Z dziennikarskiego archiwum, rok 2008 "Mężczyzna i pranie, czyli równouprawnienie w reklamie!"

in pl-artykuly •  9 months ago

Jestem autorem tego artykułu, który znajduje się także tutaj: http://wroclaw.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/mezczyzna-i-pranie-czyli-rownouprawnienie-w-reklamie,281726,t,id.html

waga.jpg
(Grafika ilustracyjna pochodzi z http://pasjadoedukacji.org/bariery-hamujace-cz-1/)

Nie będą mężczyźni tylko aut w reklamach zachwalać i funduszy inwestycyjnych prezentować. Kobiety też traktorem pojadą i z karabinem na strzelnicy występować będą!

Niebawem w spotach reklamowych przyjdzie nam oglądać mężczyzn, którzy radośnie czyste pranie z pralki wyjmą, z uśmiechem na ustach zachwalać płyn do naczyń będą, czy też bez najmniejszego grymasu, z odkurzaczem pod stołem, kurz eksterminacji poddadzą, a przywdziawszy gustowne fartuszki, nowinki kulinarne prezentować im przyjdzie. Takie obrazki nie będą nas dziwić, ze względu na równouprawnienie, które także w reklamie równość prezentować będzie.

Decyzja taka została podjęta przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego. Rzeczoną komisję oburza fakt - i słusznie, epatowania w reklamach stereotypami dyskryminującymi płeć i które w rozumieniu komisji są poniżające. W swojej rezolucji Unia Europejska domaga się od krajów członkowskich, aby te powołały do życia instytucje, które będą odpowiedzialne za monitorowanie równouprawnienia płci w reklamie.

Minister ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdalena Środa, popiera, czemu trudno się dziwić, projekt rezolucji.

"- Reklamy emitowane w Polsce, pokazują kobiety jako istoty bardzo infantylne, których jedynym zmartwieniem jest zepsuta pralka, i dlatego tak daleko Polsce do równouprawnienia. A w krajach zachodnich coraz więcej jest reklam, np. płynu do zmywania, w których połowę naczyń myje kobieta, a połowę mężczyzna."

Tak więc niedługo w reklamach, które nie wiadomo po co przerywa się filmami, przyjdzie nam zobaczyć to samo, tylko na odwrót albo po połowie... Mnie też ten pomysł się podoba i z niecierpliwością rewolucji tej wypatrywał będę.
Nie zdziwi mnie więc, kiedy w akcji zobaczyć mi przyjdzie panie: kierownice, cukiernice, tokarki, betoniarki i tak dalej, i tak dalej... Bo jak równouprawnienie, to równouprawnienie!

P.S Całym sercem popieram ten projekt jak i w ogóle równouprawnienie. Nie jestem także męskim szowinistą, choćby powyższy tekst mówił co innego...

upvote.gif

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!