W objęciach Wenery - HPV

in pl-artykuly •  2 years ago  (edited)

Miłosne uniesienie, kontakt dwóch ciał, wzajemna adoracja kończąca się orgazmem. To wszystko oznacza nie tylko harmonie serc, ale także zmian patologicznych lokalizujących się w obrębie ano-genitalnym. W spektrum objawów powstających w wyniku infekcji HPV wchodzą kłykciny kończyste, które zaniedbane mogą przyjmować formę guzów Buschke-Lowensteina, a także kłykciny płaskie lokalizujące się w ujściu pochwowym szyjki macicy. Te drugie zapoczątkowują proces, który nieprzerwany prowadzi do raka szyjki macicy.

HPV jest powszechnym wirusem, o czym świadczy fakt, że ponad 50% populacji aktywnej seksualnie ma w surowicy przeciwciała przeciwko białkom kapsydu wirusa (Majewski S., et al., 2005)1. HPV nie tylko jest związany z okolicą płciową. Efekty jego obecności możemy zobaczyć na palcach dłoni i stóp, w ustach, krtani czy migdałkach. Oczywiście jama ustna również służy do kontaktów seksualnych. Nie dziwi, więc fakt odnalezienia tam czynników etiologicznych typowych dla lokalizacji płciowej. Również nie powinno zastanawiać rozwijanie nowotworów HPV-zależnych w obrębie głowy i szyi (Kiwerska K., et al., 2012)2.

Transmisja w STD

Szacuje się, że na świecie 650 mln osób jest zarażonych wirusem HPV (Jach R., et al., 2008)3. Najczęstszą drogą przenoszenia są kontakty seksualne. Drążąc temat głębiej na podstawie badań par heteroseksualnych można stwierdzić, że najbardziej prawdopodobną drogą zarażenia mężczyzny stanowi seks analny (47,1 tr/p-m), następnie waginalny (27,8 tr/p-m). Natomiast kobieta ma największą szansę zarażenia podczas seksu analnego (5,9 tr/p-m) lub przypadkowego kontaktu odbytu z moszną partnera (6 tr/p-m). (Hernandez B., et al., 2008)4.

Wirus HPV ma zdolność do zarażania komórek, które aktywnie się dzielą. Komórki o takich właściwościach znajdują się w warstwie podstawnej naskórka, czyli w jego najgłębszej części. Keratynocyty podczas dojrzewania migrują w kierunku warstwy rogowej, gdzie dochodzi do uwolnienia wirionów. Przekazanie HPV drugiej osobie wymaga spełnieniu dwóch podstawowych kryteriów. Pierwszym z nich jest obecność zmian patologicznych, które wynikają z aktywności biologicznej wirusa. Drugim elementem do spełnienia jest uszkodzenie ciągłości bariery naskórkowej, gdyż w innych warunkach trudno o kontakt wirusa z dzielącymi się komórkami. Jeżeli dojdzie do zakażenia to infekcja może mieć charakter przemijający. Ustępuje w wyniku silnej reakcji zapalnej w ciągu dwóch lat. Jednak część zakażeń nie zostanie wyeliminowana samoistnie, rozpoczynając w obrębie żeńskich narządów płciowych proces wewnątrznabłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN), z której powstaje rak płaskonabłonkowy szyjki macicy.

CIN.jpg

Ryc. 1. Na poszczególnych obrazach widać początkowo w dolnych częściach nabłonka proces zaburzenia różnicowania, który w CIN III obejmuje całą szerokość nabłonka i stanowi carcinoma in situ (Kumar V., et al., 2014).

Związany z infekcją HPV rak szyjki macicy odpowiada w Polsce 4% zgonów wśród chorób nowotworowych u kobiet (Wojciechowska J., Didkowska J., 2012)5. Warto pamiętać, że okres między zakażeniem HPV, a powstaniem nowotworu jest długi i wynosi między 10, a 20 lat. Wyraźnie widać, że jest to powoli tlący się proces, któremu można przeciwdziałać. Wystarczy pójść do ginekologa, pobrać cytologię i sprawdzić, czy problem dotyczy również mnie.

CIN cyto.jpg

Ryc. 2. Rozmazy cytologiczne. A - stan normy. B - CIN I. C i D - to CIN III. Na kolejnych obrazach widać zmniejszenie objętości cytoplazmy i zagęszczenie chromatyny jądra, co świadczy o toczących się zaburzeniach różnicowania w złuszczających się komórkach szyjki macicy (Kumar V., et al., 2014).

Szczepienia

Problem nie dotyczy tylko dorosłych kobiet. Zagrożony jest każdy człowiek aktywny seksualnie. Istnieje powód, dla którego młode kobiety powinny zostać zabezpieczone przed infekcją HPV. Przed dojrzewaniem płciowym w kanale szyjki macicy znajduję się nabłonek walcowaty, w pochwie wielowarstwowy płaski, a strefa przejściowa między nimi nie istnieje. Podczas dojrzewania płciowego dochodzi do wynicowania nabłonka walcowatego na część pochwową szyjki macicy. Odsłonięty nabłonek walcowaty ulega metaplazji płaskonabłonkowej wytwarzając strefę przejściową, ostatecznie dojrzewając. Okres, w którym nabłonek walcowaty znajduje się poza kanałem szyjki macicy jeszcze szczególnie niebezpieczny, gdyż nabłonek ten nie posiada takich samych właściwości mechanicznych jak nabłonek wielowarstwowy płaski. Konsekwencją stanu permisywnego dla zakażeń HPV jest fakt, że szczyt wykrywania infekcji przypada na 18-25 rok życia. Jeżeli chcemy zmniejszyć odsetek osób, które mają kontakt z tą patologią, to trzeba zaszczepić populacje młodzieży przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Zabezpieczenie przed najbardziej onkogennymi wirusami HPV typami 16, 18, 31, 33 pozwoli u kobiet uniknąć rozwoju raka szyjki macicy, a u mężczyzn raka kolczystokomórkowego prącia. W randomizowanym i podwójnie zaślepionym badaniu pokazano skuteczność szczepień przeciwko HPV. Dwuwalentna szczepionka skutkowała 91,6% zmniejszeniem częstości występowania przypadkowych infekcji, 100% redukcją przetrwałych infekcji, a także 93,5% zmniejszenie zmian cytologicznych. (Harper D.M., et all., 2004)6. Badanie FUTURE II potwierdziło wcześniejsze ustalenia. Aktualnie sądzi się, że powszechne wprowadzanie szczepionki przeciw HPV obniży o 95% liczbę zgonów z powodu raka szyjki macicy.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Good work, as always :D Dodałbym tylko że za kłykciny kończyste bardziej odpowiedzialne są szczepy 6, 11. Sczepienia w niektórych krajach zachodnich są już stosowane od pewnego czasu, obejmują dziewczynki w wielku około 11lat

Ważne informacje! 6 i 11 też mają mniejsze szanse na danie nowotworów w przyszłości. Powszechny program jest w Finlandii o czym pisałem w innym poście. Podobny program jest w UK, nie mam informacji co do innych krajów, ale intuicyjnie przeczuwam, że lepiej niż w Polsce :) Dziękuje za dobre słowo! :D

W Grecji też szczepi się dziewczynki (szczepienia zaczęto około 10 lat temu).

Dziękuje za informacje. W innych krajach przez 10 lat robi się coś by zmniejszyć ilość infekcji HPV, a u nas pojawiają się przedstawiciele partii rządzącej z wypowiedziami sugerującymi, że szczepienie to przygotowanie do prostytucji.

To jest chore... może dla nich trzeba jakąś odpowiednią szczepionkę znaleźć ;P
Pamiętam, że jak cała akcja w Grecji się zaczęła to szczepiono też starsze dziewczynki (pod warunkiem że nie zaczęły jeszcze współżycia, potrzebne było badanie ginekologiczne i skierowanie). Wtedy też szczepienie to było darmowe, nie wiem czy teraz się za nie płaci.

Podanie szczepionki przed rozpoczęciem współżycia jest optymalne. Korzyści podania szczepionki w późniejszym okresie też są, więc warto byłoby dać refundacje w poszczególnych wskazaniach.
Trochę z innej beczki:
Chore też jest utrzymywanie przestarzałych terapii i wcielanie ich w życie pod pretekstem braku dostępności do leku. Tak się dzieję z leczeniem kiły, o czym wspomnie jak zabiorę się do tego tematu. Esencją problemu jest utrzymanie 20 lub 30 dniowej terapii przy możliwości załatwienia tego w 1 dzień.

Masz rację. Jak mieszkałam w Polsce to nie zdawałam sobie sprawy z tego, że w innych krajach są inne rozwiązania. Dopiero mieszkając w "biednej" Grecji poznałam inny system zdrowotny i prozdrowotny. Aczkolwiek Grecy też narzekają ;)

No nieźle. To są Ci sami rządzący którzy rozdzielają pieniądze na leczenie pacjentów onkologicznych? Jak masz jakiegoś linka do wypowiedzi to można by to gdzieś przedstawić, żeby ludzie zorientowali się jaki idiota coś takiego powiedział !!!!!!

Link jest podświetlony na zielono. Pan radny opublikował wpis na swoim blogu, a po interwencji prasy usunął kontrowersyjne fragmenty, zostawiając te, które mają błędy merytoryczne i a priori obowiązujący wszystkich system moralny.

Może lepiej ustaw nsfw.

Zmieniłem wizje