[PL]EDC - Modyfikacja Convoy S2+ - #życiowosteemCreated with Sketch.

in #pl-artykuly7 years ago (edited)

Hejo!
Kolejny artykuł z serii EDC, tym razem będzie dotyczył budżetowej latarki Convoy S2+ po małych modyfikacjach. No dobra, może nie tak małych, bo obecnie latarka jest w stanie przepalić czarne ubranie na wylot. Ale po kolei...

Convoy S2+ - fabryczne parametry



Convoy S2+ to mała latarka zasilana jedną baterią 18650. Jej cena to obecnie około 70zł. Zastosowana w niej dioda to XM-L, XM-L2 lub XP-L HI. Wszystko zależne od wersji. Do wyboru mamy różne barwy temperatury światła a także różne moce. Oczywiście po zakupie słabszej latarki wciąż można ją "wzmocnić" poprzez dolutowanie układów 7135. Najsłabsza ma 4 takie układy, najmocniejsza 8. Oczywiście fabrycznie. Cała latarka mieści się w wodoodpornej aluminiowej obudowie. Przycisk z tyłu służy do obsługi latarki - zarówno do jej włączania i wyłączania jak i do zmiany trybów. Fabrycznie latarka posiada 2 grupy trybów. Dużą zaletą tej latarki jest masa dodatkowych akcesoriów: klipsy, magnesy, różne soczewki i koolimatory. Krótko mówiąc - od siebie bardzo polecam te latareczkę, czy na rower, czy na piesze wypady - moim zdaniem jest naprawdę mega wporzo! ;)

Convoy S2+ - modyfikacje
Zawsze jarała mnie elektronika, a ze względu na obozy harcerskie mocna latarka to coś, co musiałem mieć. Convoy'a S2+ kupiłem po sprzedaniu swojej nieco większej latarki, które wprawdzie była mocna, ale za duża i za ciężka. Convoy, jeśli chodzi o moc wypadał bardzo podobnie, a przy tym był nieco mniejszy i poręczniejszy. Jednak wciąż nie była dla mnie idealna - chciałem więcej. Więcej mocy. Aby to osiągnąć przeprowadziłem w latarce kilka modyfikacji...

Zmiana diody oraz jej podłoża
W latarce wymieniłem diodę na nowszą XM-L3, zrobiłem to "przy okazji", ponieważ w trakcie modyfikacji spaliłem fabryczną XM-L2. Wymieniłem także podłoże diody na Noctigona, który jest wykonany z miedzi - lepsze przewodnictwo cieplne. Zastosowałem pod diodę pastę termiczną Arctic Cooling MX-2. Wymieniłem również kabelki na takie, które wytrzymają wyższą temperaturę pracy.

IMG_20161010_193653.jpg
Tak wygląda dioda

IMG_20161010_193551.jpg
Po lewej nowe podłoże diody, po prawej fabryczne

Zmiana sterownika
Planowo miał wskoczyć sterownik z kontrolą temperatury na jakiejś atmedze, ale ze względu na uszkodzenie zamówione sterownika i brak czasu na czekanie na nowy po prostu wzmocniłem fabryczny poprzez dolutowanie dodatkowych uładów 7135. Z fabrycznych 8 zrobiło się 16, czyli tak naprawdę podwoiłem pobór prądu. Każdy układ pozwala na pobór 350mA prądu. Poprawiona została również sprężyna - przylutowałem do niej kabelek, dzięki czemu powinna stawiać mniejszy opór prądowi.

IMG_20161009_204404.jpg
Sterownik z pięknie dolutowanymi układami - lutowane starą transformatorówką, czasem mi wstyd jak mogłem to tak zostawić :(

IMG_20161129_133502.jpg
Tak wygląda sterownik latarki - niestety ten okazał się wadliwy

Modyfikacje obudowy
Nie obeszło by się bez modyfikacji obudowy. Poza zmianą szkiełka na lepsze trzeba było rozwiązać problem ciepła wytwarzane przez diodę. W tym celu wyciąłem z miedzi krążki które następnie przylutowałem do obudowy latarki. Pozwoliło to na osiągnięcie większej mocy diody ze względu na lepsze odprowadzanie ciepła. Nie powiem, latarka mocno grzeje się w ręce, ale dioda jeszcze się nie spaliła, więc chyba jest w porządku :)

Bateria
Przy tak dużym poborze prądu musiałem zastosować odpowiednią baterię - obecna pozwala na maksymalny pobór prądu w wysokości 20A.

Wynik?
Rezultatem tych modyfikacji jest mała, poręczna latarka o olbrzymiej mocy. Na maksymalnym trybie jest w stanie wypalić dziurę w czarnej koszulce, a na najsłabszym wciąż pozwala na jej długie użytkowanie zapewniając jednocześnie dość wysoką moc. Modyfikacja wykonana ze względu na zainteresowanie tematem, ale muszę przyznać - było warto. Coś tak małego o tak dużej mocy robi wrażenie.

Chętnie zaprezentowałbym jakieś zdjęcia "jak to świeci", niestety popsuł mi się aparat w telefonie :( Mogę jedynie pokazać zdjęcia z fabrycznego Convoy'a i dodać, że mój po modyfikacjach pobiera 2 razy więcej prądu - nie jest to równoznaczne z tym, że świeci dwa razy mocniej, ale różnica jest ogromna.



Dioda XM-L2, 7A - ciepły biały. Zdjęcie użytkownika KiwiKane z reddit.com

Sort:  

Dobra robota, sam mam dwie sztuki Convoy S2+ i jest to jeden z najlepszych zakupów jakie można dokonać jeśli chodzi o budżetowe latarki ;) No i regularnie są w promocji, w której zdobyć je można za ok 35 zł ;)

Może też się skuszę na jakąś modyfikację, chociaż moja w najmocniejszym trybie już dość mocno się grzeje ;)

Modyfikacje polecam zacząć od zmiany pada pod diodą, przy okazji od razu można zmienić diodę na lepszą. Zapewni to nieco mocniejsze światło, lepsze odprowadzanie ciepła i dłuższą żywotność diody. Zwiększanie poboru prądu - moim zdaniem - wymaga koniecznie dolutowania miedzianych krążków :(
W sumie jak dorwę gdzieś na promo za 40zł to spróbuje zbudować coś na 3 diodach w tej obudowie :D

Mam fabryczną z gearbesta x diodą XML2 i świeci jak szalona :) Szacun za modyfikacje - chętnie bym zobaczył jak to świeci bo moja świeci w tym momencie jak wyżej. W sumie wystarcza mi ale dusz majsterkowicza jakoś nie daje mi spokoju :)

Pewnie dorzucę fotki jak tylko dojdzie nowy telefon, więc za jakieś 10 dni :)
Plusem modyfikacji jest też to że w zimie ogrzewa rączki :D

Przy kluczykach od wozu mam Olight I3E EOS TX Black. Nieraz w trasie, w nocy się przydała.

Fajne, ale dawaj 50 na 50 przy poście i najwyżej wtedy jak dostaniesz Steem Dollars - w markecie wymieniaj na Steem i Power up. Bardziej opłacalne

Wiem wiem, już mi to ktoś wypomniał wcześniej ale zapomniałem przestawić :(

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62964.22
ETH 2595.61
USDT 1.00
SBD 2.74