Orvium - Bilimin Yapay Zeka ile Desteklenmesi

in orvium •  last year  (edited)

Orvium-Science-1.png

Herkese merhaba arkadaşlar, bu makalemizin konusu Orvium adlı projedir. Projenin amacı yapay zeka aracılığıyla bilim dünyasında gerçekleşen yeniliklerin ve gelişimlerin en iyi şekilde topluma aktarmak ve bu aşamada da ortadaki tüm verimsizlikleri yok ederek en ideal etkinlik çalışma performansını arttırmayı hedefleyen bir proje geliştirmeye çalışmasıdır.

Dünyamız üzerinde her geçen gün bilimsel araştırmalar ve çalışmalar hız kazanmakta. Fakat bu bilimsel gelişmeleri toplumlar üzerinde birçok kişi ya tam anlamıyla takip edemiyor ya da tam anlamıyla bu gelişmelerden haberdar olamıyor. Ayrıca bu bilimsel çalışmaların bildirilerinde verimsel depolamalar yetersiz kalmakla beraber gerekli veri analizleri de tam anlamıyla yapılamadığı için bunlar zamanla yok olup gidebiliyorlar.

Bu saydığım sorunların dışında birçok bilimsel araştırmacı ve yazar yazılarını ve yayınlarını yayınladıkları platformlar üzerinde ciddi kayıplara uğrayarak tam anlamıyla telif haklarını ellerinde bulunduramıyor. Hal böyle olunca da çoğu yazar ve araştırmacı emeklerinin ziyan olması ve tam anlamıyla emeklerinin karşılığını alamadığı için sektörde tutunma çalışmalarından vazgeçerek yollarına başka alanlarda devam etmeye çalışıyorlar. İşte tüm bu sorunların çözümü için incelemekte olduğumuz Orvium projesi karşımıza çıkmaktadır. Proje tüm bu sorunların ortadan kalkmasını hedeflemektedir. İsterseniz projenin amacını ve fikrini incelemeye yavaştan başlayalım.

kopru.jpg

Orvium projesi, ilk paragrafta da bahsettiğim gibi bilimsel araştırmaların, dergilerini telif hakları ve lisans haklarının yayıncıların elinde tutulmasını sağlamakla beraber platformlarını da yapay zeka ile destekleyerek tüm toplumlara bunları rahat bir şekilde duyurmayı hedefleyen blockhain tabanlı merkezsiz bir platform oluşturmayı hedeflemektedir. Bu yapmaya çalıştıkları işlemler aracılığıyla bütün bilimsel yayınlar hem herkes tarafından takip edilebilecek hemde daha anlaşılır bir şekilde insanlığa sunulacaktır. Ayrıca yapay zeka ile istenilen bilgiler istenildiği şekilde ulaşıma açık olacaktır.

Bu saydıklarımın yanı sıra; proje bu tarz bilimsel verilerin depolanması ve saklanması içinde çalışmalar yapacak olup bunların güvenliğini de en üst düzeyde sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca telif hakları konusunda her araştırma ve yazı sahibine ait olacak olup yine aynı şekilde lisanslamalarını da kendileri yapıp istedikleri şekilde paylaşarak gerekli işlemleri kendileri yönetebileceklerdir. Bu sayede de platform üzerinde şeffaf ve araştırmaya dayalı bir iş modeli ortaya çıkacak olup bu durumda daha rekabetçi ve daha kaliteli içeriklerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

orvium (2).jpg

Bu makalemde sizlere Orvium projesinin ne gibi çalışmalar yapacağından ve ne gibi çalışmalarla destekleneceğinden bahsettim. Bir sonraki makalemde ise sizlere projenin ico sürecinden bahsederek ne gibi satışlar yapmaya çalıştığından bahsedeceğim. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

Website: https://orvium.io/
Twitter: https://twitter.com/orvium
Facebook: https://www.facebook.com/orvium.io
Telegram: https://t.me/orvium
Whitepaper: https://orvium.docsend.com/view/nvr6ywj
Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3535259.0
Bitcointalk Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3565166
Bitcointalk Profile and nickname: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1784297 and marn6767

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Bilimsel makalelerin özgünlüğü ve güvenilirliğinde çok işe yarayacak ve akademik kariyer yapanların işini kolaylaştıracak mükemmel bir proje

Telif hakları konusunda her araştırma ve yazı sahibine ait olacak olup yine aynı şekilde lisanslamalarını da kendileri yapıp istedikleri şekilde paylaşma ekosistemi bilimsel yayınların hakkının tesliminde çığır açacak.

Proje bilimadamlarının sunduğu makaleler karşılığında token kazanmasını sağlıyor . Ayrıca bilimadamlarının sosyal bir ortamda etkileşime girmesini sağlıyor

özellikle bilim adamlarını cesaretlendirecek ve yaptıklarını akademik çalışmalar üzerinde daha fazla hak sahibi olacaklarını bir sistemi önermesi ve bunun için blok zincirini kullanacak olması çok başarılı olmuş.

Farkı ile kripto dünyasında kendine önemli bir yer edinebilir.

bilimsel çalışmaların bu tip platformlar sayesinde güvence altına alınması bilime saygının gereğidir. Bu platform bu alandaki insanlara için hayli yararlı olacaktır

akademik camiaya çok katkısı olacak ve her araştırma üzerinde hakları olacak

artık bilimsel araştırmalar daha özgür :)

Bilimsel araştırmacılar ve akademisyenler için güzel imkanlar sunan bir proje. Akademik camianın gözdesi olacaktır.

  ·  last year (edited)

intihal ve emek hırsızlığı konusunda çözüm üreten ORVIUM projesi kesinlikle ilgi çekecektir.