Jestę Steemianę - Część 1. Napisałem i opublikowałem posta. Gdzie mogę wypłacić hajsy?

in #pl-artykulylast year (edited)

Zastanawiałem się, o czym napisać w pierwszej części. Zacząłem pisać o tym, co to jest Steem, Steem Power, SBD. Jak zrozumieć swój portfel. Albo czyjś. Ale… Pomyślałem, że na początek takie coś nie będzie strawne.
Tylko wszystkich zniechęcę, a na pewno wywołam refluksy.

Zatem napiszę o czymś bardzo podstawowym. Czyli o tym, jak moim zdaniem należy pisać posty.
Spokojnie.
Będzie fajnie.
Obiecuję.

A więc, napisałeś posta, powiadasz...

A ty w'ogle umisz w posty?
Zweryfikujmy i przegrupujmy posiadaną wiedzę.

Przede wszystkim wcale nie masz obowiązku używać strony https://steemit.com.
To tylko interfejs blockchainu Steem. Jeden z wielu i do tego wcale nie taki doskonały.
Można również publikować np. na:
https://busy.org/,
https://esteem.app/,
https://partiko.app/ , (widzę, że w cholerę ludzi używa tej appki)
https://steempeak.com/ , (@taskmaster4450 ostatnio toto zachwalał)
https://d.tube/ (Jeśli chcesz publikować głównie filmy video)

Jest tego więcej (Napisałbym, że jest tego w pipę, ale wiecie, autocenzura).

Platformy do publikowania na naszym (Tak! Nie bójmy się tego słowa NASZYM!) blockchainie powstają i znikają, ale ja się skupię na https://steemit.com.
No bo na czymś skupić się trzeba.
A ten interfejs jest sprawdzony, zaufany oraz spełnia podstawowe wymagania (mimo, że wygląda jak z lat 90'tych). A, no i na plus można mu zaliczyć, że spoko wygląda na telefonie.
Czy używać innych interfejsów? Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem. Ale jeśli chcesz zamieścić film, to D.Tube jest ok.
Ale o tym kiedy indziej.

Zaczynamy pisać post.

Przede wszystkim dodaj jakiś obrazek, np:
tabby-114782_1280.jpg
źródło: https://pixabay.com

Pierwszy dodany obrazek będzie jednocześnie miniaturką twojego posta na wszelkich listach, więc powinieneś upewnić się, że jest czytelny i zrozumiały nawet jako mały thumbnail. Ja dodałem taki obrazek z kotkiem, który ściągnąłem z https://pixabay.com, oraz dodałem do niego chwytający za serce napis, żebyś zobaczył jaki błąd można popełnić na dzień dobry.

Tak naprawdę to powinniśmy zacząć od tego obrazka:

js01c.jpg
Ale już widzisz, jaka marna byłaby z tego miniaturka? Już ten przycięty kotek jest lepszy.
To jest standardowy formularz dodający posta na steemit.com, tak w'ogle.

Tak naprawdę, to powinniśmy zacząć od tytułu.

Powinien być chwytliwy, clickbaitowy, dowcipny, łapać za jajniki i powalać na kolana.
Ale nie musi.
Może np. zachęcać do dalszego czytania zawierając podpowiedź tego, co będzie główną treścią postu.

Potem czas na treść.

Dodaj trochę tekstu, nawet jeśli twoją treścią ma być tylko obrazek, bo tak się składa, że jesteś piotremgrafikiem i robisz obrazki. Rysujesz obrazki, którymi chcesz się pochwalić zupełnie obcym ludziom, więc zawsze warto napisać coś od serca. Ludzie i boty zawsze docenią odrobinę wysiłku włożoną w stworzenie posta. Zwłaszcza boty. Samych obrazków bez komentarza jest przecież bardzo dużo (i to dużo ładniejszych) w Google Images (Napisałbym, że jest ich w pipę, ale wiecie, autocenzura).

Możesz napisać coś o tym twoim obrazku. Na przykład ile czasu powstawał. Jak powstawał. Po co powstał. Dlaczego, pomimo że jest kiepski, to i tak go wkleiłeś i takie tam. Możesz napisać również coś zupełnie niezwiązanego z tym obrazkiem. Np. o tym, że penicylina zaczęła w końcu działać i objawy syfilisu nareszcie zaczęły zanikać. Albo, że denerwuje cię sąsiadka, bo nawet przez ścianę słyszysz jej darcie, kiedy mąż ją bije za to, że ich dzieciaki kolejny rok kiblują w 2 klasie.

Trochę odbiegam od tematu, ale ogólnie można pisać o wszystkim, dopóki nie łamie się jakiegoś prawa. Ja tam się na prawie nie znam, więc piszę o wszystkim.

Kiedy skończysz wypróżniać się do formularza, możesz zrobić to, co niektórzy robią i totalnie nie ma w tym nic złego:
Poprosić o upvote, resteem, followowanie, delegację albo tipa.

Ale mój tip jest taki: nie rób tego.
Zachowaj godność na później. Na przykład kiedy już będziesz miał jakąś reputację i szacunek, które można bez żalu stracić.
Tego typu prośby i tak nie odniosą skutku, o ile nie masz na celu jakiegoś wyższego celu (no nie wiem, np. zbierasz na przeszczep wątroby dla kuzyna, bo już mięczak nie chce z tobą pić.).

Rób jak uważasz, mnie takie prośby nie przeszkadzają, ignoruję je dokładnie tak samo jak reklamy. I tak nie czytam postów ze zrozumieniem. Upvotuję na pałę według określonego algorytmu, bo jestem takim żywym botem. Właściwie to jestem rakiem steemitu.
Ale o tym kiedy indziej.

Kolejna rzecz to TAGi!

Bardzo ważna sprawa, o ile chcesz być trochę bardziej zauważony w społeczności.
Wybór tagów to dosyć wrażliwa kwestia. Może być ich tylko pięć. Pierwszy tag jest najważniejszy i po publikacji postu nie można go zmienić. Pozostałe tagi, owszem, można zmienić w dowolnym momencie. Pierwszy tag jest jednocześnie kategorią/tematem głównym i jest używany w konstruowaniu linka do postu. Tak więc dosyć istotne jest, co będzie pierwszym tagiem.

Ale też bez przesady. Jeśli twoim pierwszym tagiem będzie "dupa", to tak naprawdę nic się nie stanie. Kto wie? może nawet dostaniesz jakiegoś lajka? Ode mnie z pewnością.

Jeśli twój tekst jest po polsku, to tagi raczej powinny być polskie, zerknij na tagi pod moim postem. Nie mówię, że masz używać takich samych tagów. Pewnie i ja mógłbym użyć innych, lepszych. Ale lepszych nie znam w tym wypadku. Powinieneś używać tagów związanych z treścią, którą publikujesz.
Może tu coś znajdziesz:
https://steemweb.pl/tags
Albo pogooglaj. Na bank znajdziesz coś pasującego do siebie.

Tagi są o tyle ważne, że jeżeli użyjesz tylko jednego tagu i to bardzo popularnego (przykładowo "art", albo "life"), to twój post zniknie w natłoku innych postów z tym tagiem. Natomiast jeśli wymyślisz sobie unikalny tag np. "kiszenieogorkowprzypomocysredniowiecznychnakcesoriowerotycznych" to również marne szanse, że go ktoś po tym tagu znajdzie.
Pamiętaj, że masz tylko aż pięć tagów do użycia!

Następnie mamy coś takiego, co na obrazku trochę wyżej zaznaczyłem czerwoną ramką.

Chodzi mi o nagrody. To nie jest takie oczywiste, co toto jest, więc toto krótko omówię.

Jeśli klikniemy w "Advanced settings/Zaawansowane" pokaże się coś takiego:
js01b.jpg
Domyślnie mamy wybrane 50%/50% i dla większości sytuacji ja bym tak zostawił.
Oznacza to, że jeśli twój post coś zarobi, to do twojego portfela wypłata trafi w postaci:

50% Steem Power, a drugie 50% w formie Steem, albo Steem Dollarów albo część tak, a część siak.

Trochę to popieprzone i nigdy nie wiadomo (przynajmniej ja nie wiem ) ile się czego dostanie dopóki faktycznie nie trafi do twojego portfela, poza tym że połowa pójdzie na ten tzw Power Up. Dziwne, ale mało istotne.
Zawsze możesz sobie przecież wypłacić ten Steem Power, chociaż trochę to trwa.
Ale o tym kiedy indziej.

Jest też opcja Zwiększ moc 100% - wtedy całą wypłatę za post dostaniesz w postaci Steem Power.
Jest też opcja Odmowa wypłaty - wtedy rezygnujesz z jakiejkolwiek nagrody za upvoty. Nadal będziesz dostawać upvoty i będą one zliczane, żebyś wiedział ile osób się z tobą zgadza albo lubi to, co napisałeś.

Czemu ktoś miałby rezygnować z wypłaty? - zapytasz.
No cóż, pewnie może być wiele powodów. Jednym z nich jest to, że masz do zakomunikowania coś tak ważnego, że pieniądze nie mają znaczenia ("Jutro koniec świata", albo, "Żenię się"). Albo, że masz tyle pieniędzy, że czyjś upvote warty 0,5 centa, jest dla ciebie niczym.
Albo jedno i drugie.
Co więcej, często widuję posty z odmową wypłaty, więc ta opcja wydaje się być używana, a więc przydatna.

Ciekawy człowiek zapyta:
A co się dzieje z tymi pieniędzmi których wypłaty odmówił ten ktoś, kto odmówił wypłaty?
Odpowiem:
Zostają w puli wygenerowanego Steem, która to pula jest dalej rozdzielana normalnie pomiędzy wszystkich użytkowników blockchainu.

Co nam jeszcze zostało?

Acha, warto trochę poformatować tekst. Po to żeby się go lepiej czytało.
"Ale po co?" - zapytasz.
"Po to, żeby się go lepiej czytało." - odpowiem.

No wiesz, jakieś odstępy między akapitami. Jakieś wcięcia, listy, pogrubienia, podtytuły, emfazy oraz to, co panie od polskiego lubią najbardziej - przecinki.
Tutaj zawsze pod ręką znajdziesz Przewodnik formatowania z użyciem Markdown:

js01d.jpg

Darmowa porada ode mnie: otwórz tego linka na osobnej karcie, kiedy piszesz posta :P.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule.

Hajsy można sobie wypłacić jeśli twój post w ogóle coś zarobił. Dokładnie po 7 dniach od publikacji posta w twoim portfelu pojawia się opcja "Wypłać". No to ją klikasz. Potem to możesz sobie te Steemy przelać na jakąś giełdę i dalej...
Ale o tym kiedy indziej.

To jeszcze na koniec mała prośba. Albo nie! Duża Prośba! Jeśli zauważysz jakiś błąd w tym co napisałem, to napisz, proszę, w komentarzu co wg Ciebie jest nie tak. Ja chętnie zweryfikuję swoją wiedzę i poprawię treść jeśli będzie konieczność. Wiadomo, nie wiem wszystkiego, moja wiedza może być już nieaktualna, bo blockchain się rozwija, itditp.
Zapraszam do współpracy.
Niech Blockchain będzie z Wami. Zawsze.

No to z grubsza by było na tyle. Nie pozostaje mi zatem nic poza naciśnięciem przycisku "Napisz."

Sort:  

Do platform/interfejsów z których można korzystać dodalbym koniecznie robiony przez Polaków engrave. Nie żeby bo Polacy, ale ponieważ chyba jako jedyny daje opcję publikowania pod swoim adresem (np ja sobie zarezerwowałem sarmacja.dblog.pl, ale można w ogóle na swojej domenie jak np jacieniemoge.pl), a nie dziwnym "steemit.com/@costamcostam"

Posted using Partiko Android

Cześć, wg mnie tytuł można również wpisać po napisaniu samego tekstu jeśli nie mamy na niego pomysł od razu.

Dzięki! Notabene właśnie sobie pomyślałem ze powinienem zrobić odcinek o tipu i innych pożytecznych botach.. ale jeszcze za wcześnie :) Na razie podstawy.

Spoko :D

Congratulations @dwiesiekiery! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made your First Comment

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Hello @dwiesiekiery! This is a friendly reminder that you have 3000 Partiko Points unclaimed in your Partiko account!

Partiko is a fast and beautiful mobile app for Steem, and it’s the most popular Steem mobile app out there! Download Partiko using the link below and login using SteemConnect to claim your 3000 Partiko points! You can easily convert them into Steem token!

https://partiko.app/referral/partiko

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.02
BTC 11579.33
ETH 386.33
SBD 1.04