Dinozorlar Antarktika'yı dolaşdığında

in news •  3 months ago

Antarktika - buzlu, boş, ıssız, soğuk - bunlar tarif etmek için kullanabileceğiniz kelimelerdir, ama her zaman böyle olmamıştır.

Büyük güney topraklarının ormanlarla kaplı olduğu ve dinozorların serbestçe dolaştığı bir zamanlar vardı. Böyle buzlu bir vahşi doğunun, bir zamanlar Dünya'nın en devasa yaratılmışlarını destekleyebilecek kadar sıcak olduğu nasıl olabilir?

Bunu anlamak için jeolojik zamanda geri dönmeliyiz. Antarktika, 145 ila 66 milyon yıl öncesine dayanan Kretase Döneminde buzsuzdu. Çok uzun zaman önce tanıdık gelmeyebilir ama biz bunu biliyoruz çünkü bir asteroit dünyaya çarpmadan önce dinozorların son yaşıydı ve bu gezegende zamanlarını sonlandırdı.

Bu süre zarfında her iki kutupta da ormanlar vardı. Ağaçların ve soğukkanlı sürüngenlerin fosilleri, bilim adamlarının iklimin neye benzediğine dair bir resim oluşturmasına izin verdi. Soğukkanlı sürüngenlerin hayatta kalmak için güneşin sıcaklığına ihtiyacı vardır; Bugün güneşte güneşin tadını çıkarırken gün içinde ısındığını görüyoruz. Kış aylarında güneşin kaybolduğu kutuplarda, karanlıkta yaşayabilmeleri için yeterince sıcak olmalıydı.

image.png

img
Antarktika Kretase Döneminde buzsuzdu. Bu süre zarfında her iki kutupta da ormanlar vardı.

Bilim adamları ayrıca, geçmiş iklimi anlamak için foraminifer denen okyanusta yaşayan fosil organizmalarının kabuklarını da kullanırlar . Kabuklarının kimyasını analiz ederek ve farklı türlerin yaşadığı yaş aralıklarını bilerek o zamanlar okyanus suyu sıcaklığını tahmin edebilirler.

Smithsonian Doğa Tarihi Müzesi'nden Dr. Brian Huber , Antarktika çevresindeki derin deniz alanlarına odaklanmış Kretase'yi araştırıyor. Açıklıyor; “Foraminifera en iyi kayıtlardan bazılarını sağlar çünkü hem diplerde yaşayanlar hem de dip okyanus sıcaklıklarını kaydediyorsunuz ve daha sonra okyanusun atmosferik sıcaklıklarının en üst elli metre uzağında yaşayan planktonik var. Bu kayıtları zamanla ikiye katladığınızda ve dünyanın dört bir yanındaki okyanusun farklı bölgelerinden gelen kabukları analiz ettiğinizde, iklimin evrimi konusunda gerçekten iyi bir fikir edinirsiniz. ”

Huber, Antarktika çevresinde Güney Okyanusu'nda bulduğu şeyin ilk başta inanması zordu çünkü çok sıcak görünüyordu; “Antarktika Çemberine yakın,“ 58 derece güneyde 30C sıcaklıklar bulduk.

Bu yüksek sıcaklıklar, 'Kretase Hothouse' olarak bilinen Kretase'nin ortasında meydana geldi - atmosferdeki artan karbondioksitin neden olduğu sıcak bir sera etkisi. Ama Kretase'de, günümüzün çorak buz alanlarından farklı olarak Antarktika'da dolanan ağaçların ve dinozorların olduğu bir dünya yaratmak için ne oldu?

Huber açıklıyor; “Özellikle orta Kretase hakkında bildiğimiz şey, daha hızlı deniz tabanı yayılımı ve daha fazla volkanik CO2 kaynağı olduğumuzdur.” Huber ve meslektaşları hala “sera” nın büyük bir miktarın sonucu olup olmadığını araştırıyorlar. CO2 patlaması ve yeryüzünü ısıtan bir sera battaniyesi yaratması.

Hepimiz iklim değişikliklerini biliyoruz, geçmişte var, şimdi değişiyor ve gelecekte olacak, ama şimdi ne yaptığımıza göre farklı olan şey, Kretase'de olanlara kıyasla farklı? Antarktika yakında tekrar buzlanabilir mi?

image.png

img

“Geçmişte bildiğimiz jeolojik olaylara kıyasla gerçekten görülmemiş bir oran ve değişim büyüklüğü. Sadece birkaç yıl içinde yüz milyonlarca ton CO2 atmosfere yayıyoruz. Büyük volkanlar olsa bile volkanlar bu kadar kısa sürede bu miktarda CO2 üretemezler ”diyor Huber.

Gelecek açısından Huber; “Sanırım muhtemelen on yıllardır göreceğimiz şey, belki de asırlar, daha hızlı akmaya başlayan ve özellikle Batı Antarktika'nın dağılmaya başlayabileceği buz akıntısı denen şeydir. Buzun aktığı hız göz önüne alındığında, yıllarca Antartika deglaciatını görmeyeceğiz. Glaciologists, deniz seviyesini yükseltmeye başladığınızda, buzun daha hızlı akmasını ve deniz seviyesinin daha hızlı yükselmesini sağlayan olumlu bir geri bildirim almayı beklersiniz, o zaman sadece bir çeşit devam eder. Yani evet, işaretlerin zaten orada olduğunu düşünüyorum. ”

Antarktika'ya yeniden dolanan dinozorlara sahip olmayabiliriz, ama gelecekte buzdan arınmış olmadığına hükmedemeyiz, ve Dünya'da hiç yaşanmadığı zamanlar gibi insanlarda bunun nasıl olacağını bilemeyiz. kutuplarda buz.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Source
Copying/Pasting full or partial texts without adding anything original is frowned upon by the community. Repeated copy/paste posts could be considered spam. Spam is discouraged by the community, and may result in action from the cheetah bot.

More information and tips on sharing content.

If you believe this comment is in error, please contact us in #disputes on Discord

Congratulations @sadeceburak ! You received a 10% upvote from @kryptoniabot & @kryptonia for your task of 2511 SUP Today.

Remember to receive votes from @kryptoniabot

Run a task on Kryptonia.*Join free here Kryptonia Account
Use the tags KRYPTONIA or SUPERIORCOIN in your Steemit post.

Delegate to the Kryptonia Upvote by clicking links: 10SP , 50SP , 100SP , 500SP , 1000SP

Due to an increased amount of tasks, we have changed up the voting power to evenly spread out the Upvote amount.

Congratulations @sadeceburak! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @sadeceburak! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!