Czy w ciągu 10 lat umrzesz na zawał? Poznaj swoje ryzyko w procentach!

in #pl-artykuly7 years ago

Statystyki są nieubłagane. 175 tys. Polaków umiera co roku w wyniku chorób naczyniowo-sercowych, czyniąc je pierwszą przyczyną zgonów wśród naszych rodaków. Czy da się tę liczbę zmniejszyć? Zapewne tak. Przede wszystkim stosując odpowiednią dietę i styl życia, a także odpowiadając na sygnały wysyłane przez nasz organizm, które powinny alarmować do działania. Oczywiście wydaje się nam wszystkim często, że problem dotyczy każdego, tylko nie nas. Pokażę Wam dziś narzędzie stosowane do szacowania ryzyka wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych. Taki obrazowy przykład może zmusi Was lub Waszych bliskich do zmiany stylu życia. W końcu statystyki mówią same za siebie, matematyki nie oszukasz!

heart-care-1040248_1280.png

Czarodziejska kula zwana tablicami SCORE

Przedstawiam Wam skalę SCORE (Systematic COronary Risk Evaluation). Jest to specjalnie opracowana przez grupę specjalistów skala oceny ryzyka sercowo- naczyniowego. W pewnym sensie przepowiada ona przyszłość, opierając się na obliczeniach statystycznych wykonanych dla naszej populacji. Do jej wypracowania przeanalizowano 7934 zgony spowodowane incydentami sercowo-naczyniowymi takimi jak zawały, udary, pęknięcia tętniaka aorty. Co ważne, szacowane ryzyko jest dość indywidualne, bo bierze pod uwagę wiele czynników. Są to: wiek, płeć, palenie lub niepalenie tytoniu, poziom cholesterolu całkowitego we krwi, czy wartość skurczowego ciśnienia tętniczego. Dzięki wykorzystaniu tej techniki możesz sam, w prosty sposób dowiedzieć się, jaka jest szansa, że w ciągu 10 lat umrzesz z powodu incydentu sercowo-naczyniowego (zawału, udaru, pęknięcia tętniaka). Brzmi strasznie, poważnie i nieprzyjemnie. Jednak do wielu osób zupełnie nie trafia cała ta pogadanka o zdrowym stylu życia, jeśli nie zobaczą na własne oczy LICZBY z indywidualnie oszacowanym ryzykiem. Taka ststystyka to jasny przekaz: HALO, TY! TAK TY, TO CIEBIE TEŻ DOTYCZY!

Dobrze przejdźmy do konkretów. Oto tablice SCORE opracowane dla populacji polskiej.

karta ryzyka SCORE.jpg
Źródło

Jak z nich właściwie korzystać? Musisz znać kilka podstawowych faktów: wartość ciśnienia tętniczego i poziom cholesterolu. Jeśli nie masz aktualnych wyników, koniecznie zrób badania krwi. W tym wpisie znajdziesz informacje o tym, jakie powinieneś przy okazji wykonać. Resztę potrzebnych danych (wiek, czy palisz papierosy, płeć) znasz. Odnajdź w tabeli kratkę przypisaną Tobie i Twoim czynnikom.

Jak interpretować wynik?

W kratce podano ryzyko zgonu z powodu chorób naczyniowo sercowych w najbliższych 10 latach. Przykład:
7 – masz 7% szans na śmierć z powodu incydentów naczyniowo-sercowych w ciągu najbliższych 10 lat!
To dużo?
Powyżej 5 to już dużo i powinno się podjąć stosowne kroki do obniżenia tego ryzyka. Czy to będzie rzucenie palenia, czy unormowanie ciśnienia tętniczego – wszystko zależy od Twojego przypadku.

Ah, nie dodałam tego, ale prawdopodobnie już się zorientowaliście. Jeśli masz mniej niż 40 lat, nie wykonasz tego testu. Twoje ryzyko jest w granicach 0-1%. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zadbał o zdrowie swojego serca już dziś, aby za kilkanaście lat dalej znajdować się w „zielonym polu”. Możesz także, aby pokazać test rodzinie, czy bliskim mieszczącym się w skali >40 i ich trochę postraszyć dla ich zdrowia. Z doświadczenia wiem, że szczególnie mężczyźni znacznie bardziej reagują na takie dokładne wyliczenia, niż na bombardowanie ich ze wszystkich stron hasłami „jedz zdrowo” „rzuć palenie” „uprawiaj sport”.

Uwaga, test jest niedokładny jeśli:

  • masz już rozpoznaną chorobę układu krążenia na tle miażdżycy (chorobę niedokrwienna serca, chorobę tętnic obwodowych lub gołogłowych)
  • masz stwierdzoną cukrzycę typu 1 lub 2
  • jeden z wymienionych czynników ryzyka jest znacznie nasilony (np. stężenie cholesterolu całkowitego przekracza 320 mg/dl, lub cholesterolu LDL powyżej 240 mg/dl)

Ryzyko jest w Twoim wypadku wtedy znacznie wyższe (pomnożone przez 2,3 może i więcej)!

Skala SCORE ma także inne wady, nie uwzględnia ona takich ważnych czynników jak: otyłość, siedzący tryb życia, obciążenia chorobami układu krwionośnego w rodzinie, zwiększone stężenie glukozy na czczo, zwiększone stężenie trigliycerydów czy homocysteiny we krwi.

Jeśli któreś z wymienionych występują i u Ciebie, to Twoje ryzyko znowu jest prawdopodobnie wyższe.

Dobrze, czuję się wystraszony. Co robić?

Temat na osobny wpis. Jednak aby nie pozostawiać sprawy zupełnie otwartej, dodam kilka najważniejszych punktów na ten temat:

• Ruch i aktywność fizyczna! Najważniejsze czynniki dla zdrowia serca.
• Dieta bogata w WARZYWA i owoce, najlepiej świeże.
• Antyoksydanty, czyli znowu warzywa i owoce, ale także czerwone wino(w umiarkowanych ilościach), herbaty i napary
• Częste badania krwi i kontrola ciśnienia tętniczego oraz zastosowanie technik obniżających ciśnienie w razie potrzeby
• Ograniczenie cukrów prostych (ciastka, wyroby cukiernicze, słodzone napoje, ale nawet zdrowy miód w nadmiernych ilościach)
• Utrzymywanie lub dążenie do prawidłowej masy ciała (BMI <25)

Ten niezbyt optymistyczny i przyjemny post zakończmy optymistycznym akcentem: o zdrowie serca możemy skutecznie dbać! Nigdy nie jest "za późno"! Warto jednak realnie stosować się do wskazanych zaleceń, aby nie zostać jednym z 46% (!) Polaków, którzy śmierć poniosą właśnie z powodu incydentu sercowo-naczyniowego.

Główne źródła:
Conroy RM, Pyorala K., Fitzgerald A.P. i wsp.: Estimation of ten-year risk of fatal cardiovascular disease in Europe: the SCORE project. Eur Heart J 2003;24:987-1003.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12788299
http://www.ikard.pl/karta-ryzyka-score.html

Sort:  

SCORE dla Polski są autorstwem uniwersytetu, do którego mam "przyjemność" uczęszczać :p

A wiesz może, czy jeśli ciśnienie krwi jest unormowane farmakologicznie, to możemy pacjenta zaliczyć do tabelki z tym osiągniętym farmakoterapią wynikiem, czy brać pod uwagę wyjściowe ciśnienie? Zawsze korzystałam z tego teraźniejszego nawet jeśli osiągniętego lekami, jednak nie jestem tego na 100% pewna

Korzysta się z tego teraźniejszego wyniku. Najlepiej opierać się na wyniku ABPM lub dzienniczka ciśnień. Korekta farmakologiczna czy poprawa stylu życia dają ten sam efekt - obniżenie wartości ciśnienia. Zmniejsza to obciążenie układu sercowo - naczyniowego i tempo powstawania powikłań nadciśnienia. Więc leci za tym również spadek ryzyka sercowo-naczyniowego w dłuższej perspektywie.
Polecam tablice z tego artykułu.

Co do czerwonego wina to nie każde zawiera dużą ilość polifenoli, warto to weryfikować. Przy alkoholu, bo czerwone wino jest alkoholem, należy pamiętać o umiarze. Żeby dostarczać polifenole do organizmu wcale nie musimy pić czerwonego wina, bo inne produkty też zawierają spore ilości i są to np. orzechy włoskie, migdały, jagody czy herbata. Ruch i aktywność to podstawa. Co do słodyczy to większość niestety zawiera olej palmowy, bardzo niezdrowy, a do tego jego rosnące uprawy przyczyniają się do wycinania, wypalania sporych ilości lasów, jeszcze trochę i stracimy trzecie największe płuco świata :(. Olej palmowy jest tani i ma wysoką temperaturę spalania dlatego producenci tak chętnie z niego korzystają, poza tym mało kto zwraca na to czy on jest czy nie w składzie uwagę. Produktom z olejem palmowym mówmy nie dla naszego zdrowia i dla jakości powietrza na naszej planecie.

Oczywiście, czerwone wino nie jest konieczne do dostarczenia polifrnoli, jednak jest niezaprzeczalnie jednym z ich źródeł :)

Co do oleju plamowego - faktycznie, stanowi on duży problem. Dobrze, że podjęłaś ten temat! Większość gotowych produktów zawiera go w składzie. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie produktów jak najmniej przetowrzonych i jak zawsze - dokładne czytanie etykiet.

polecam obejrzeć http://www.filmweb.pl/film/Czy+czeka+nas+koniec-2016-773171 ja oglądałam na netflix, film też dostepny jest na youtube, ale tam nie mogę znaleźć z polskimi napisami :)

Z chęcią oglądnę, nie słyszałam wcześniej o tym filmie :)

Myślę, że każdy powinien to obejrzeć. Bardzo dobrze zrealizowana produkcja, więc dobrze się ogląda i można dużo się dowiedzieć. W dodatku z Leonardo DiCaprio :)

Film propagandowy ale na ważny temat. No ale niestety tyle z niego co sobie go nakręcono (zwyciężył Trump i problem ma w tyłku).

Bardzo ciekawy artykuł. Rzeczywiście to fakt, że do mężczyzn bardziej trafiają konkretne dan,e aniżeli powiedzenia typu jedz zdrowo ;) do 40tki mi jeszcze daleko, ale o serce staram się dbać już teraz

Dzięki! Liczby robią wrażenie, szczególnie dosadnie powiedziane. "Jeśli rzuci Pan palenie i zacznie stosować leki na nadciśnienie obniży Pan ryzyko wystąpienia zawału z 47 do 9 %" brzmi znacznie dosadniej niż "Powinien Pan rzucić palenie i obniżyć ciśnienie, bo to grozi zawałem" 😉

Dokładnie!

Wystarczy porzucić polską dietę i typowe dla naszego regionu nawyki żywieniowe, a wszystko będzie dobrze.

Wegetarianizm, zielona herbata, regularna aktywność fizyczna, medytacja - oto zestaw długowieczności i siły.

Polski organizm, jest stworzony dla polskiej diety ;)

Co do "umiarkowanych ilości", jeżeli chodzi o czerwone wino, to zdania są podzielone. Dla dietetyków to jedna lampka dziennie, dla Portugalczyka to jedna szklanka do każdego posiłku... :D

Tak 😄 zawsze powinno się konkretnie mówić.
Jak zapytam w wywiadzie żywieniowym: Czy często spożywa Pan alkohol? To zawsze jest odpowiedź, że nie. Ale jak już dopytam o ilość konkretną, to się okazuje, że 2 piwa dziennie to standard. Ale według niektórych piwo to przecież nie alkohol 😁

Dwa piwa to dla mnie tak akurat :) Wszystko zależy od masy ciała, wieku itd. Mamy tez wiele rodzajów piwa i 4% Bitter lub Stout nie jest równy piwom 7-8%. Moim zdaniem, ważne jest również to, czy piwo jest produkowane z naturalnych składników, według receptury, czy tez jest to koncernowy substytut piwa.

Świetny artykuł -" Sursum corda" Pozdrawiam.

Congratulations @anna.urbanska! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Uwielbiam tego typu artykuły ze statystykami, wiarygodnymi źródłami :)

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63811.18
ETH 2610.29
USDT 1.00
SBD 2.83