Infantes politica futuunt czyli wieści z Norwegii.

in #pl-artykuly4 years ago (edited)

Norwegia wrze! Ciepłe posadki parlamentarne pala sie pod elitą a ta lata z gaśnicami próbuje ocalić swoje, przywykłe do wygodnego stołka, tyłki. Otóż mieszkańcy tego lodowatego kraju dowiedzieli się o tym iż elity polityczne zwykły ogrzewać swoje lędźwie ciałami młodych norków.

A to wszystko zaczeło się....


 

Cała zabawa ma swój początek jeszcze pod koniec Roku Pańskiego 2017, wtedy 14 grudnia VG napisała o tym iż polityk Arbeiderpartiet Trond Giske, były minister gospodarki, a poźniej kultury został w Roku Pańskim 2011 wezwany na dywanik partii w związku z smsami które miał wysłac do pewnej dziewiętnastoletniej dzierlatki i członkini partii młodzieżowej AUF. Smsy zostały wysłane "późno wieczorem lub w nocy" powiedziała Tonje Brenna, była sekretarz generalna AUF. Smsy te nie zawierały żadnych nieprzyzwoitych treści, ot Pan Minister pytał sie koleżanki z partii gdzie jest melanż, ale wywołały reakcje u częsci zarządu AP.

Ale na tym się nie skończyło, wszak gdyby było inaczej to nie miałbym wymówki aby dać się ponieść moim grafomańskim nałogom :).

Z biegiem czasu (z całą sprawą można się zapoznać tutaj: https://www.vg.no/spesial/2018/giske-saken/ ) zgłosiło się 9 kobiet, wedle których Giske zaszczycił je "niechcianą uwagą seksualną". 8 z nich to anonimy, a anonimom się nie wierzy ale jedna z kobiet pokazała swoją twarz.

Tą kobietą jest Line Oma, która w Roku Pańskim 2010 była praktykantką w norweskiej ambasadzie w New Delhi. Tak się złożyło że właśnie podczas jej praktyk Trond Giske, będący wtedy ministrem gospodarki, odwiedzał Indie. Po przyjeciu w ogródku ambasady towarzystwo ruszyło do ekskluzywnego klubu nocnego. I w tymże klubie minister miał przyprzeć Omę do ściany i bez jej zgody "wsadzić jej język w gardło" oraz zaproponować zwiedzanie jego hotelu. Tej ostatniej propozycji odmówiła. p>Te działania kosztowały Pana Ministra stanowisko viceszefa partii a i zapewnie karierę polityczną.

No dobra, ale gdzie te małolaty?

Nie tylko socjaldemokraci lubią młódki, Høyre, która to partia jest mniej socjaldemokratyczna od AP i jest w Norwegii uważana za prawicę, też ma swój skandal. Wszak jeśli ich najwięksi konkurenci, AP, mają swój to Høyre nie może być gorsze. Niestety, czyn który skandal wywołał został popełniony przez bez porównania mniej promenentną osobę niż Pan Minister, ale za to jest lepszy jakościowo!

Otóż w Roku Pańskim 2014 Pan Kristian Tonning Riise, mający wtedy lat 25 i będący członkiem zarządu młodzieżówki Høyre, przespał sie z pijaną w sztok szesnastoletnią członkinią młodzieżówki. Sprawa została zameldowana do "góry" ale zamieciono ją pod dywan a w trzy miesiące później Riise został szefem młodzieżówki.

Sprawa ożyła w ostatnim czasie w związku z aferą wokół Tronda Giske i 10 stycznia Riise zrezygnował z bycia szefem Unge Høyre (młodzieżówki). Riise nie jest jedyną osobą z Høyre wobec której złożono powiadomienia o "nieprawidłowościach". Złożona ponad 7 powiadomień z czego kilka było o Riise, a zarząd artii Høyre z premierem Erną Solberg na czele kładzie się krzyżem i przeprasza gdyż wiele osób składało podobne powiadomienia wcześniej ale "nie śledziliśmy ich", jak to powiedziała powiedział sekretarz generalny Høyre John-Ragnar Aarset.

Więcej tutaj:

https://www.nettavisen.no/nyheter/innenriks/kristian-tonning-riise-ble-unge-hyre-leder-tre-maneder-etter-varsel-om-seksuell-omgang-med-beruset-16-aring/3423405822.html

https://www.nettavisen.no/nyheter/innenriks/hyre-erkjenner-grov-svikt-i-varslersaker/3423405711.html

Kobiety też moga mieć seksaferę

Szczególna sprawa ma się z Pania Trine Skei Grande, która jest szefową partii Venstre a od stycznia tego roku Ministrem Kultury w rządzie Erny Solberg.

Jakiś czas temu resett.no opublikowało tekst w którym napisali o pogłoskach jakoby Pani Minister(wtedy mająca 38 lat i będąca viceszefem partii Venstre) zabawiała się z pijanym siedemnastolatkiem podczas wesela w Trondelagu w Roku Pańskim 2008. Te pogłoski długi czas pozostały bez komentarza, jednak po jakimś czasie Pani Minister powiedziała "Nikogo nie nadużywałam" i stwierdziła że pogłoski są rozpowszechniane przez jej politycznych przeciwników.

Jakiś czas pózniej VG opublikowało wywiad z teraz 26 letnim "chłopcem". W wywiadzie tym mówi on iż Trine się z nim kontaktowała i uzgodnili że nic na ten temat nie powiedzą, jednak Trine miała później przekazać premierowi oraz innym osobą że "chłopak zaciągną ją za budynek i się na nią rzucił". (https://resett.no/2018/01/18/gutten-kommer-med-sin-versjon-den-skiller-seg-fra-trine-skei-grandes/ ). To spowodowało żę meżczyzna postanowił opowiedziec swoja wersje. Wedle niego, obydwoje byli pijani, przespacerowali się i wylądowali na polu zboża gdzie doszło do stosunku.

Ta sprawa jednak różni się znacząco od innych gdyż prawie wszystkie media (oprócz resett.no) broniły Trine i bagatelizowały sprawę. Jest to w ostrym kontraście do chociażby sprawy Pana Riise gdzie głównym oskarżeniem miała być różnica wiekowa pomiędzy nim a dzierlatką.

Wartym zauważenia jest również fakt iż w Roku Pańskim 2012 viceprezes Venstre Solum Larzen (wtedy majacy 43 lata) został oskarżony o gwałt na siedemnastolatce, sprawę umorzono ze względu na brak dowodów ale kosztowało go to karierę. Wedle tego co wiadomo to podczas przyjęcia zorganizowanego po bankiecie z okazji corocznego zgormadzenia regionowego oddziału młodzieżówki. Około północy Solum i dziewczyna opuscili towarzystwo "aby zapalić" a po godzinie-dwóch dziewczyna została znaleziona przez znajomych na korytarzu hotelu.

Słowo na koniec

Tak więc doszliśmy do końca, ja chciałbym tylko zauważyć iż mamy 3 dosyć podobne sprawy, ale jedną z nich potraktowano zupełnie inaczej niż pozostałe. W dwóch przypadkach seks z nieletnimi kończył się w najlepszym wypadku końcem kariery a w najgorszym oskarżeniem o gwałt, ale kiedy to kobieta się zabawia z nieletnim to jest to lekceważone a nawet zamiatane pod dywam.

I nie jest to odosobniony przypadek kiedy kobiety są traktowane zupełnie inaczej niż mężczyżni. Anno Domini 2017 shakowano telefon reprezentarki Norwegii w piłkę ręczna, Nory Mørk. Uzyskano jej rozbierane zdjęcia i je upubliczniono (panowie szkoda czasu na szukanie, wierzcie mi), reakcją społeczeństwa było oburzenie i internetowy lincz tych którzy te zdjęcia oglądali oraz przekazywali dalej. Jednak reakcje były zupełnie inne kiedy w 2006 roku ukradziono telefon Kårowi Conradiowi (tak się to domienia?) i rozpowszechniono zdjęcia, tak jego jak i jego partnerki. Wtedy nikt nie miał oporów aby przesyłac je swoim znajomym poprzez maile.

Bartors

EDIT: No dobra, nareszcie to jakoś wygląda, przepraszam za formatowanie ale Steemit całkowiecie rozwalił strukturę tekstu.