Z dziennikarskiego archiwum, rok 2008 "Alfred Nobel nieznany, czyli bluźnierstwo - "Nemesis""

in pl-artykuly •  9 months ago 

Jestem autorem tego artykułu, który znajduje się także tutaj: http://wroclaw.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/alfred-nobel-nieznany-czyli-bluznierstwo-nemesis,282724,t,id.html

nemesis.jpg
(Grafika ilustracyjna pochodzi z https://www.amazon.es/N%C3%A9mesis-Teatro-Alfred-Nobel/dp/8496687589)

Słynny wynalazca i filantrop - Alfred Nobel, to nie tylko dynamit i nagroda jego imienia. Mało kto wie, że był także surowym krytykiem poczynań Kościoła. Poczynania te opisał w swej sztuce - "Nemesis", którą zachowano w trzech kopiach...

Jak dynamit, to Alfred Nobel (1833-1896), jego wynalazca. Z tym głównie jest kojarzony i taką wiedzę o nim większość, włącznie ze mną. Wiadomo jeszcze, że jest fundatorem nagród, które przyznawane są od 1901 roku, dodać należy - słynnych nagród - Nagroda Nobla. Na uwagę zasługuję też fakt, że jest (był) właścicielem ponad 350 patentów.

Ale mało kto wie, że ten urodzony 175 lat temu wynalazca, był także autorem dramatu w pięciu aktach, pod tytułem - "Nemesis". Dramat ten został wydany drukiem w Paryżu 1896 roku, dokładnie w dniu jego śmierci. Biorąc pod uwagę wszechstronny talent Alfreda Nobla, nie powinno to dziwić, że próbował swych sił także w pisarstwie. Jednak dramat jego autorstwa do dziś wzbudza wiele emocji, do tego stopnia, że okrzyknięty został... bluźnierstwem!

Otóż historia "Nemesis" toczy się w XVI-wiecznym Rzymie. Jest to opowieść o losach Beatrice Cenci, która zamordowała swojego ojca - gwałciciela i tyrana. Szokującym faktem w tym dramacie jest to, iż morderstwo to dokonuję się pod kierownictwem katolickiego księdza. Natomiast Matka Boska jest tą, która wymyśla i podpowiada tortury.

Alfred Nobel odważnie dopuszcza się w swojej sztuce jawnej krytyki kościoła, nazywając go -"najstraszniejszą z ohyd". Mało tego, katolicką moralność tak propagowaną przez Kościół, nazywa wręcz -"zwodzeniem chłopów", a spowiedź - "szpiegowaniem ułatwiającym wywieraniem presji".

W nakreślonych dawno temu przez Nobla opisów obłudy Kościoła jak i jego nadużyć, do czasów dzisiejszych nie zmieniło się nic. Pytanie, czy to troska rodziny o dobre imię słynnego filantropa i wynalazcy, czy też naciski ze strony kręgów katolickich, wpłynęły na decyzję o zniszczeniu całego nakładu niewygodnej książki?
Jej trzy kopie zachowała rodzina Nobla.

Jednakże pamięć o niej zachowali ludzie, którzy pamięcią tą dzielą się z innymi. Tego zniszczyć się nie da, zwłaszcza, że sam Kościół poprzez swoje zachowania, zapomnieć nie pozwala...

upvote.gif

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
http://naszemiasto.pl/artykul/alfred-nobel-nieznany-czyli-bluznierstwo-nemesis,4427936,art,t,id,tm.html