Alhambra. Wzory Teselacji W Sztuce Islamu.

in pl-artykuly •  last year 

Wśród cudotwórców na świecie istnieją setki projektantów, którzy czują się bardzo zainspirowani sztuką islamu, tą samą, która wytwarza emocje spokoju, opanowania z jednocześną odrobiną elegancji w geometrycznych dekoracjach. Jednym z głównych miejsc, w których mieści się ten rodzaj sztuki jest Alhambra w mieście Granada w Hiszpanii. W tym miejscu można dostrzedz wiele murali, ogrodów oraz wnętrz ozdobionych tą starożytną sztuką islamską. Poświęćmy chwilę na naukę, aby poznać, zbadać i przekazać szczegóły związane z tym rodzajem sztuki, wraz z jej historią, rodzajami, aktualnym wykorzystaniem i oczywiście reprezentacjami tego trendu w świecie dekoracji wnętrz. Tak więc, jeśli jesteś ciekawy tych perfekcjonistycznych tendencji, oto Alhambra jako reprezentacja islamskiego wzoru geometrycznego w sztuce.


Alhambra to królewska rezydencja i dwór należący do hiszpańskiego miasta Granady, we wspólnocie Andaluzji, gdzie można zaobserwować wiele reliktów starożytności. Tam, gdzie członkowie dworu Nasrid, a także ówczesni monarchowie, schronili się i byli przyjmowani w goscinie.

Mówiąc o historii Alhambry, przenosimy się z powrotem w czasie bliżej roku 666 n.e. Jak donoszą pierwsze pisma wspólnotowe, zbudowano ją z wyjątkową intencją obrony i bezpiecznego zakwaterowania dla ludzi o wielkim znaczeniu. Zbudowana na pozostałościach rzymskich fortyfikacji na wzgórzu, ta strefa wojskowa stała się kompleksem pałacowo-fortecznym o wyrazistym czerwonawym kolorze.


Kolumnada - Diedziniec Lwów, Photo: @highonthehog

Po upozycjonowaniu się dynastii Ziridów w mieście, zaczęto dalszą rozbudowę. Nawet w tej epoce można łatwo rozpoznać całą konstrukcję i sztukę tych dynastii. Owa dynastia posiadała także ugruntowaną pozycję we wszystkich okolicznych miastach w prowincjach Al-Andalus takich jak chocby Malaga.


Diedziniec Lwów, Photo: @highonthehog

Alhambra nieustannie się zmieniała, a jej struktura i dekoracje były i są przedmiotem podziwu dla wielu ludzi. W roku 1238 dokonano najważniejszych modyfikacji, a także dostarczono budowlom większego luksusu. Wraz z dojściem do władzy Muhammada Ibn Nasra, założyciela dynastii Nasrid, która pośród wielu innych modyfikacji wdrożył system kanalizacji i doprowadził wody dla miasta Alhambra, takie warunki utrzymywane są oczywiście do dzisiaj. Po tym, jak hiszpańscy monarchowie podbili Granadę w 1492 roku, stała się ona dwórem chrześcijańskim. W 1527 r. rozpoczęto budowę zamku Świętego Cesarza Rzymskiego Karola V. Niestety w kolejnych stuleciach jej mauretańska sztuka popadła w ruinę. Kompleks był długo zaniedbywany i podlegał wandalizmowi, a kolejni władcy i ich nieodpowiedzialne próby renowacji przyczyniły się do dalszych zniszczeń. Pierwsze udane próby przywrócenia go do dawnej świetności miały miejsce w roku 1828.


Dziedziniec Pałacu Karola V, Photo: @highonthehog


Sztuka jest bardzo ważna w tym czasie, także dla islamskiej tendencji tego obszaru. Techniki opracowane głównie w czasach dynastii Nasridów i jedna z najczęściej używanych mozaikowych płytek to Zellige.

Zellige to kolorowe, indywidualnie rzeźbione płytki, złożone w geometryczną strukturę tworzącą mozaikę. Przedstawia się wiele perfekcjonistycznych technik, aby wypolerować kamień i zastosować specjalną emalię, która jest szeroko stosowana w wielu luksusowych domach na całym świecie.Ten trend prowadzi również do egzotycznego włączenia wzorów matematycznych, które dają pewną przyjemność tym miłośnikom porządku i przymusu.

Zastosowanie zellige polega głównie na pokryciu ścian i podłóg za pomocą wyjątkowo atrakcyjnych wzorów pod względem mozaiki, kompozycji i kolorów. Najpowszechniejszymi fugurami są gwiazda, kwadrat, krzyż, ośmiokąt połączony z kaboszonem itp. Poniżej paleta zelligów najczęściej używanych w mieście Alhambra.Kolor biały: używany do tła i niektórych wzorów podłóg, stołów i ścian. Powstaje przez zmieszanie kawałków błota ze specjalną mieszanką cyny i ołowiu, dodaje się również piasek kwarcowy, aby uzyskać czystszą białą cynę używa się jej więcej niż ołowiu.

Niebieski: stosowany do tak zwanych płytek, są one wykonane z mieszanin proszku szkliwa przywiezionego z innych krajów, celem jest sprawienie, aby zellige wyglądało jasno, do tego wykorzystywany jest kobaltowy odlew arsenidu.

Brązowy: ten kolor jest uzyskiwany poprzez mieszaninę z miejscowymi minerałami, takimi jak mangan lub oligisto, w zależności od obecności tych minerałów w mieszaninie mogą mieć ciemniejsze odcienie, aż osiągną czerń.

Żółty: ten kolor osiąga się przy obecności minerałów żelazawych, takich jak limonit lub stibnit.
Paleta kolorów zellige jest dziś bardzo szeroka, ze względu na fakt, że istnieją setki różnych odcieni, a wszystkie można osiągnąć dzięki mieszankom w kolorach pudrowych.
Mozaiki są najczęściej używanymi technikami sztuki muzułmańskiej, gdzie ich figury z ornamentami i precyzja w ich umieszczeniu pięknie zdobią każdą przestrzeń, którą można w pełni docenić. Jak wspomniano powyżej, te mozaiki są osadzone w ścianach, podłogach niemal całego kompleksu Alhambra.


Relief to kolejna technika używana w sztuce islamskiej, właśnie w obszarach Andaluzji, gdzie jej zastosowanie pozwala skierować spojrzenie na trójwymiarową przestrzeń, w której głębia jest ważną cechą tych artystycznych tworów. Rzeźba płaskorzeźby na mozaikach i kafelkach pozwoliła również na dodanie do arcydzieł perfekcjonizmu. Dokonano tego ręcznie, z precyzją i wielką dokładnością.


Główną intencją tej muzułmańskiej tendencji artystycznej jest unikanie tworzenia postaci postrzeganej jako ludzkiej, ponieważ do całej kompozycji podchodzi się powtarzającymi się wzorami, w których strumień uwagi rozprasza się podążając za tymi wzorami. Najczęściej używanymi fugurami są kwadraty i okręgi reprezentujące, zgodnie z psychologią form, cykliczne przejścia poznawcze, które tworzą poczucie jedności i pragmatyzm formy.


Innym ważnym punktem nieobecności postaci w islamskich wzorcach jest unikanie adoracji jakiegokolwiek stylu i w ten sposób respektowanie pojedynczego boga i istoty kultu, artyści tego czasu mieli i mają to na uwadze, tak doskonały skład motywów bez godnych uwagi postaci zostaje zachowany.

Deklarowane miejsce światowego dziedzictwa UNESCO w 1984 r., Alhambra jest świadectwem kultury mauretańskiej i najbardziej znaczącą pozostałością po okresie panowania islamskiego na Półwyspie Iberyjskim. Integruje umiejętności muzułmańskich, żydowskich i wreszcie chrześcijańskich rzemieślników i swojej epoki.


Przypisy

Photo: @highonthehog

Obrazy: Źródła podane poniżej fotografii

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @highonthehog! You received a personal award!

1 Year on Steemit

Click here to view your Board of Honor

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!