Martin Luther-myśl polityczna.

in #pl-artykuly6 years ago (edited)


Martin Luther, ur. 10 listopada 1483 r. w Eisleben, zm. 18 lutego 1546 r. tamże.

Luter uważał kościół za niewidzialny związek wszystkich wierzących. Członkami kościoła są wszyscy wierzący, a na jego czele stoi sam Chrystus. W kościele tym wszyscy są wolni i równi, nie oznacza to jednak aby wszyscy wierni mogli rozstrzygać o sprawach religii. Luther był przeciwny demokracji.

Podstawą wiary i chrześcijańskiego życia w Kościele średniowiecznym była tradycja, która spychała na dalszy plan przekaz biblijny. Luter nie negował tradycji, ale sprzeciwiał się jednak stanowczo wszystkim jej elementom, których nie można było wywieść bezpośrednio z Pisma Świętego.

Szukając poparcia dla swoich poglądów zbliżył kościół do państwa, uważał że wprawdzie państwo nie może nic zrobić dla zbawienia człowieka, to jednak może powstrzymać go od dalszego upadku. Zatem państwo chodź nie ma wpływu na sumienie swoich poddanych, to przecież włada ich ciałami. Po to by państwo mogło karać występnych musi posiadać pełnię praw do nieskrępowanego działanie – zatem głosił suwerenność organizacji państwowej.

Podstawowe hasło Marcina Lutra „jedynie Chrystus”, podkreślając suwerenność Boga w procesie zbawienia, wyklucza tym samym wszelkie pośrednictwo, nie będące udziałem Chrystusa. Usuwa z Kościoła kult świętych, jak również zaprzecza możliwości jakiegokolwiek wpływu człowieka na zbawienie.
Uważał, że nawet wobec największego tyrana nie przysługuje prawo buntu, bowiem Bóg woli znosić niesprawiedliwą władzę niż lud powstający w imię słusznej sprawy.

Teza o pełnej suwerenności władcy rozstrzygała problemy na linii kościół-państwo, religia opiera się na miłości do Boga, kościół to niewidzialne związek sumienni wiernych, a jeżeli zachodzi potrzeba użycia przymusu i siły to państwo występuje jako zwierzchnik niewidzialnego kościoła. Władca/książę jest faktycznym dysponentem władzy w sprawach religii.

Dobre uczynki nie są drogą do zbawienia, ale wynikiem wiary w Chrystusa. Luter zerwał więc związek między uczynkiem a zbawieniem.

Artykuł dedykuję: @assayer

Źródła oraz cytaty: https://www.luteranie.pl/materialy/rozne_pisma/stosunek_kosciola_ewangelicko_augsburskiego_do_kultu_marii_panny,346.html http://www.kck.inowroclaw.pl/2-art/1145-szlakiem-mysli-marcina-lutra-czyli-w-co-wierza-luteranie-13-kwietnia.html https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Luter https://pixabay.com/pl/lego-martin-luther-reformacja-2656740/

 


Posted from my blog with SteemPress : http://www.krasnal.ml/2018/10/22/martin-luther-mysl-polityczna/

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62817.54
ETH 2573.14
USDT 1.00
SBD 2.74