ambiwalentny - Słowo dnia #3

in #pl-artykuly6 years ago (edited)

ambiwalentny


  1. zawierający elementy przeciwstawne,

  2. charakteryzujący się sprzecznymi uczuciami, postawami lub opiniami,

  3. ambiwalentne zachowanie, biol. zachowanie się osobnika zachodzące w sytuacji konfliktu motywacyjnego, np. strachu i wściekłości.



W Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego



Ciekawostki:

  • Wiele osób myśli, że to synonim wyrazu obojętny, jednak ambiwalencja to postawa charakteryzująca się jednoczesnym występowaniem pozytywnego, jak i negatywnego nastawienia do danego obiektu.. Nagminnie bywa mylone ze słowem Indyferentny czyli: obojętny, bez wyraźnego ustosunkowania do czegoś.
  • Możesz zapamiętać słowo ambiwalentny jako silnym stosunku przeciwstawnych uczuć występujących jednocześnie np.: miłość i nienawiść.

Przykłady użycia:

  • Gdy mamy do kogoś stosunek ambiwalentny, to i lubimy go, i nie. Za coś go cenimy, za coś innego wręcz przeciwnie.

... rodzina. W tym prostym równaniu nie było miejsca na odczucia ambiwalentne, tak dobrze dziś nam znane. O ewentualnym lęku przed małżeństwem...

  • ... na leżakach, wszystko to ujawniało niespecyficzność, rozciągłość, gumowatość, porowatość i ambiwalentną elastyczność mojej egzystencji. Tu jestem stworzony i wyzwolony poprzez świadomie...

  • ... kamyczków do rządowego ogródka. Rola rządu w promowaniu konkurencyjności jest ambiwalentna. W szeregu zaś programów restrukturyzacyjnych zbyt wiele nacisku położono na...

  • ... tło takiego doświadczenia i takiego pojęcia wolności?
    Znów jest ono ambiwalentne: ma swą negatywną i pozytywną stronę. Od strony pozytywnej stwarza...

  • ... pogląd estetyczny, zależny od przyjmowania świadomie priorytetów. Na przykład, zawsze ambiwalentny stosunek do piękna zrodził pejoratywny termin "kicz", zrodził też odwrócenie...


** Zdjęcia: 1 2


W języku polskim jest wiele pięknych słów, które warto znać i używać. Popularne wyrazy często mają dodatkowe znacznie, o którym nie wiemy.

Słowo dnia (#pl-slowodnia) to cykl artykułów mających na celu przypomnienie słów, które mogą ubogacić język komunikacji.

Wcześniej: kwintesencja - Słowo dnia #2

Dzięki za poświęcony czas! @opti

Sort:  

Im mniejszą pulę słów posiadamy w swoim słowniku tym bardziej ograniczamy się w wyrażaniu własnych myśli. Dlatego racja, warto poznawać tajniki języka polskiego ;)

Jak najbardziej się z tym zgadzam. Często też dochodzi do nieporozumień w komunikacji , gdy przypisujemy błędne znaczenie słowu.

Tak, za to odpowiadają reguły semantyczne oraz syntaktyczne. Jeśli nie czytałeś polecam Ci Adler'a "Relacje interpersonalne", bardzo dobra pozycja :) Miłego dnia ;)

Dołożę do listy tytułów do przeczytania :-) dzięki

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 61726.60
ETH 3041.60
USDT 1.00
SBD 3.86