Robert Kiyosaki - Kwadrant przepływu pieniędzy. Lekcje z książki. (odświeżona wersja)

in #pl-artykuly6 years ago




Hej! Fajnie, że jesteś!


Dzisiaj porozmawiamy o dość kontrowersyjnej osobie - Robert Kiyosaki. Ma wielu zwolenników jak i przeciwników, ale trzeba przyznać jedno. Informacje, którymi dzieli się ze światem dają dużo wartości. Wielu przedsiębiorców polecało tę książkę i muszę przyznać, że jest warta przeczytania. Dlatego na czas lektury odkładamy to, co sądzimy o tym Panu, jako osobie i skupimy się na wiedzy, którą przekazuje.


Parę słów o autorze


Robert Kiyosaki jest amerykańskim biznesmenem i autorem książek. Kiyosaki jest założycielem Rich Dad Company, prywatnej firmy zajmującej się edukacją finansową.


Najważniejsze lekcje z książki

  • Zarządzanie projektem jest kluczową umiejętnością. Istnieją miliardy ludzi, którzy mogą przygotować lepszego hamburgera niż McDonald. Jednakże tylko McDonald posiada system, który pozwala serwować miliardy hamburgerów. Zadbaj o procesy zarządzania Twoim projektem. Automatyzacja pracy pozwoli zaoszczędzić Ci wiele czasu i pieniędzy.


  • Rozwijaj umiejętności pozwalające najpierw stać się dobrym przedsiębiorcą, co zapewni Ci również niezbędny przepływ pieniężny i pomoże nabyć wiedzę, umożliwiająca zostanie dobrym inwestorem. Kiyosaki odradza inwestowanie bez poprzedniego nabycia doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności. Pozwoli Ci to poznać mechanizmy działające na rynku oraz ułatwi określenie ryzyka inwestycyjnego.


  • Znajdź mentora, który posiada doświadczenie potrzebne, aby dojść do miejsca, w którym chcesz się znaleźć. W świecie, którym znajdziemy masę coachów, bez konkretnego doświadczenia, takie decyzje należy podejmować ostrożnie. Upewnij się, że ta osoba może poprzeć swoje słowa i przekonania osiągnięciami. Jeśli już ją znalazłeś, to nic tylko uczyć się i wdrażać tę wiedzę w życie.


  • “Aktywa wkładają pieniądze do mojej kieszeni. Pasywa wyjmują pieniądze z mojej kieszeni”. Kiyosaki podaje tutaj przykład zakupu nowego auta. Jeśli osoba inwestuje w coraz to nowsze auto, z każdym zakupem traci więcej. Nie dość, że wartość auta spada z roku na rok to, droższe auto będzie wymagało większych kosztów utrzymania. Inwestuj kapitał myśląc o długoterminowych zyskach.


  • Nie wstydź się wartości, które wyznajesz. Jedna zasada, którą ktoś Ci narzucił, nie może być odpowiednia dla każdego. Bądź świadomy swojej wyjątkowości. Coś Ci się nie podoba? Wyjdź z szeregu i idź przed siebie. “Nie obchodzi mnie, co myślisz o mnie. Najważniejsze jest to, co ja myślę o sobie”.


  • Jeśli znajdziesz coś, w co chcesz zainwestować, najpierw wyłóż małą sumę pieniędzy. Nie inwestuj całego kapitału w jedno źródło. Jest to łatwy sposób na zminimalizowanie ryzyka i wstępne przetestowanie opłacalności. Resztę kapitału możesz zachować jako "poduszkę finansową" lub zainwestować w inne źródła dochodu. Inwestycja musi mieć przede wszystkim sens z ekonomicznego punktu widzenia, a dopiero później z punktu widzenia np. podatków. Korzyści podatkowe tylko uatrakcyjniają inwestycję.


  • Najpierw naucz się i zrozum grę. Poznaj inwestowanie od podstaw. Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, jednak takie nie jest. Inwestycja powinna uwzględnić wiele zmiennych czynników, których odpowiednia ocena wymaga ogromnego doświadczenia. Nabądź wiedzę fachową.


  • Jeśli zadłużysz się na dużą sumę, upewnij się, że ktoś inny ją spłaci. Dobrym przykładem tego jest kredyt na mieszkanie. Kupując je, upewnij się, że lokatorzy będą go spłacać za Ciebie. Korzystając z cudzego kapitału zawsze przeanalizuj, jak wykorzystasz go do otrzymania zysku w długoterminowym rozrachunku.


  • Życie jest nieprzewidywalne i nawet najlepszy plan może czasami zawieść. Działaj zdecydowanie i naucz się radzić z niepowiedzeniem. To, co dziś wydaje się najgorszą rzeczą, jaka przydarzyła nam się w życiu, za 10 lat może być "błogosławieństwem".


  • Różnica pomiędzy transakcją za 80.000 dolarów i 800.000 dolarów wynosi jedno zero. Proces przechodzenia przez małą transakcję jest praktycznie taki sam. Nie porównuj się do największych graczy na rynku. Ich obecny poziom może być daleko od Ciebie, jednak oni też zaczynali od niczego.


  • Dziel swój cel na mniejsze etapy. Spoglądanie na końcowy efekt może być przerażające, biorąc pod uwagę jak wiele przed nami. Miej wielkie, śmiałe marzenia, a potem osiągaj małe cele każdego dnia. Innymi słowy, małe kroki zamiast wielkich skoków nad przepaścią.


  • Większa ilość pieniędzy nie rozwiąże problemu, jeśli jest nim zarządzanie przepływem pieniężnym. Przeanalizuj, na co wydajesz pieniądze, kiedy w rzeczywistości tego nie potrzebujesz. Omijaj chwilową gratyfikację na rzecz większych planów. Ludzie często kupują, kierując się emocjami, zamiast myśleć racjonalnie. Używaj umysłu, a nie wzroku. Naucz się zarządzać kapitałem i nie myśl o oszczędzaniu, a pomnażaniu go.


  • To już wszystko


    Jedną z najlepszych inwestycji jesteśmy my sami. Nie żałuj pieniędzy na swój rozwój. Wiedza to waluta, której nikt Ci nie odbierze i zostanie z Tobą na całe życie. Daj mi znać w komentarzu, co o tym sądzisz. Dzięki, że jesteś. Do usłyszenia!
    Link do mojego bloga: https://kamykworld.pl

    Sort:  

    Fajny temat, dużo książek czytałem tego człowieka i czasami gram w jego grę Cashflow.

    Coin Marketplace

    STEEM 0.19
    TRX 0.15
    JST 0.029
    BTC 64302.59
    ETH 2654.83
    USDT 1.00
    SBD 2.83