[SYLWETKA] Maajid Nawaz – liberalny muzułmanin

in pl-artykuly •  last year 


image.png

Żródło: The New Republic

W tej serii chciałbym przedstawiać ciekawe osoby, które aktywnie działają na rynku idei. Zwłaszcza ludzi, którzy wzbudzają kontrowersje, łamią społeczne status quo czy prezentują ciekawe poglądy. Mam nadzieję, że ta seria (obok „Masz Pojęcie?”) zostanie dobrze odebrana. To jedziemy!

Maajid Nawaz

Życiorys

Maajid urodził się w 1977 roku w Essex w Anglii w rodzinie muzułmańskiej (pochodzenia Pakistańskiego). Studiował prawo i arabistykę na SOAS, Uniwersytecie w Londynie i Politologię w Londyńskiej Szkole Ekonomicznej (London School of Economics). Podczas studiów dołączył do Hizb ut-Tahrir, islamskiej organizacji walczącej o przywrócenie kalifatu, co doprowadziło do jego aresztowania w 2001 roku w Egipcie. Został skazany na pięć lat więzienia. Podczas procesu, zaadoptowało go Amnesty International i dopilnowali by bezpiecznie wrócił do Londynu. W więzieniu napotkał całe spektrum postaw muzułmańskich ( tym islamskich morderców byłego prezydenta Egiptu Anwara Sadata), co doprowadziło do zmiany jego podejścia. Główną przyczyną odejścia od radykalnego islamu, było przekonanie, że wypacza swoją wiarę dla politycznych celów. To wewnętrzne rozdzielenie wiary i ideologii, stało się kamieniem milowym w jego drodze do liberalnego islamu i bycia jednym z ważniejszych głosów nawołujących do wewnętrznej reformy islamu.

Po powrocie do Anglii w 2006 roku, zrezygnował z członkostwa w Hizb ut-TAhir i założył Fundację Quilliam, która jest anty-ekstremistycznym think-tankiem. Wielokrotnie występował w telewizji, na konferencjach. Utworzył też fundacje Khudi, która w Pakistanie walczyła z siatkami rekrutującymi do islamistycznych organizacji. Zrezygnował z jej prowadzenia w 2014 roku, gdy dostał nominację do parlamentu Wielkiej Brytanii z ramienia partii liberalno demokratycznej.

Postawy

Maajid jest zwolennikiem wewnętrznych reform Islamu. Wyraźnego oddzielenia wiary od politycznych ideologii. Obok Eda Husaina i Rezy Aslan, jest jednym z najbardziej znanych muzułmańskich krytyków Islamu.

Wielokrotnie występował z Samem Harrisem w debatach, wspólnych wywiadach. Napisali też wspólnie książkę „Islam i przyszłość tolerancji”. Ostatnio wokół jego postaci narosła pewna kontrowersja, która jest dość znamienna, w naszych zdominowanych przez ideologizmy czasach. Otóż Maajid został równolegle wciągnięty na listę islamskich terrorystów w UK i na listę agresywnych przeciwników islamu w USA (Southern Poverty Law Center). Więcej o tym przypadku mówi w trakcie ostatniego podcastu Joe Rogana (którego szczerze i gorąco polecam).

Zachęcam do odszukania jego wystąpień, debat i zapoznania się z jego postawami. Dla każdego, kto jest zainteresowany kondycją islamu i jego roli w dzisiejszej rzeczywistości, Maajid powinien być jednym z najważniejszych źródeł wiedzy.


FOOT.png


Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ehh... wiem, że to mrzonka, ale marzę o tym, że kiedyś wyznawcy Islamu przejrzą na oczy i wygrzebią się spod tej lawiny kłamstw.

Ich religia przypomina bardziej system totalitarny niż drogę do zbawienia.

Najgorsze jest to, że ten system z wszystkich ludzi najbardziej krzywdzi swoich własnych wyznawców.

Dlatego ważni są tacy ludzie jak Maajid czy Raza Aslan...

Tak to prawda, ale takich jak on jest garstka w porównaniu do zindoktrynowanych hord gotowych zabijać dla "Miłosiernego Boga"

Wydaje mi sie, ze przesiakniete postmodernizmem i szkola frankfurtcka zachodnie elity licza, iz "zdekonstruuja" muzulumanska tozsamosc ich totalna seksualizacja. Licza sie z "tymczasowymi" ofiarami zamachow, czy gwaltow w imie wielokulturowej, wielorasowej, bezreligijnej i seksualnie wyuzdanej do granic atawizmu Europy.

Bardzo cenny tekst, z wielu powodów :)