Głowa do liczb - najważniejsze lekcje z książki. (odświeżona wersja)

in #pl-artykuly6 years ago (edited)


Hej, lubisz się uczyć?


Jeśli tak to świetnie. Jeśli nie, to dzisiaj to zmienimy. Pogadamy o książce pt. "Głowa do liczb". Jest w niej wiele przydatnych porad dotyczących nauki. Z pewnością ułatwią Ci one zapamiętywanie nowych rzeczy i radzenie sobie z trudnymi zadaniami. Poznasz także metody radzenia sobie z frustracją. Ok, zaczynajmy. :)


Parę słów o autorze


Barbara Oakley jest profesorem inżynierii na Oakland University. Zajmuje się wieloma dziedzinami badań przez edukację techniczną, aż po praktyki edukacyjne.


“It’s normal to sit down with a few negative feelings about beginning your work. It’s how you handle those feelings that matters.”

Najważniejsze lekcje z książki

  • Lepiej uczyć się materiału po kawałku każdego dnia, niż wszystkiego na raz. W ten sposób Twój mózg o wiele łatwiej przyswoi nową wiedzę. Następnego dnia, o wiele ciężej będzie Ci cokolwiek przypomnieć, jeśli rzuciłeś się na cały materiał za jednym razem. Po prostu informacje w Twojej głowie, nie będą miały czasu, żeby się "posegregować".


  • Nie zostawiaj pracy na ostatnia chwilę. Uniemożliwia to racjonalne podejście do tematu. Presja będzie "atakować" Twój umysł zmartwieniami. Zaplanuj czas nauki i nie zmieniaj go. Koniecznie wycisz telefon i wyłącz powiadomienia. Odetnij się od wszystkich możliwych rozpraszaczy.


  • Przed nauką danego tematu przejrzyj obrazki, i pytania. Nie zgłębiaj ich znaczenia. Daj dla swojego umysłu czas na to, aby powierzchownie ułożył wszystko w całość. Kiedy zapoznasz się z ogólnym schematem zaplanowanej pracy, łatwiej będzie Ci zrozumieć nowy materiał.


  • Najpierw przyswój ogólne zasady i pojęcia dla danego tematu. Zrozum wszystkie podstawowe informacje, które na początku mogą wydawać się nieważne, a dopiero później zabierz się za detale.


  • Wielokrotne czytanie materiału nie jest dobrym sposobem na przyswajanie wiedzy. Lepszym rozwiązaniem jest próba przypomnienia sobie, o czym się czytało. Kiedy już uda Ci się coś przypomnieć o wiele łatwiej będzie sięgać do "szufladki" w głowie z tą właśnie informacją.


  • Zamiast przeglądać gotowe rozwiązania problemu, spróbuj rozwiązać go sam. Pozwoli zrozumieć Ci to lepiej zrozumieć schemat rozwiązywania tej kategorii problemów. Z pewnością zapamiętasz też wnioski, które wyciągnąłeś samemu.


  • Narastająca frustracja jest sygnałem, żeby przejrzeć ponownie temat bez zgłębiania go. Dobrym rozwiązaniem będzie także zrobienie sobie krótkiej przerwy. Zajmij się czymś kompletnie innym i daj dla swojego umysłu działać w "tle". Pewnie niejednokrotnie miałeś tak, że nie znałeś odpowiedzi na jakieś pytanie. Ni stąd, ni zowąd po jakimś czasie przychodziła do Ciebie odpowiedź. To właśnie magia naszego umysłu, który rozpracowuje dany problem, nawet kiedy się na nim nie skupiamy.


  • Kiedy po dłuższym czasie nie potrafisz rozwiązać problemu, przejdź do kolejnego. Daj czas dla swojego umysłu, żeby wszystko sobie ułożył. Wróć do pierwszego zadania po ustalonym czasie.


  • Jeśli czegoś nie rozumiesz, wróć do podstaw. Często pomijamy istotne informacje. Na pierwszy rzut oka wydają się nieważne, jednak mogą stanowić fundament przyszłych zadań.


  • Powtarzaj sobie materiał w różnych miejscach, np. na spacerze. Nie ograniczaj się do nauki tylko w domu. Uczyłeś się czegoś przed wyjściem? Spróbuj przypomnieć sobie nowy materiał, o którym czytałeś. Nawet jeśli uda Ci się odtworzyć niewielką część informacji to wiesz, że właśnie ona na dobre utkwiła już w Twojej głowie.


  • Nie trać czasu na rozwiązywanie problemów, które dobrze znasz. Podejmuj się zadań stanowiących dla Ciebie wyzwanie. Takie podejście przygotuje Cię na większość napotkanych trudności.


  • Prokrastynacja daje chwilową radość. Pomyśl o konsekwencjach odkładania zadań na później. Jeśli miałeś chwilę słabości i odpuściłeś wykonywanie zadania zapisz, co było przyczyną prokrastynacji. Staraj się nie dopuszczać do takiej sytuacji w przyszłości.


  • Nagradzaj siebie za dobrze wykonaną pracę. W moim przypadku jest to np. partyjka w Counter Strike'a. Ty może wolisz czekoladę, jednak nie polecam z tym szaleć. :P


  • Skoncentruj się na procesie, który właśnie trwa zamiast bezustannie myśleć o produkcie końcowym Twoich działań.


  • Do nauki wykorzystaj technikę pomodoro. Jeśli o niej nie słyszałeś, tutaj znajdziesz dokładny opis tej metody: https://produktywnie.pl/1998/technika-pomodoro-najprostsza-metoda-zarzadzania-czasem


  • Przed nauką nowego, wymagającego materiału każdy odczuwa niechęć. Kluczem jest podjęcie drobnych działań. Wyznacz godziny rozpoczęcia i końca pracy.


  • Odnajdź swoje idealne warunki. Być może lubisz pracować, kiedy w tle gra muzyka? Może wolisz zupełną ciszę. Sprawdź różne opcje i twórz sobie takie środowisko za każdym razem, gdy zaczynasz pracę.


  • Wybierz dzień, w którym ustalisz plany na cały tydzień. Każdego wieczora zapisuj sobie zadania, które wykonasz następnego dnia.


  • Najtrudniejsze i najmniej lubiane czynności powinieneś wykonać rano, kiedy tylko się obudzisz. Masz wtedy najwięcej energii, a Twój umysł jest "świeży".


  • Stosuj tzw. "pałac pamięci". Kojarz przedmioty i sytuacje z materiałem do nauki. Więcej informacji o tej technice: https://tricksofmind.pl/palac-pamieci


  • Niektórzy zawsze krytykują i starają się podważyć każde Twoje osiągnięcie. Naucz się dystansować od tego typu negatywizmu. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i chcą się rozwijać.


  • Jeśli pojmowanie podstaw dziedzin, których się uczysz, nie przychodzi Ci szybko, nie wpadaj w rozpacz. Zaskakująco często tacy „powolni” uczniowie są w stanie zauważyć istotne aspekty zagadnienia, które umykają "bystrzejszym" studentom.


  • Nauka w grupie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Tłumacząc komuś materiał zaczynasz go rozumieć na jeszcze wyższym poziomie. Przy okazji sam możesz uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu. Unikaj rozmowy o niczym.


  • Nie żałuj dwóch minut na sprawdzenie zadania, którego rozwiązanie zajęło dwadzieścia minut. Przed sprawdzeniem, odwróć na chwile od niego swoją uwagę i powróć po chwili. Wyjdziesz z "trybu pracy" i spojrzysz na problem z odświeżonym podejściem.


  • Rozwiązywanie zacznij od najtrudniejszego zadania. Jeśli nie potrafisz go zrobić przejdź do innego.


  • Dbaj o odpowiedni sen. Jego zbyt mała ilość ograniczy Twoje zdolności umysłowe.


  • Ja lecę się uczyć :)


    Wypróbuj te porady u siebie. Gwarantuję, nie będziesz żałować. :) Daj mi znać, co o tym wszystkim sądzisz i jakie dało to efekty. Do usłyszenia!
    Link do mojego bloga: https://kamykworld.pl

    Coin Marketplace

    STEEM 0.19
    TRX 0.15
    JST 0.029
    BTC 63550.59
    ETH 2644.53
    USDT 1.00
    SBD 2.81