Czekolada - Pokarm Bogów. Najlepsze Na Świecie Kakao Prosto Z Wenezueli.

in pl-artykuly •  last year  (edited)

Kiedy mówimy o kakao z Wenezueli, nasze podniebienie natychmiast zaczyna kreować słodki smak czekolady Criollo. Uznane marki i niektóre produkty wytwarzane na małą skale, pozwalają nam odczuć nagły przypływ endorfin w całym ciele po jednym kawałku czekolady. Pochodzące z Wenezueli kakao zostało uznane w wielu krajach, jako jedno z najlepszych na świecie. Jest to zdecydowanie jeden z najsmaczniejszych i najbardziej pożądanych produktów na świecie. W tym artykule omówię wszystko, co dotyczy kakao, jego produkcji, zbiorów, a także trochę historii i różnych rodzajów kakao jakie istnieją.
Wspominając o historii kakao, musimy cofnąć się do czasu przed przybyciem kolonizatorow do Ameryki Południowej, gdzie starożytne kultury tubylcze oferowały nasiona kakao jako główną walutę, wykorzystując je również do różnych celów estetycznych i leczniczych. Następnie, wraz z przybyciem Hiszpanów, kakao tych krajów było zbierane praktycznie na całym terytorium Wenezueli, a pierwsze plantacje tego owocu zostały stworzone w celu wprowadzenia czekolady na rynek europejski, głównie w Hiszpanii.


Jedna z pierwszych plantacji kakao znajdowała się w stanie Trujillo, nasiona oczywiście były wysłane do Hiszpanii. Właśnie wtedy rozpoczęły się przekierowania łodzi na inne wyspy, a to, co wiemy o przemycie kakao, zapoczątkowane zostało wraz z utworzeniem firmy Guipuzcoana, która była odpowiedzialna za utrzymanie produkcji i komercjalizację kakao.


Po wojnie o niepodległość kakao zyskało dużą wartość, więc właściciele plantacji stali się bardzo bogaci, potem nadeszła era kawy, która spowolniła produkcję kakao. Niestety w tym samym czasie Wenezuela straciła głównego nabywcę (Hiszpania), tak że sprzedaż znacznie spadła.


Mówiąc nieco o częstotliwości i szczególnych obszarach Wenezueli, gdzie uprawia się kakao, można powiedzieć, że całe terytorium krajowe ma tę zaletę, iż uprawia drzewa tego wykwintnego owocu. Jednak najbardziej znaczące plantacje znajdują się w konkretnych miejscach, w których klimat, zacienienie i roślinność są idealne do uprawy kakao, są to:


Strefa północno-wschodnia: ta strefa w kraju reprezentuje stany Monagas, Sucre i Deltę Amacuro, gdzie największym producentem kakao jest Sucre, który ma ponad 3 hektary przeznaczone na plantację i produkcję kakao, ten obszar stanowi 40% produkcji. Rodzaje upraw to kakao Trinitario i kakao Forastero.

Strefa północno-centralna: Ten obszar reprezentuje stany Miranda, Yaracuy, Carabobo, Guárico i Aragua, gdzie nie można pominąć wykwintnych czekoladek w okolicach Aragua, takich jak Choroní i Chuao. Jednak Miranda jest największym producentem kakao w tym regionie, w mieście Barlovento, z przybliżonym rozszerzeniem między różnymi hacjendami o powierzchni około 6 hektarów. Rosnące tam kakao ma typ Forastero z krzyżowaniem genetycznym Criollo, bez wątpienia przysmak kakaowy.

Strefa południowo-wschodnia: przy tej okazji należy wspomnieć o stanach Mérida, Zulia, Apure, Barinas i Portuguesa. A zatem można zauważyć, iż prawie wszystkie stany Wenezueli charakteryzują się produkcją kakao. Reprezentatywny stan strefy południowo-wschodniej pod względem zasięgu powierzchni plantacji to Mérida, chociaż inne stany wyróżniają się jakością kakao typu Forastero i Criollo.


Kakao to owoc, który jest uprawiany bezpośrednio z drzew o wysokości od 2 do 3 metrów. Aby drzewa mogły swobodnie rosnąć, powinny znajdować się w zaciemnieniu, czyli pod innymi większymi drzewami, które zapewniają im cień.


Drzewa te mogą wydać do 20 owoców kakao, co stanowi dużą produkcję w zależności od ilości drzew na plantacji. W Wenezueli istnieje wiele rodzajów kakao, ale pod względem wizualnym możemy określić dwa typy: jeden jest czerwonawy, a gdy osiąga dojrzałość, zmienia kolor na purpurowy, a drugi zielony, a gdy dojrzewa, staje się żółty.


Nasiona kakaowca są pokryte galaretowatą substancją, którą można jeść, substancja jest wydobywana, aby uzyskac to, co znamy jako pyszną wenezuelską czekoladę.


Istnieją trzy rodzaje lub odmiany kakao, które znajdują się w Wenezueli w różnych częściach terytorium w zależności od klimatu i plantacji. Rodzaje kakao to:

Criollo: ten rodzaj kakao jest powszechnie wytwarzany na obszarach andyjskich oraz w dorzeczach jeziora Maracaibo. Jego nasiona są bardzo delikatne i kruche, podobnie jak drzewo, które je produkuje. Produkcja tego rodzaju kakao to tylko 10% na całym świecie, to znaczy, że jest zarezerwowana dla najlepszych i najbardziej wykwintnych czekolad na rynku.

Forastero: W przeciwieństwie do kakao Criollo, jego siła tkwi w drzewie, jednocześnie jego utrzymanie jest bardzo proste. Smak i naturalny zapach tego kakao nie przewyższa Criollo, niemniej jednak jest ono stosowane w tradycyjnych batonach czekoladowych, które są skomercjalizowane na całym świecie. Poziom światowej produkcji wynosi 70%, dlatego uważane jest za zwykłe lub najbardziej powszechne kakao pod względem produkcji.

Trinitario: ten rodzaj kakao pochodzi z genetycznego skrzyżowania między Criollo i Forastero, to znaczy, że próby doprowadziły skrzyżowania właściwości obu typów, aby stworzyć kakao, które może być odporne, mocne, o dobrym smaku i atrakcyjnym zapachu, który utrzymuje się w czasie, a także może zwalczać choroby. To wydaje się marzeniem które zostało zrealizowane. W Wenezueli można je zobaczyć w takich miejscach jak Barlovento w stanie Miranda.

Zanim będzie można sprzedawać nasiona kakaowca, a następnie przejść do produkcji czekolady, konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie kilku procesów:

Zbiór: Ten proces, jak sama nazwa wskazuje, polega na zdobyciu nasion kakao, należy to zrobić z wielką starannością i wiedzą, aby nie skrzywdzić kwiatu lub drzewa, tak aby były zdatne do następnego zbioru. Zatem osoby odpowiedzialne za zbieranie owoców robią to specjalnym nożem i tylko wtedy, gdy osiągną właściwą dojrzałość. Następnie ostrożnie i bez uszkadzania nasion, owoc jest umieszczany pod dużymi liśćmi bananowca, aby kontynuować proces fermentacji.

Fermentacja: tutaj zaczyna się proces chemiczny, który może trwać do 6 dni, konieczne jest rozpoznanie odpowiedniego czasu na kontynuację procesu. Usuwając go ze słońca, istnieje ryzyko ze może zagrzybiec, jeśli to nastapi, kakao będzie miało bardzo gorzki i nieprzyjemny smak. Gdy nasienie prawidłowo fermentuje, pęcznieje i zaczyna brązowieć, to, co jest niezbędne do poprawy, to charakterystyczny aromat kakao.


Suszenie: nadszedł czas, aby wysuszyć nasiona. Należy to zrobić w słońcu i na zewnątrz, grabiąc wielokrotnie, aż nasiona zmniejszą co najmniej trzy czwarte swej początkowej kompozycji.


Przechowywanie: następnie nasiona są selekcjonowane i pakowane w worki, aby zabrać je do fabryk odpowiedzialnych za przechowywanie ich w pomieszczeniach z odpowiednią kontrolą temperatury i wilgotności.


Fairtrade jest inicjatywą, którą szanują firmy eksportujące i produkujące kakao. Koncentruje się na konsolidacji, szacunku i produkcji odpowiedniej dla zaangażowanych kultur oraz wolnej konkurencji pełnej jakości i utrzymania produkcji otrzymywanego produktu. Inicjatywa została udoskonalona przez ONZ od 1964 roku.

Od 2014 r. intensywność produkcji kakao sprawiła, że Wenezuela stała się potęgą na rynku słodyczy. Ale mimo to handel ten ulega stagnacji, a roczna produkcja tego surowca nie jest porównywalna z produkcją w innych krajach, takich jak Ekwador, który utrzymuje znaczną część swoich dochodów państwa produkując jedynie kakao.

W 2014 r. cena kakao przewyższała cenę baryłki ropy naftowej. To kolejne źródło dochodu, ktore może być odpowiednie do częsciowego przywrócenia funkcjonowania gospodarki w kraju. Oczywiście Wenezuela nie jest jedynym krajem w Ameryce, który konsoliduje produkcję kakao na świecie, w rzeczywistości słynie z szerokiej gamy smaków kakao i czekolady, jednak jak wspomniałam wczesniej nie zajmuje wysokiej pozycji w porównaniu do produkcji innych hiszpańsko języcznych krajów.

Mówi się, że Wenezuela jest w stanie zebrać 300 kg kakao na hektar, podczas gdy inne kraje, takie jak wspomiany Ekwador, mogą wyprodukować ponad 1500 kg na hektar, co definitywnie jest marnowaniem zasobów w Wenezueli.

Inne kraje produkujące kakao to: Meksyk: Światowa roczna produkcja 2% Ekwador: Światowa roczna produkcja 4% Nigeria: światowa roczna produkcja 5% Brazylia: Światowa roczna produkcja 5% Kamerun: światowa roczna produkcja 5% Indonezja: Światowa roczna produkcja 13% Ghana: Światowa roczna produkcja 19% Wybrzeże Kości Słoniowej: Światowa roczna produkcja 38%


Patrząc na te liczby trudno sobie wyobrazić, że Afryka i Azja należą do głównych producentów kakao. Biorąc to pod uwagę, Wenezuela powinna wstrzyknąć więcej słodyczy tego egzotycznego tropikalnego owocu, aby zwiększyć produkcję Wenezuelskiego kakao, uważanego za najlepsze na świecie. W ten sposób kraj uzyskałby kolejną pozytywną i legalną alternatywę dla produkcji ropy.


Przypisy

Photo: @highonthehog

Obrazy: Źródła podane poniżej fotografii

  • Coe, S.D., Coe, M.D., The True History of Chocolate. London: Thames & Hudson, 1996

  • McNeil, Cameron, Chocolate in Mesoamerica: A Cultural History of Cacao. Gainesville: University of Florida Press, 2006

  • Bingham, A., Roberts, J., South and Meso-American Mythology A to Z. Infobase Publishing, 2010

  • Tarver, H. Michael, and Julia C. Frederick. The History of Venezuela. Westport:
    Greenwood Press, 2005

  • Daly, C., Cultural Itinerary: The Route of the Cacao: Trade of the Cacao in Venezuela, Transformation of a Territory. Foundation Tito Salas Museum, 2005

https://www.icco.org/about-cocoa/chocolate-industry.html

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Miałem kiedyś ziarno z Wenezueli. Faktycznie, bardzo dobre było. Nawet nieprażone smakowało wyśmienicie. Już jakiś czas temu zastanawiałem się nad opcją kupna ziarna z tego kraju za btc. Ale niestety nie mam pomysłu jak się za to zabrać.

Popytam ;)

  ·  last year (edited)

Będę wdzieczny :) Obecnie mam ziarno z Ekwadoru, ale nieprażone smakuje jak mydło.

Pisałaś o prawdziwym rumie. Skomentowałem, że takiego nie piłem. Ostatnio miałem okazję napić się rumu wytwarzanego na Teneryfie. No to teraz kakao wjechało na tapete a ja znów będę musiał nadrabiać :)

... który ma ponad 3 hektary przeznaczone na plantację...

oraz

... o powierzchni około 6 hektarów..

Czy tam nie powinno być tego trochę więcej ? :-) Np. tys. albo mln.?