Jak konstruować zapytania do wyszukiwarki, żeby znaleźć informacje?

in pl-artykuly •  last year  (edited)

Wstęp

Użytkownik @pjkober podrzucił mi pomysł w tym artykule związany z wyszukiwaniem informacji o sieciach neuronowych. Ja jednak rozszerzę ten pomysł na bardziej ogólne podłoże i opiszę wam jak ja wyszukuję informację w Internecie.

Załóżmy jakąś standardową sytuację. No na przykład chcielibyśmy znaleźć program pozwalający na zarządzenie naszym kontem steem lokalnie na komputerze. Możemy znaleźć inny dowolny przykład, ale ten jest bliski naszemu sercu :D

Metoda pełnych zdań

Pierwszy sposób na wyszukanie informacji jest użycie języka polskiego do sformułowania naszej potrzeby. Sposób prosty, ale ograniczony xd No nic, zobaczmy jakie będą wyniki:

ehe.PNG

Jak mogliśmy się spodziewać, polski googiel taki piękny. Przez słabą popularność steema w Polsce, google wspiera wyniki związane z platformą "steam" zamiast z platformą "steem". Możliwe, że nie istnieje żaden artykuł zawierający podane zdanie.

Zróbmy teraz identyczne wyszukiwanie używając angielskich odpowiedników:

gutgut..PNG

Jak można było się spodziewać, już drugi wynik wyszukiwania w języku angielskim zwrócił sensowną treść. Wyszukaliśmy oprogramowanie Vessel, które jest dostępne na pecety.

To powyższe sposoby to były wyszukiwanie używając pełnych zdań.

Metoda słów kluczowych

Drugi sposób będzie polegał na użyciu słów kluczowych, czyli słów powiązanych ze sobą ale nie w postaci zdania.

Czyli chcemy zarządzać naszym kontem steem na komputerze lokalnym. W tym przypadku oczywiście używamy angielskich wyrazów, bo po polsku ciężko jest coś znaleźć.
Proponuję użycia słów jak poniżej:

keywords.PNG

W tym przypadku słowa te udało mi się ustalić za drugim razem otrzymując poszukiwane treści. W sumie miały to być słowa kluczowe, a i tak wyszło z tego zdanie ;D W angielskim o wiele łatwiej jest tworzyć odpowiednie zapytania do wyszukiwarki, ponieważ nie ma tam czegoś takiego jak odmiana wyrazów.

Powyższe przykłady ewidentnie pokazują, że jak nie znamy języka angielskiego, to ewidentnie będziemy mieli problem z wyszukiwaniem interesujących nas treści.

Informacje o sieciach neuronowych

Zajmę się teraz tematem sieci neuronowych.

Zacznijmy od wyszukiwania informacji o sieciach neuronowych w języku polskim i zobaczmy jakie będą wyniki. Zacznijmy od pojęcia "Sieci neuronowe":

Na pierwszej stronie mamy oczywiście odnośnik do wikipedii oraz co ciekawsze dwa linki do materiałów akademickich z politechniki poznańskiej oraz z uniwersytetu AGH. W takich materiałach dostaniemy informacje bardzo teoretyczne i z wkładką matematyczną. Oczywiście przestraszy nas to, ale dostaniemy z pewnością solidne podstawowe pojęci i trochę historii.

Gdy już sobie przeczytamy jakieś treści z studiów wyższych, to chcielibyśmy spróbować napisać coś swojego. Pierwszym wyjściem jest zobaczenie na Wikipedii powiązania z artykułem "Sieci neuronowe" lub dodanie do zapytania słowo "tutorial" albo "poradnik". Dodam jedno z tych słów:

Na pierwszej stronie mamy odnośnik do materiałów uczelnianych i nawet są tam zawarte przykłady. Także trafiliśmy na kod w c++.
Warto także sprawdzić na dole jakie są propozycje od wyszukiwarki. Zamiast słowa poradnik dodajmy słowo podstawy. Wynik jest następujący:

Otrzymaliśmy jeszcze więcej informacji teoretycznych z różnych uczelni. To na pewno da nam fajny obraz teoretyczny, ale jednak wciąż nie mamy nic takiego krok po kroku, czyli sama implementacja w języku programowania. Dlatego użyjmy angielskich słów kluczowych w celu znalezienia czegoś bardziej tego co nam odpowiada. Słowa kluczowe to "Neural network tutorial js", czyli poradnik sieci neuronowe javascript. Wyniki są następujące:

Google zaproponowało nam strony oferujące biblioteki z gotowymi implementacjami sieci neuronowych oraz strony, gdzie twórcy pokazują jak można przedstawić krok po kroku matematyczne wzory w javascript. Wybrałem ten język, ponieważ jest on w jakimś sensie podobny składniowo do innych języków i można uruchomić kod w dowolnej przeglądarce.

Podsumowanie

Aby wyszukać interesujące informacje nie musimy się wiele wysilać. Najważniejsze to znajomość języka angielskiego oraz ustalenie "pewnych" miejsc, gdzie odnajdziemy fachowe informacje. Jeżeli właśnie chodzi o teorię, to polskie uczelnie udostępniają sporo informacji w Internecie i warto w takie miejsca wchodzić. Domeny zazwyczaj kończą się na edu.pl. Nasze uczelnie to jest właśnie skarbnica wiedzy dla tych, co umieją szukać tam informacje. Nawet nie musisz być studentem na tych uczelniach.
Jeżeli chcemy znaleźć praktyczne informacje, to właśnie musimy użyć języka angielskiego, gdzie liczba informacji i przykładów jest o wiele większa co udowodniłem na powyższych przykładach.

Jeżeli podoba ci się moja działalności i chciałbyś mnie jeszcze bardziej wspierać, to możesz oddać na mnie głos poprzez steemconnect:

https://v2.steemconnect.com/sign/account-witness-vote?witness=grzegorz2047&approve=1

Lub poprzez stronę

https://steemit.com/~witnesses wpisując mój nick tak jak poniżej.

img

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

mogłeś trochę rozszerzyć artykuł i napisać jeszcze o wyszukiwaniu zaawansowanym
ScreenShot_20180319013240.png

·

Racja, jednak skupiłem się bardziej na takim standardowym wyszukiwaniem informacji. Zaawansowane narzędzia Google to może być zupełnie oddzielny temat.
Dodatkowo zmodyfikowałem temat, żeby był bardziej pasujący do treści, bo tamten był zbyt ogólny.

Dzięki za rady. Sam czasami dziesięć razy szukam zmieniając słowa. Nawet czasami w języku angielskim. Uparcie szukam i szukam jak coś interesuje😀

·

U mnie jest podobnie. Jak już się wkręcisz, to mija dobre parę godzin xd