ФОТО И ВИДЕО РЕВОЛУЦИЈА: Нова технологија сензора!

in #photography6 years ago

[This Text in English] Од почетка дигиталне ере, сензори су углавном унапређивани у једном основном оквиру: Побољшање резолуције и осетљивости на светлост на основу једног материјала — силицијума. Панасоник је управо објавио резултат сарадње с Фуџифилмом — 8К органски сензор! (енг)



У оквиру старе технологије, оба сензора CCD (Charge-Coupled Device) и CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor) имају исту полазишну тачку — њихов је задатак да претворе светлост у електроне. Они заправо броје фотоне које хвата свака ћелија сензорска. ЦЦД је изгубио трку, јер је ЦМОС био много јефтинији за производњу и имао је много мању потрошњу енергије. На овом концепту постигнут је значајан напредак (на пример, Back-Side Illuminated или БСИ сензори, као на пример у новом Фуџифилм Х-Т3 моделу), али органски филм дуго је чекана нова технологија. Шта ће она донети?

Најпре, нови дизајн обећава широк динамички опсег на 8К резолуцији (7680×4320 или 33 мегапиксела):

Новоразвијени органски сензор доноси ламинирану структуру у којој је део акумулације електричног напона распоређен у доњем слоју помоћу танког органског филма за фотоелектричну конверзију. Оваквом, потпуно независном структуром, фотоелектрична конверзија и акумулација напона ефикасно су компатибилне. Прво, у делу фотоелектричне конверзије, површина дела пријема светла је увећана, остварујући широк динамички опсег који одговара разлици у контрасту. На пример, чак и на стадиону, снимање на 8К високој резолуцији биће могуће чак и у сценама с великом разликом у осветљености, као што је јака сунчева светлост на терену и сенка на трибинама.

Затим, обећава потпуну контролу осетљивости, укључујући врло једноставно кориштење електронског НД филтра, који ће решити проблем засићења сензора на јаком светлу.

Органски сензори могу да промене осетљивост тако што контролишу напон на танком органском филму. Електронски НД филтар је способан за непрекидно континуирано подешавање осетљивости корак по корак, и степен слободе фотографије се тиме додатно побољшава.

И на крају, најважније обећање: Глобални затварач! То значи да више неће бити појаве познате као „ролинг шатер“ (rolling shutter — „падање“ вертикала при бржем хоризонталном кретању или померању камере) у видео запису, а ускоро ће бити могуће и уклањање механичког затварача из фото-апарата. Засад глобални затварач ради само када је брзина затварача краћа од 1/120 секунде.

Повећањем акумулације напона и ефикасности очитавања, могуће је поставити глобални затварач који истовремено експонира све пикселе. Ово омогућава да се врши прецизно снимање без искривљења по вертикали (феномен у коме се појављује изобличење код покретног објекта при великој брзини), и флеш штрафте (феномен у коме се појављује разлика између осветљења на врху и дну екрана због експозиције флешом).



Панасоник обећава камере спремне за Олимпијаду у Токију 2020. године, док се спекулише да ће 8К постати уобичајена резолуција у широкој употреби око 2023. године.

8K-2018-10-30_135211.jpg

Ова референтна машина биће изложена на међународној изложби радиодифузне опреме „Интер БЕЕ 2018“ која ће бити одржана од среде, 14. новембра 2018. до петка, 16. новембра 2018. у Макухари Сајму, у префектури Чиба.

Могу да додам само једну ствар:

Дајте то овамо!



img

e-vizitka - 2017-10-28_131026-mala.jpg


Universal Basic Income

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62647.29
ETH 2439.61
USDT 1.00
SBD 2.66