdżają już w piątek wieczorem!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Super sprawa, chciałabym taki dystans kiedyś przejechać, chociaż może bardziej w 2 tygodnie niż dwie doby :D na studiach byłam na rajdzie rowerowym, jeździliśmy po 50 km dziennie po województwie świętokrzyskim z namiotem. Łącznie wyszło chyba 600... Już nie pamiętam. Super sprawa.

·

Hah! Mój rekord to 91 kilometrów w ciągu dnia, ale w niesamowity upał :D

Bardzo ciekawy i treściwy artykuł, pozdrawiam serdecznie !!

  ·  9 months ago (edited)

Nie wiedziałem żółwiku, że tak jarasz się ultra-kolarstwem, bardzo pozytywnie. Masz w planach podbicie własnego rekordu? :)

Ciekawostka z kategorii ultra:
24 latka, Amanda Coker ustanowiła rekord świata w rocznym dystansie przejechanym na rowerze. W ciągu roku pokonała 86500 mil co daje prawie 140 tys. km. Codziennie robiła średnio 378 km, a jej rekordowy dystans w ciągu jednej doby wynosi 486 km.

Jej rekord zasługuje na dodatkowy podziw biorąc pod uwagę fakt, że kilka lat wcześniej doznała poważnych obrażeń głowy i złamań w wyniku potrącenia przez samochód. Twarda dziewczyna.

https://gearjunkie.com/amanda-coker-ultramarathon-cycling-annual-mileage-record

·

Slyszalam o tym. Super sprawa. Moja wkreta w ultra byla niezalezna ode mnie. Samo sie stalo i kibicuje. Chociaz nie zamierzam startowac. Podoba mi sie to ze ta dyscyplina laczy wielu roznuch ludzi. Pozytywnych swirow :)

Congratulations @smashedturtle! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the total payout received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!