72# To owo i takowo - wykroczenie, a przestępstwo

in pl-artykuly •  6 months ago 

            


Hej. Ostatnio nasza ,, cudowna władza" znowu nowelizuje ustawy - kodeksu karnego i wykroczeń z 15 listopada 2018 roku. Główne zmiany to zmiana z 525 zł na 500 zł ( stałej kwoty), bez względu na pensje minimalną. Wcześniej stanowiło 1/4 płacy minimalnej.  

Jak uważa stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości, poprawi nasze prawo i pozwoli skuteczniej zwalczać drobnych kradzieży. - w tym momencie muszę kilka zdań od siebie.


Nie muszę chyba informować , że kwota od której kradzież staje się przestępstwem jest coraz większa. Obecnie to jest 500 złotych. Plusem jest, że mają wprowadzić i stworzyć elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób  podejrzanych o popełnienie takich wykroczeń, obwinionych i ukaranych. Ciekawe tylko ile to zajmie realnie czasu, anie obiecywanie przez rządzących.W Polsce nie raz grube mln były wydawane na system na który długo się czekało, aż w końcu firma uznawała, że nie potrafi tego zrobić lub jest mnóstwo błędów i usterek w jego funkcjonowaniu ( miejmy nadzieję tym razem się uda bez większych problemów). To na pewno pomysł jest bardzo dobry w założeniu.


Załóżmy, że złodziej kradnie za 400 zł, i nawet jak zostanie złapany trzeba jeszcze mu to udowodnić. Najczęściej kończy się maksymalnym mandatem w wysokości 500 złoty. W praktyce wygląda to tak, że może i 10 czy 50 razy ukraść towar za kilka stówek i dopiero przytrafi mu się wtopa. Muszę zaznaczyć, że osoby żyjące ze złodziejstwa to ,, profesjonalni złodzieje" tylko nieliczni są Januszem na chleb czy z innych przyczyn.


Dodać można, że osoby chodzące po galeriach i innych sklepach wybierają tą drogę życiową. Pasuje im otrzymywanie korzyści kilka razy przekraczające pensje minimalną. Coraz częściej osoby łamiące prawo to kobiety i zorganizowane grupy do kradzieży. Dawniej panował trend, że były to pojedyncze osoby. Teraz komunikują się komórką w sklepach dając info gdzie są pracownicy sklepu i ochrona. Gdyby nie kamery to praktycznie mogli by już wynosić cały sklep na raty. Choć i kamery mają swoje limity, np: nie mogą być w przebieralniach, gdzie właśnie najczęściej jest uprowadzany towar. Złodzieje wykorzystują sytuacje i korzystają z wózków tworząc niewinny charakter postaci, bo mało kto spodziewa, że mama czy tata z dzieckiem kradnie. Tak wygląda obecna rzeczywistość choć 95% czy 98% to uczciwi obywatele. Tak samo jest z paniami, które kradną żeby je skontrolować trzeba wezwać policje lub panię z obsługi sklepu, aby na osobności ją sprawdziła. Głównie dzieje się to uprzedniej obserwacji na kamerach. 


To pomysł zwiększania, zwiększania i jeszcze zwiększania kwoty powoduje bezkarność wśród złodziei. 

Ciekawe odmienne stanowisko prezentuje : Polska Izba Handlu się sprzeciwia i alarmuje: to zachęci złodziei do częstych kradzieży. 

Powoduje to tylko większą sumę ukradzionych towarów i rzeczy. Szkoda, że ustawodawcy tego nie widzą. Straty sklepów są coraz większe. Na szczęście są ubezpieczeni te duże sklepy, ale doskwiera to małym sklepom. Moim zdaniem złodziej wybiera co robi i raczej już zostanie nim do końca życia. Najbardziej hipokryczne podejście i oburzenie jak ktoś okradnie złodzieja to żąda pomocy policji i ukarania sprawcy. Wiadomo, że wartość złotówki jest mniejsza niż  kiedyś , ale posługiwanie się takim argumentem jest słabe. Nie muszę dodawać, ze człowiek ukradnie bułkę za 20 groszy policja pojawi się w 5 minut, ale jak osoba ukradła kilka tysięcy to łaskawie się pojawią po upływie 1 godz, argumentując, że ludzi w terenie nie mają. Potem jeszcze cała zasługę sobie przypinając. Warto wiedzieć, że teoria i praktyka to dwie inne strony życia ludzkiego.

                                       Dziękuję za uwagę !!!


Źródła: www.prawo.pl/prawo/kiedy-kradziez-jest-przestepstwem-powyzej-500-zl-to-juz-nie,329935.html

www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kradziez-pih-500-zl,155,0,2411163.html

www.forbes.pl/gospodarka/kradziez-od-ilu-przestepstwo-a-do-ilu-wykroczenie-zmiana-progu/hpvmv6t

prawo.gazetaprawna.pl/galerie/1010751,duze-zdjecie,2,nowy-bat-rzadu-na-zlodziei-kodeks-wykroczen.html

Obrazek: https://pixabay.com/pl/m%C5%82otek-poziomej-s%C4%85d-sprawiedliwo%C5%9Bci-802301/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!