Słów kilka o Śląsku, czyli ... Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu pod lupą

in pl-artykuly •  11 months ago 
W jednym z poprzednich wpisów wspominałam o śląskich atrakcjach występujących w Zabrzu. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam nieco więcej o Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu.

*

Przechwytywanie.PNG

***

Sztolnia Królowa Luiza

Zabrzańska sztolnia to najdłuższy obiekt tego typu na świecie. Budowa sztolni wymagała wiele poświęceń i problemów górniczych. Ponad 20 000 ton mułu musiało zostać wydobyte, aby móc zwiedzać dzisiaj to miejsce! To dzięki wszystkim ciężkim pracom, turyści mogą rozkoszować się podróżą w czasie, oglądać narzędzia i maszyny górnicze.

Przechwytywanie.PNG

Historia Sztolni Królowej Luizy

To jedna z najstarszych kopalń węgla kamiennego na Śląsku. Kopalnię zaczęto budować pod koniec XVIII wieku, w czasie gdy zapotrzebowanie na paliwo rosło. To wtedy też odkryto bogate pokłady węgla w okolicach Chorzowa i Zabrza. Przez około 100 lat kopalnia ta była wiodącym miejscem w węglowym przemyśle. Stosowano tutaj nowoczesne technologie, dzięki którym wydobycie było tutaj nieporównywalne do innych kopalń. 1998 rok to czas, w którym kopalnia zakończyła wydobycie.

Przechwytywanie.PNG

Sztolnia dziś

Dzisiaj kopalnię możemy już tylko zwiedzać. Najbardziej znanym fragmentem kopalni jest Główna Kluczowa Sztolni Dziedzicznej. Wspomniany fragment był budowany przez ponad 60 lat, dzięki czemu udało się uzyskać podziemne korytarze o sumarycznej długości 14km!

W połowie XX wieku o kopalni zapomniano. Miejsce wypełniało się osadem. Dosyć niedawno (2009) postanowiono odratować obiekt.

Przechwytywanie.PNG

Wodna Trasa

Wodna trasa to chyba aktualnie najlepsza atrakcja Śląska. To tutaj możemy przepłynąć ponad 40metrów pod powierzchnią miasta wsłuchując się kapaniu wody! W trakcie przejażdzżki możemy posłuchac o największych górniczych zagrożeniach, czyli:

  • wodzie,
  • ogniu.

Przechwytywanie.PNG

*

Kopalnia umożliwia turystom 3 trasy do pokonania:

  • trasę wodną,
  • trasę turystyczną, gdzie możemy poznać historię górnictwa na śląskiej ziemii. To tutaj możemy dotknąć węgla, wziąść kilof do ręki i spróbować swoich sił przy ścianie.
  • trasę rodzinną.

***

Atrakcje, atrakcje, jeszcze raz atrakcje ...

Poza kopalnią możecie jeszcze odwiedzić Kopalnię Guido. A może skusicie się na widok na miasto z 31metrowej wieży szybu?

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Twój post został podbity głosem @noisy za $1.08. Kurator- @fervi.

Super! Polecam też kopalnię w Tarnowskich Górach, którą bodajże w zeszłym roku wpisano na listę UNESCO.

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator- @julietlucy.