Piłka nożna na przestrzeni lat. Jak zmieniały się przepisy gry w piłkę nożną?

in #pl-artykuly6 years ago (edited)

1880s-early-football-gam-601a1ed.jpg

Piłka nożna posiada bardzo długą i bogatą historię, początków możemy już doszukiwać się w XII wieku. Wtedy piłki robiono ze zwierzęcych pęcherzy. Obecna wersja tego sportu w bardzo małym stopniu przypomina to jak uprawiano go kiedyś.

Współczesna odsłona piłki nożnej narodziła się w XIX wieku na Wyspach Brytyjskich. Za oficjalny początek uznaje się datę 24 października 1857 roku, kiedy to powstał pierwszy klub piłkarski Sheffield Football Club. W Sheffield spisano pierwsze zasady gry w piłkę nożną gdzie najważniejsza dotyczyła zakaz dotykania piłki ręką.

maxresdefault (1).jpg

Powstanie ligi
Początkowo mecze mogły powiewać nudą, gdyż walczyły ze sobą tylko te same drużyny. Powstanie pierwszej ligi zawiera całkiem ciekawą anegdotę. Właściciel sklepu Szkot William McGregor położonego tuż obok stadionu Aston Villi. Obserwował kibiców idących na mecze, aż któregoś dnia poszedł za nimi. Gra mu się spodobała, ale nieco martwiło go to, że walczą ze sobą wciąż te same drużyny i niewiele z tego wynika. Postanowił to zmienić i kiedy został dyrektorem Aston Villi wystosował pismo do innych klubów z Wysp z inicjatywą stworzenia ligi. Odpowiedz nadeszła od 12 innych klubów i marcu 1888 r. na spotkaniu w hotelu Andertona w Londynie założono ligę, a we wrześniu rozpoczęły się rozgrywki. W historię wpisała się drużyna Preston North End wygrywając rozgrywki i zostając pierwszym mistrzem Anglii. Kolejne ligi powstały już 3 lata później w Argentynie i Belgii. Polska stworzyła swoje rozgrywki w 1927 natomiast USA dopiero w 1996.

russia-3037142_1280.png

Rozgrywki międzynarodowe
Gdy w 1904 istniały już 23 związki piłkarskie postanowiono stworzyć organizację, która będzie je zrzeszać i tworzyć wspólne rozgrywki. Tym sposobem w posłała FIFA ( Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej ). Początkowo przyłączyło się do niej 7 federacji z Belgii, Danii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Szwecji i Hiszpanii. Anglia i Szkocja nie widziały powodu bratania się z innymi federacjami. Anglia uważała, że to ona powinna o wszystkim decydować. Z czasem kraje zmieniły zdanie a Anglia stała się ważnym członkiem tej organizacji.

Jednym z głównych założeń FIFY było zorganizowanie Mistrzostw Świata. Zadanie nie było łatwe, gdyż jednym z większych problemów było ujednolicenie zasad gry na całym świecie. Pierwsze rozgrywki udało się zorganizować 25 lat później. Ciekawostką jest to, że FIFA zrzesza więcej członków (209, w tym 185 krajów) niż ONZ (193 członków).

a56184ae-c88b-42be-aa75-9782430f626f_large.jpg

Spalony
Do 1925 roku mecze często kończyły się remisami i często nudziły kibiców. Głównym powodem była zasada spalonego. Aktualnie drużyna atakująca musi mieć przed sobą dwóch graczy broniących, natomiast przed 1925 przepis głosił, że musi ich być trzech. Konsekwencją była potrzeba zmiany taktyki. Pierwszym który odnalazł się w tamtej sytuacji był Herbert Chapman który wprowadził system z trzema obrońcami gdzie wcześniej główną taktyka drużyn było dwóch obrońców. System zrewolucjonizował grę na całym świecie na prawie 30 lat

Liga Mistrzów
Pomysł narodził się we Francji u Gabriela Hanota który zainicjował rozgrywki pomiędzy mistrzami wszystkich Lig Europejskich. Rozgrywki rozpoczęto w 1955 pod nazwą Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. W 1992 przemianowano na Ligę Mistrzów UEFA. Pierwsze edycje tych rozgrywek zdominował Real Madryt wygrywając aż 5 pierwszych turniejów.

1200px-Rot_und_Gelb_(Fußball)-red_and_yellow_card_(Soccer).jpg

Kartki
Wielu z was pewnie się teraz zdziwi. Żółte i czerwone kartki mają bardzo krótką historię. Zaczęto je stosować dopiero w 1970. Kary zaczęto stosować doperio na mundialu w Meksyku co było spowodowane poprzednimi zajściami na MŚ w Chile i Anglii, gdzie piłkarze skakali sobie do gardeł. Piłkarze również mieli problem ze zrozumieniem sędziów, gdyż znajomość języków wśród sędziów nie była powszechna. Na taki pomysł wpadł znany angielski sędzia Kenneth Aston, czekając w samochodzie na zmianę świateł. Kartki stały się uniwersalnym językiem w futbolu, zrozumiałym nie tylko dla piłkarzy i kibiców na stadionie, lecz także telewidzów.

Rzuty karne
Obecnie rzuty karne są stosowane na całym świecie w przypadku remisu po dogrywce. Nie zawsze tak było. W Europie zasada rzutów karnych weszła w życie dopiero w 1970. Kiedyś o wygranej w meczu decydował zwyczajnie rzut monetą. Przysparzało to wiele kontrowersji. Najciekawszym przypadkiem jest mecz Liverpool - FC Koeln w którym po 300 minutach rywalizacji sędzia sięgnął po monetę, co najlepsze potrzebne były, aż 2 rzuty monetą gdyż po pierwszym najzwyczajniej utknęła ona w ziemii. Ponowny rzut monetą jednak przesadził o wygranej drużyny z Anglii.

Wpis jest moim bardzo luźnym nawiązaniem do tematu tygodnia nr. 2 "Brak tchu"

Zdjęcia https://wikipedia.org
https://pixabay.com

Sort:  

Jako były "gwizdek" z kilkusezonowym stażem mogę dodać, że przepisy cały czas się zmieniają, a największy wpływ na to mają egzotyczne ligi. To tam potrafi wbiec rozgrzewający się zawodnik, który kopnie rywala w swoim polu karnym :)

Machina

Fajny post, moim zdaniem brakuje informacji na temat możliwości zmian zawodników w trakcie meczu. Dosyć ciekawa sprawa.

Bardzo fajnie przedstawiłeś różne informacje z historii piłki nożnej. O większości słyszałem wcześniej, ale nie wiedziałem, że wcześniej ze spalonym było inaczej :)

Super post :) pozdro

Ten rzut monetą to dopiero była tragedia dla drużyny. Trochę późno to znieśli.
Pozdrawiam.

gra bramkarzy najbardziej się zmieniła, czas gry https://knbp.pl/ile-trwa-mecz-pilki-noznej/ też trochę

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.13
JST 0.027
BTC 60497.39
ETH 2637.52
USDT 1.00
SBD 2.56