The War of Art - Steven Pressfield. Lekcje z książki. (odświeżona wersja)

in #pl-artykuly6 years ago


Hej, miło Cię widzieć!


Pogadamy o tytule, który uczy jak radzić sobie z wewnętrznymi konfliktami. Każdy się z nimi zmaga, jednak mało kto wie, jak się ich pozbyć. Wiesz, że robisz coś źle jednak brakuje Ci impulsu, żeby dokonać jakichś zmian? Steven Pressfield w swojej książce pt. "The War of Art: Break Through the Blocks and Win Your Inner Creative Battles" tłumaczy jak możemy to zrobić. "Czy miałeś kiedyś wizję osoby, którą możesz się stać, pracy, którą możesz wykonać? Czy jesteś pisarzem, który nie pisze, malarzem, który nie maluje, przedsiębiorcą, który nigdy nie rozpoczyna przedsięwzięcia? Jeśli tak, to wiesz czym jest opór."


Parę słów o autorze


Steven Pressfield to amerykański autor fantastyki historycznej, literatury faktu i scenariuszy.


"Mylisz się, jeśli uważasz, że tylko Ty zmagasz się z niechęcią do zmiany. Każdy tego doświadcza."



Najważniejsze lekcje z książki

  • Myśl o swojej pracy jako o twórczości, którą jesteś zobowiązany podzielić się ze światem. Nie ograniczaj się do myślenia tylko o własnej wygodzie. Skonstruuj swój cel tak, aby jego osiągnięcie służyło większej społeczności.


  • Im ważniejsze jest działanie dla naszego rozwoju, tym większy opór będziemy odczuwać w kierunku jego realizacji. Nie musisz się już zastanawiać, czy coś jest dla Ciebie naprawdę ważne. Twoje ciało samo daje Ci sygnał, że powinieneś wyruszyć w tym właśnie kierunku.


  • ”Wojownik i artysta żyją według tego samego kodeksu konieczności, który nakazuje walczyć na nowo każdego dnia.” Jeśli jesteś wystarczająco wytrwały, będziesz w stanie żyć według tego kodeksu i osiągniesz sukces. Cierpliwość jest głównym czynnikiem, który odróżnia średniaków od elity.


  • Powinniśmy przestać okłamywać samych siebie. Zamiast przyznać przed samym sobą: "W taki sposób nigdy nie schudnę", mówimy: "Zaczynam ćwiczyć i trzymać dietę, ale zacznę dopiero jutro". Owe jutro nie jest żadnym magicznym dniem. Postaw sobie mierzalne cele. Nie mów po prostu "Od jutra zacznę biegać". Powiedz, a najlepiej zapisz to sobie i zostaw w widocznym miejscu "Zacznę biegać w poniedziałki, środy i piątki po 20 minut".


  • Ustalaj priorytety dla swoich zadań. Zacznij myśleć długoterminowo. Zastanów się, czy nie marnujesz czasu na coś, co nie przynosi Ci żadnych korzyści. Nie sztuką jest zapchać sobie dzień obowiązkami. Wypisz sobie czynności, które wykonujesz każdego dnia. Czy nie uważasz, że część z nich powinieneś ograniczyć, a może przestać wykonywać? Pamiętaj o celach długoterminowych. Nie myśl o natychmiastowej gratyfikacji. Sukces, podobnie jak szczęście, jest produktem ubocznym ciężkiej, przemyślanej pracy.


  • Najbardziej zgubnym efektem prokrastynacji jest to, że może stać się nawykiem. Nasz mózg robi wszystko, żeby unikać jakiegokolwiek dyskomfortu. Zamiast aktywności fizycznej wybrałeś oglądanie serialu? Z pewnością było to przyjemne, jednak weź pod uwagę, im częściej to robisz, tym ciężej będzie Ci od tego odejść. Bardzo często słyszy się, że starych nawyków nie da się usunąć. Można je zastąpić nowymi. Zwróć uwagę jakie przyzwyczajenia umacniasz każdego dnia. Teraz sprawia Ci to przyjemność, za jakiś czas może być utrapieniem.


  • "Obawiamy się odkrycia tego, że jesteśmy więksi niż myśleliśmy. Więksi niż nasi rodzice i nauczyciele uważają, że jesteśmy. Obawiamy się, że posiadamy talent, o którym już dawno mówił nasz ukryty głos. Że faktycznie mamy odwagę, wytrwałość i umiejętności. Obawiamy się, że naprawdę możemy sterować naszym statkiem i dotrzeć do naszej Ziemi Obiecanej. Boimy się tego, ponieważ, jeśli to prawda, to oddalamy się od wszystkiego, w co wierzyliśmy."


  • Wiesz, że musisz dokonać jakiejś zmiany, jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia. Zamiast to zrobić, ciągle znajdujesz coś, co jest do zrobienia? Może zdarzyło Ci się sięgać po środki szkodliwe dla Twojego zdrowia. Nasze opory przed zmianą objawiają się często jako nałogi. Zastanów się przez chwilę. Każdy ma jakiś problem, większy czy mniejszy. On już się pojawił i sam nie odejdzie. Rozpisz na kartce 10 rozwiązań dla danego problemu. Nie mów, że nie ma z tego wyjścia. Jaki jest sens okłamywać siebie? Nie oceniaj, po prostu je wypisz. Zobaczysz jak wiele rozjaśni Ci to w głowie.


  • Osoby, które realizują się we własnym życiu, prawie nigdy nie krytykują innych. Jeśli w ogóle mówią, to ich słowa mają stanowić zachętę. Unikaj toksycznych ludzi, którzy widzą same problemy. Jeśli przebywasz wśród takich osób, z czasem sam przyjmiesz ich żałosną postawę. Nie bój się zmienić towarzystwa, nawet jeśli będą o Tobie źle mówić. Twoje szczęście jest najważniejsze.


  • Im bardziej boimy się jakiegoś zadania, tym bardziej możemy być pewni, że musimy to zrobić. Strachu nie da się pokonać. Nie istnieje ktoś taki, jak nieustraszony wojownik czy artysta. Musimy nauczyć się z tym żyć i wygrywać. Zazwyczaj wiąże się to ze strachem przed odrzuceniem. "Amator uważa, że ​​najpierw musi pokonać swój strach; wtedy może wykonać swoją pracę. Profesjonalista wie, że strach nigdy nie może zostać przezwyciężony."


  • Nie możesz pozwolić, aby działania i słowa innych definiowały Twoją rzeczywistość. Im bardziej polegasz dobrym słowie od innych ludzi, tym ciężej będzie Ci poradzić sobie z problemami w przyszłości. Jeśli masz dokonać jakiejś zmiany w życiu, musi ona wyjść od Ciebie. Jeśli sam nie zrozumiesz sensu wykonywania czegoś, nigdy nie będziesz szczęśliwy robiąc to. Wszyscy coś robią, jednak Ty tego nie czujesz? Idź swoją drogą i próbuj wszystkiego, co wyda Ci się ciekawe. Odkryjesz wtedy o wiele więcej o sobie samym, niż Ci, którzy podążają wydeptanymi ścieżkami.


  • Czas na zmiany!


    Dajmy coś od siebie dla świata. Wiesz dobrze, że masz w sobie coś, czego potrzebują inni ludzie. Czemu trzymasz to tylko dla siebie? Podziel się z nami! :) Do usłyszenia!
    Link do mojego bloga: https://kamykworld.pl

    Sort:  

    Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @strefanetu

    Coin Marketplace

    STEEM 0.19
    TRX 0.15
    JST 0.029
    BTC 62978.31
    ETH 2546.24
    USDT 1.00
    SBD 2.76