"Warsztat Fantasty" - zapowiedź projektu

in pl-artykuly •  4 months ago

Logo_Min2.png

Przedmowa

Witajcie drodzy Steemianie! Z tej strony wasz oddany KapitanPolak.

Zanim przejdziemy do konkretów polecam zapoznać się z tymi oto wpisami, gdyż pomoże wam to nabrać szerszego kontekstu.

"Przemyślenia po przerwie" - czyli czy będę dalej pisać?

https://steemit.com/pl-artykuly/@kapitanpolak/przemyslenia-po-przerwie-czyli-czy-bede-dalej-pisac

"Czas przerwać ciszę" - FateSick wraca do gry

https://steemit.com/polish/@fatesick/czas-przerwac-cisze-fatesick-wraca-do-gry

Jakoś tak się składa, że ostatnio sporo osób powraca do tworzenia i ten fakt cieszy mnie niezmiernie :)

No dobra, ale jedziemy dalej.

board-2449726_1280 (1).jpg

Założenia

Przejdźmy do sedna.
Pragnę przedstawić wam inicjatywę pod nazwą kodową "Warsztat Fantasty".

A cóż to takiego? Już tłumaczę :)

Wraz z użytkownikiem @fatesick postanowiliśmy w końcu przestać się wahać i odważnie sięgnąć po marzenia! Oboje w głębi ducha pragniemy zostać pisarzami "Z prawdziwego zdarzenia" a nie tylko hobbystami/amatorami.

Półśrodki nie wchodzą w grę!

Co prawda brakuje nam jeszcze doświadczenia oraz wiedzy, jednak właśnie o to w tym chodzi. Zaczynamy niemal od zera i chcemy udowodnić, że damy radę!
Tak więc gdybym miał całość streścić w jednym zdaniu to powiedziałbym że:

Projekt ten będzie dokumentował nasze starania i postępy na drodze do stania się Poczytnymi Autorami.

Celem długoterminowym jest wywalczenie sobie miejsca w czołówce Polskich Pisarzy tak by nasze nazwiska znalazły się pomiędzy takimi szychami jak chociażby Sapkowski, Grzędowicz, Pilipiuk, Dukaj czy nawet Lem.

Czy zbudowanie własnej marki przez świeżaków to wyprawa z motyką na słońce? Skądże! Wszak wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć!

question-mark-2123966_1280.jpg

Co będziemy robić?

Po pierwsze uczyć się!

Doskonalić swój styl i stopniowo, krok po kroku zbliżać się do wyznaczonego celu.

Każdy z nas jest ukierunkowany na inną tematykę gdyż @fatesick preferuje sci-fi czy też fantasy a ja natomiast skupiam się głównie na opowieściach grozy oraz klimatach weird fiction, dlatego też przyjmiemy różną specjalizację. A wszystko to byśmy nie wchodzili sobie nawzajem w drogę.

Mamy współpracować a nie bić się o każdy szczegół ;)
Jak to już z ludźmi bywa nasze umiejętności nie są takie same, jesteśmy lepsi w innych dziedzinach co daje nam świetną okazję do zdobycia nowej wiedzy z tak zwanej "pierwszej ręki".

Z początku pod szyldem "Warsztat Fantasty" pojawiać się będą artykuły dotyczące technik pisarskich, różnego rodzaju poradniki np o tym jak stworzyć wiarygodną fabułę do opowiadania/powieści.
Ukażą się również opisy tak zwanych "tropów" czyli motywów/klisz występujących w literaturze, filmach oraz grach. Dowiecie się także jak prawidłowo je zastosować.

Z czasem, gdy poczujemy się na siłach przyjdzie czas na danie główne czyli opowiadania stworzone w ramach prowadzonych przez nas ćwiczeń. Oczywiście liczymy na konstruktywną krytykę ze strony czytelników i postaramy się wyciągnąć z niej właściwe wnioski.

A potem? Cóż... Każdy z nas chce wydać własną książkę!

Nie będziemy ograniczać się tylko do blockchaina Steem. Co prawda nasze posty w pierwszej kolejności wylądują tutaj, jednak ich kopie powędrują na wspólnego, zewnętrznego bloga. Wszystko zaś będzie odpowiednio podlinkowane. Liczymy na to, że uda nam się zbudować odpowiednio duże zasięgi i przez to sprowadzić nowych użytkowników, tak by zasilili oni grono autorów na #polish.

Powstanie też profil na Facebooku oraz Twitterze a gdy upublicznimy pierwsze opowiadania uaktywnimy się również na Wattpadzie :) O Wykopie nie trzeba chyba nawet wspominać.
Wybraliśmy taką drogę ponieważ uważamy, że multiplatformowość stanowi podstawę sukcesu w świecie zdominowanym przez social media.

Jak to mówią "Reklama dźwignią handlu".

business-3167295_1280.jpg

Zasady Współpracy

Są one dość proste. Każdy z nas odpowiednio wcześniej "zaklepuje" sobie temat o którym chciałby pisać, tak by uniknąć zbędnych kłótni o pierwszeństwo. W razie nieporozumień zawsze można stworzyć ripostę ;)

Pomimo tego, że publikujemy pod wspólnym szyldem zachowujemy niezależność twórczą i tworzymy to na co mamy aktualnie ochotę. Nie chcemy robić z tego kołchozu narzucając na siebie jakąś wyśrubowaną normę czy konkretny zakres tematyczny.
Będziemy wymieniać się uwagami i przemyśleniami na temat naszych tekstów tak by te przedstawiały możliwie dużą wartość merytoryczną.

Zewnętrznym blogiem oraz socialami zarządzamy wspólnie. (a raczej zarządza ten kto aktualnie jest mniej leniwy ;)

Dopóki nie ma z tego jakiś większych pieniędzy będziemy działać po koleżeńsku a jeżeli kiedyś (daj Bóg) większy zwróci na nas uwagę ustalimy dokładny biznesplan. Koniec końców także o to nam chodzi. Uzyskanie wsparcie dla naszej twórczości przez znane wydawnictwo byłoby ogromnym sukcesem.

Podsumowanie

Chyba najważniejsze rzeczy zostały już powiedziane. W razie czego ukaże się stosowny update. Niedługo pojawią się pierwsze artykuły związane z tą inicjatywą tak więc już teraz zachęcam wszystkich do przeczytania!

Wszystkie posty o tej tematyce będą zawierały tag #w-f

Muszę przyznać, że jest to chyba najambitniejszy projekt w jakim do tej pory przyszło mi brać udział.

Tak więc sięgamy po marzenia!


Projekt wspierany przez #sp-group


Post dostępny jest również na naszym blogu!

Obrazki pochodzą z https://pixabay.com zaś autorem logo jest @fatesick

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Ciekawe, powodzenia!

Trzymam kciuki Panowie, sam mam trochę tekstu z tematyki fantasy, który siedzi zakopany w szufladzie i myślę, że na pewno skorzystam z Waszej wiedzy i przemyśleń. Czekam z niecierpliwością na pierwsze wpisy :)

Powodzenia. Zawsze możecie liczyć na SP .

Nie będziemy ograniczać się tylko do blockchaina Steem

Dokładnie każdy powinien robić swoje i nie ograniczać się do jednego tematu, bo tu są. Obawiam się, że zanim to wszystko nabierze spokojnego trybu działania, to wielu obecnych już nie będzie miała możliwości tego ujrzeć. Czas ucieka, zegar tyka...

Facebooku oraz Twitterze

Dodałbym jeszcze G+/stronę nie zwykły profil... Google adoruje swoje produkty a zresztą jak masz stronę to jednym klikiem przesyłasz informacje.

Powodzenia panowie :)

Panowie mam dla was pewną propozycję jak połączyć steem i chęć ćwiczenia warsztatu. Oczywiście z proporcji może skorzystać również inny aspirujący pisarz, których na pewno ten temat przyciągnie, albo nikt ;)

Sam kiedyś miałem aspiracje do zostania pisarzem, ale zmarnowałem ku temu najlepsze momenty życia, a czasami sklecenie parę słów na steem pokazuje mi, jak daleką drogę musiałbym przejść, a nawet osiągniecie celu wydania książki nie rokuje odniesienia w życiu sukcesu finansowego. Znam osobę blisko powiązaną z Krzysztof Piskorskim i autor ten również zajmuje się sprzedażą własnych książek, bo ma na nie rabat,a część dostaje w formie wynagrodzenia. Znajomi kupują książki od niego, bo w normalnej dystrybucji do autora bezpośrednio trafiają złotówki.

Wracając do steem, jak połączyć zarobek, który i tak jest to nie największy, z pisaniem i zmotywować czytelników do większego upvote. Wydawać swoją twórczość jako tak zwana książka (gra) paragrafowa, gdzie czytelnik podejmuję decyzję jak potoczy się fabuła wybierając decyzje, jakie podejmuje bohater, kwestie dialogowe, które mają wpływ na rozwój sytuacji, czy np kolejność, w której dane miejsce będzie odwiedzane.
Wymaga co prawda większej wyobraźni i dyscypliny, bo trzeba nakreślić więcej dróg do zakończenia i to nie jednego.

Widziałem to jako post główny opisujący część fabuły, na który, a decyzje do podjęcia w formie komentarzy, na które uczestnicy głosują i komentarz z największą kwotą jest jako wybrany przez czytelników.
Oczywiście niektóre wybory mogą prowadzić w ślepe zaułki, śmierć, więzienie etc i trzeba by było wrócić wtedy do save'a i kontynuować zabawę dalej.

Można przeznaczyć część z zarobku, na nagrodę dla osoby, która doprowadziła do zakończenia z najmniejszą ilością pomyłek. Myślę, że mogłoby to bardziej zmotywować czytelników.

Polecam coś przeczytać takiego przed rozpoczęciem http://lubimyczytac.pl/ksiazki/t/gra-paragrafowa

Pozdrawiam

·

Chyba @barbarossastudio chciał coś takiego zacząć (albo się pomyliłem), napisz do niego na steem.chat

·
·

Wiem, bo nawet czytałem i uśmiechałem się pod nosem, że nie tylko ja wpadłem na ten pomysł.
Tylko z tego co pamiętam @barbarossastudio rozważał model "payforread", czyli kolejne epizody po opłaceniu.
Jak pisałem brakuje mi czasu i zacięcia na realizacje, tak więc zostawiam pomysł i sugestie jego realizacji w formie komentarza i tyle ;)

·
·
·

@herbacianymag Tak spotkałem się już z tego typu książkami i muszę przyznać, że koncept jest bardzo ciekawy.

Obawiam się jednak, że pomimo chęci po prostu nie dalibyśmy rady z czasem.

Mamy ogromną ilość materiału do przerobienia np samych wspomnianych wcześniej "tropów" jest co najmniej kilkaset.

Każdy taki artykuł to czasami nawet kilka dni pracy a do tego dochodzi masa innych rzeczy takich jak ćwiczenia pisarskie, czy opowiadania.

O pracy i życiu prywatnym nawet nie ma co wspominać.

Nie mówię nie, ale jak widzisz to raczej odległa przyszłość.

Świetna inicjatywa! Sam również mam pewne pisarskie aspiracje, wiele moich opowiadań publikowałem już na Steem. Dlatego Wasz projekt wydaje się być mi bardzo bliski.

Bardzo chętnie chciałbym w nim aktywniej uczestniczyć, bo wydaje mi się, że to by mnie bardziej zmobilizowało do tworzenia. Ostatnio jest u mnie z pisaniem dłuższych tekstów słabo. Chcę to zmienić, bo mam ciągle wiele pomysłów na opowiadania, tylko nie mogę się zabrać za to i wygospodarować czas.

Fantastyki raczej nie tworzę, aczkolwiek mam od dawna pomysł na jakieś opowiadanko fantasy.

·

Dzięki! :)

Po głębszym zastanowieniu i przeanalizowaniu ilości pracy potrzebnej na zrealizowanie tego projektu śmiem twierdzić, że jest to raczej "sposób na życie :D"aniżeli zwykła inicjatywa xD

Kurczę, jeszcze pół roku temu miałem problemy z skleceniem zdania złożonego. A teraz? Zachciało się mi zostać pisarzem.

Co ten Steem robi z ludźmi.

Co prawda po mojej ostatniej przerwie wciąż mam opory przed pisaniem :/ jednak powoli z dnia na dzień wraca mi chęć do tworzenia. Tak więc uwierz mi znam twój ból bo i mi czasu niestety nie zbywa...

W takim razie z będę wyczekiwał twojego opowiadania :)

Dzięki, że wpadłeś! Trzymaj się i do następnego ;)

Trzymam kciuki i czekam na pierwsze próbki tekstów :) Oczywiście teksty o warsztacie pisarskim przydadzą się na pewno większej liczbie Użytkowników.

·

Co prawda na pierwsze opowiadania przyjdzie jeszcze trochę poczekać to jednak artykuły już się tworzą :)

Jeżeli ktoś kiedyś postanowi obrać podobną drogę do naszej to będzie miał z górki, wszak lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich ;)

Ciekawa sprawa. Komentarz taktyczny do śledzenia wątku.