Stres - Czym jest? W jaki sposób szkodzi? Czy może być korzystny dla człowieka?
Czym jest stres?
Stres jest zaburzeniem homeostazy, czyli, równowagi przez obciążenie lub obniżenie zdolności do poradzenia sobie z przyczyną stresu. Jest reakcją na różne wydarzenia w życiu człowieka, które zakłócają naszą równowagę. Wydarzeniami je wywołujące są stresory. Ich źródłem mogą być czynniki fizyczne jak choroby, nadmierny hałas, przeludnienie lub czynniki społeczne jak śmierć bliskiej osoby, problemy rodzinne, finansowe lub wszechogarniający wyścig szczurów.
W reakcji stresowej bierze udział współczulny układ nerwowy – odpowiada za reakcję ucieczki lub walki. W chwilach zagrożenia z kory nadnerczy wydzielana jest adrenalina i noradrenalina. Wywołuje to skutki jak pobudzenie, przyśpieszone oddychanie, serce szybciej pompuję krew, zwiększając swoją efektywność, rozszerzenie oskrzeli oraz źrenic. Przyśpiesza także rozkład tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu oraz rozkład glikogenu zmagazynowanego w wątrobie do glukozy. Krew odpływa z mięśni do serca, a procesy trawienne są spowolnione.
W jaki sposób stres szkodzi?
1. Czy stres niszczy serce?
- (Źródło grafiki-nemgogol.blog.hu)
Wielkości ludzkiej pięści i ważące około 350-400 gramów ludzkie serce pracujące bezustannie w dzień i w nocy musi pompować około 5-5,5 l krwi. W ciągu jednego dnia potrafi przepompować około 7000 litrów krwi. Stres i jego następstwa wytrąca z równowagi naszą niezbędną do życia pompę. Wielki wyrzut hormonów podnosi ciśnienie serca i podnoszą produkcję cząsteczek tłuszczu, które odkładają się w ściankach naczyń krwionośnych. Zatykanie naczyń krwionośnych prowadzi do utrudnionego przepływu krwi i w efekcie do zwiększonego ciśnienia przepływu. Może to z czasem doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, zawału lub wylewu.
2. Czy stres osłabia i zmniejsza mięśnie?
- (Źródło grafiki-Muscle-Zone Blog)
Osoby w ciągłym stresie są narażone na zanik mięśni. Pod wpływem kortyzolu tkanki mięśniowe słabiej przyswajają glukozę, aż w miarę postępu czasu i oddziaływania stresu pobieranie glukozy jest zahamowane. W tej sytuacji nasze mięśnie na potrzeby energetyczne zaczynają spalać własne struktury - co prowadzi do kurczenia się ich masy. Kortyzol także zmniejsza aktywność anaboliczną androgenów, przez co skutecznie utrudnia rozwój tkanki mięśniowej.
3. Czy stres obciąża narządy i wywołuje wrzody?
- (Źródło grafiki-utmedicalcenter.org)
W dużym stresie procesy trawienia są redukowane do minimum, a ciało używa całej mocy produkcyjnej, aby wpompować w mięśnie energię. Mózg w takim trybie przełącz a się w tryb przeżycia. Wywołany stresem częsty niedobór krwi w jelitach i żołądku wydatnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na wrzody.
Czy stres może być korzystny dla człowieka?
- (Źródło grafiki-Twitter)
Nie zawsze stres musi działać negatywnie na zdrowie. Istnieje podział na eustres i dystres. Dystres jest tym negatywnym stresem, który wywołuje niepokój, lęki, bóle i nie mobilizuje do działania, a osłabia naszą kondycję i motywację.
Istnieje jednak eustres, który potrafi nas mobilizować do pracy, podejmowania wysiłku, daję mobilizację do podejmowania działań i odnoszenia sukcesu. Podczas eustresu możemy czuć motywację, pobudzenie bez negatywnych, nieprzyjemnych doznań.
Stres również pomaga w sytuacjach, gdy nasze życie jest zagrożone. Gdy ktoś nas atakuje, to stres mobilizuje albo do ucieczki, albo do obrony przed napastnikiem. Działa to również wtedy, gdy w chwilach zagrożenia życia potrzebny jest nagły odruch, który uratuje życie człowieka, gdy pędzi w nas samochód lub coś spada z wysokości i pozwoli nam w ostatniej chwili odskoczyć, aby nie zginąć.
Stres to chyba w największej części brak możliwości spełnienia oczekiwań, jakie sami sobie często postawiliśmy. Często też stres jest czynnikiem powodującym otyłość.
Gdyby ktoś miał w związku z nią problemy, zapraszam na @Dieta dla opornych na Steemit i na Facebook
brak mi tutaj tagu #pl-psychologia , ale bardzo fajny tekst