[PL] Muzeum Zoologiczne imienia Benedykta Dybowskiego we Lwowie

in #pl-artykuly6 years ago (edited)


27484888_1958917387470874_300002589_o.jpg
[szkielet krowy morskiej - fot. J]

Muzeum Zoologiczne imienia Benedykta Dybowskiego we Lwowie


We Lwowie znajduje się jedno z najstarszych muzeów zoologicznych w Europie. Funkcjonuje od 1784 roku jako Gabinet Historii Naturalnej, a w charakterze muzeum zoologii od 1884 roku, gdy do Lwowa przybył były powstaniec styczniowy, zesłaniec, badacz fauny Syberii i Jeziora Bajkał, zoolog Benedykt Dybowski.
dybowski.jpg
[źródło: konwent polonia]


Benetykt Dybowski urodził się w Adamarynie, w gubernii mińskiej. Studiował w Dorpacie, Wrocławiu i Berlinie. W 1860 na podstawie pracy nad determinacją płci u pszczół uzyskał tytuł doktora. Brał czynny udział w organizacji powstania styczniowego, jako komisarz Rządu Narodowego na Litwę i Białoruś, za co został skazany na śmierć przez powieszenie. Dzięki wstawiennictwu zoologów niemieckich i pośrednictwo Bismarcka, karę zamieniono na 12 lat zesłania.

W 1865 roku jako zesłaniec na Syberii rozpoczął działalność badawczą. W 1867 roku uzyskał pozwolenie na zamieszkanie we wsi Kułtuk nad jeziorem bajkalskim, którego faunę uważano za ubogą. Prowadząc badania za pomocą własnoręcznie wykonanych narzędzi i w ekstremalnych warunkach odkrył i opisał 116 gatunków skorupiaków z rodziny obunogów oraz 6 gatunków ryb. W roku 1868, towarzysząc ekspedycji gen. Skałkowa, zbadał kraj Usuryjski, Amurski i Nadmorski. Brał udział w wyprawach na Zabajkale, w dorzecze Ononu, Ussuri i Angary oraz do jeziora Chubusuguł w Mongolii. W latach 1872-1875 wraz z Wiktorem Godlewskim i Michałem Jankowskim odbył wielką wyprawę wzdłuż Arguni i Amuru, badał jezioro Chanka, dotarł do Władywostoku, przebywając na badaniach dłuższy czas w kraju Nadmorskim, w zatoce Striełok i na wyspie Askold. Jednym z cenniejszych rezultatów tej podróży było znalezienie przez Dybowskiego nowego gatunku jelenia, zwanego dziś jeleniem Dybowskiego. W 1879 roku przybył na Kamczatkę, gdzie działał humanitarnie; m.in zakładając szpital dla trędowatych.

W 1884 roku objął katedrę zoologii na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie poświęcił się pracy pedagogicznej i naukowej. Założył tam Muzeum Zoologiczne, do którego włączył swoje zbiory. W 1906 roku przeszedł na emeryturę, jednak wciąż publikował prace. Zmarł w 1930 roku we Lwowie. Pochowany został na Cmentarzu Łyczakowskim, w otoczeniu innych powstańców styczniowych.

DSC_0349.NEF.jpg
[budynek uniwersytetu od ul. Drahomanowa]


Muzeum znajduje się w starym uniwersytecie na ul. Hruszewskiego. Do jego zbiorów należy jeden z 27 zachowanych szkieletów wymarłej już krowy morskiej (Hydrodamalis gigas). W początkach istnienia muzeum było ich aż pięć. Zachęcony tym faktem i artykułem na lwów.info, postanowiłem wybrać się tam z dziewczyną podczas pobytu we Lwowie.

Tylko, że znalezienie muzeum nie jest takie proste. Dotarliśmy do gmachu uniwersytetu i... tabliczka na budynku w języku ukraińskim głosi, że Зоологічний музей owszem jest tutaj, lecz w środku tylko śpiąca na portierni woźna, a garstka studentów przemyka gdzieś cichaczem. Nie ma rady, trzeba szukać, albo pytać. Tylko kogo?

DSC_0342.NEF.jpg
[katedra m.in. Mikrobiologii]


DSC_0054.NEF.jpg

Zwiedziliśmy dwa równie wyludnione piętra, bez sukcesów. Może do muzeum wchodzi się od innej strony?
DSC_0351.NEF.jpg
[Zdjęcie robiłem przez kratę. Raczej nie...]


Będąc w hostelu postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej. W końcu muzeum nie mogło sobie zniknąć, ot tak. Wśród komentarzy w mapach google, ktoś przytomny umieścił ważną informację - muzeum jest w sali na trzecim piętrze. Wróciliśmy ostatniego dnia pobytu. Warto było!

DSC_0055.NEF.jpg


DSC_0056.NEF.jpg


DSC_0068.NEF.jpg

Muzeum niezmiennie od 1884 roku zajmuje pięć sal, o powierzchni 470m2. Zbiory z całego globu zawierają 178 tys. eksponatów, z czego 10 tys. w ekspozycji stałej. Obejmuje nie tylko zbiory Dybowskiego, E.F. Gemmara i Michała Jankowskiego, lecz także wspołczesne. Mimo to, wchodząc poczułem się jakbym cofał się w czasie do XIX wieku. Do świata z powieści Verne'a, Szklarskiego, Meville'a.

DSC_0060.NEF.jpg

Zbiory muzeum są upchnięte na małej powierzchni, co potęguje wrażenie prywatnej kolekcji dziewiętnastowiecznego badacza. Zresztą wiele opisów, pojemników na eksponaty i samych eksponatów leży tam bez istotnych zmian od początków muzeum.

DSC_0073.NEF.jpg
[Cały zwierzyniec w jednym pokoju]


DSC_0057..jpg


DSC_0067.NEF.jpg

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem śród, w godzinach 10-13 i 14-15.30. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość wynajęcia przewodnika. Jeśli będziecie we Lwowie, polecam. Naprawdę warto się tam wybrać. Do następnego!

ENG version coming soon!

@postcardsfromlbn

Źródła:


Sort:  

Zachęciłeś mnie :)

Cieszę się :) To wyjątkowe miejsce.

Ciekawy człowiek z niego był. Prawdziwy pasjonat. Fajny wpis.

Dzięki. Dowiedziałem się o Dybowskim czegoś więcej dopiero szukając informacji do tego wpisu, ale to prawda - zrobił tyle w swoim życiu, że wystarczyłoby dla kilku życiorysów, karę na nieprzyjaznej Syberii wykorzystał jako okazję do badań, a nawet pomocy innym, a do tego zmarł we własnym łóżku, w sędziwym wieku. Ze świecą takich szukać.

Upvoted. If it didn't work it's because my voting power is too low right now.

Thanks, nonetheless :)

I tak cię nie zupvotował :D Olewaj boty

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 62971.67
ETH 3050.33
USDT 1.00
SBD 3.96