Referendum aborcyjne w Irlandii

in pl-artykuly •  10 months ago

25 maja 2018 odbędzie się jedno z najważniejszych referendów w historii Irlandii. Obywatele tego kraju zadecydują, czy aborcja stanie się legalna i jednocześnie może to być także ostateczny koniec katolickiej Irlandii, której agonia trwa już od dłuższego czasu.
abortion-pic-e1523347573337.jpg

To, że dojdzie do referendum w sprawie aborcji było jasne, po tym jak w 2015 roku Irlandczycy w referendum opowiedzieli się za małżeństwami tej samej płci, a wcześniej w 2013 za pomocą legislacji parlamentarnej próbowano złagodzić ustawę antyaborcyjną. Doszło wtedy na tym tle do rozłamu w Partii Fine Gael.

Konstytucja Irlandii jest skonstruowana w ten sposób, że wszelkie zmiany w konstytucji muszą być zatwierdzone przez naród w referendum, dotyczy to również traktatów międzynarodowych. Twórca irlandzkiej konstytucji Eamon De Valera stwierdził bowiem, że „polityków łatwiej przekupić niż cały naród”.

Irlandczycy w referendum będą głosowali, za tym czy zachować 8 poprawkę w konstytucji, która gwarantuje ochronę życia nienarodzonego i aborcja jest jedynie możliwa, wtedy kiedy życie matki jest zagrożone śmiercią. Tak naprawdę, nie wiadomo, czy jeśli wygra opcja za zniesieniem 8 poprawki, jakie ustawodawstwo odnośnie aborcji zostanie uchwalone, a wszystko jest możliwe od opcji polskiej do aborcji na życzenie nawet do 12 tygodnia.

Referendum sprawiło, że konserwatywna Irlandia wyszła na ulice i widać niezwykła aktywność działaczy pro life na ulicach, w mediach społecznościowych, a także w kampanii od „drzwi do drzwi”, gdzie aktywiści starają się przekonać niezdecydowanych, aby głosowali na nie. Sondaże wyraźnie wskazują, że odkąd ruszyła kampania ruchów pro-life poparcie za odrzuceniem 8 poprawki spada.

Jeśli zaś chodzi o ruchy pro-aborcyjne to stosują one taką samą propagandę jak w Polsce i na całym świecie, czyli argumentacja w stylu; trzeba okazać współczucie zgwałconym kobietom, to wstyd, że tysiące Irlandek dokonuje aborcji w Wielkiej Brytanii, lub po prostu mój brzuch moja sprawa.
20180407_145953.jpg

Ostanie sondaże wskazują, że za odrzuceniem 8 poprawki będzie głosować 45%, za zachowaniem 34%, 18% jest niezdecydowanych, a 4% nie wyraziło swej opinii.

Bez względu na to jaki będzie wynik referendum, jedna rzecz już się udała, Irlandczycy o konserwatywnych poglądach mogą się policzyć i jest nadzieja, że będzie to początek silnego ruchu, który będzie mocno bronił tradycyjnych wartości.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

No cóż. Toleruję małżeństwa jednopłciowe, ale niech nie będą one uznawane oficjalnie! Nie wyobrażam sobie żeby ktoś taki adoptował dziecko i żeby to dziecko miało dwóch ojców albo dwie matki... Ale to jest dosyć ciekawa sytuacja. Upvote poleciał!