Violet Carpenter Bee - Xylocopa violacea || Pszczoła Zadrzechnia fioletowa - Xylocopa violacea

in #nature7 years ago

avatar.jpg

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) jest bardzo rzadkim owadem z rodziny pszczołowatych (Apidae) wpisany do czerwonej księgi zwierząt ze statusem EX? (prawdopodobnie wymarłe).
status.jpg
Długość ciała Zadrzechni fioletowej wynosi 21 - 24 mm. Nazwa fioletowa bierze się od fioletowo połyskujących skrzydeł, natomiast reszta ciała jest czarna. Biologia zadrzechni fioletowej bardzo różni się od szeroko nam znanej pszczoły miodnej (Apis mellifera). Po pierwsze nie tworzy rodzin. Samice samotnie zakładają gniazda w starych obumarłych konarach i pniach drzew. W przeciwieństwie do pszczoły miodnej nie tworzy także gniazd z wosku. Wygryza natomiast żuwaczkami kanał, który dzieli na komórki poprzez ścianki z ubitych trocin. To, co łączy zadrzechnie fioletową z pszczołą miodną jest pokarm. Tak samo, jak inne pszczołowate dorosły owad zadrzechni (imago) oraz larwy żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. W każdej komórce Zadrzechnia umieszcza grudkę stworzoną z pyłku i nektaru, do której składa jedno jajo. Larwy rozwijają się wewnątrz grudki.

Violet Carpenter Bee (Xylocopa violacea) is a very rare insect from the Apidae family inscribed in the red book of animals with the status of EX? (probably extinct).
status.jpg
Xylocopa violacea body length is 21 - 24 mm. Name violet bee comes from the violet-shining wings. The rest of the body is black.The behavior of Violet Carpenter Bee (Xylocopa violacea) is not similar to the honey bee (Apis mellifera). Firstly, it doesn't create a swarms. The females alone make nests in old dead branches and trunks of trees. Xylocopa violacea dont build nests with wax. Violet Carpenter Bee chews the tunnel that divides the cells with the walls made of sawdust. Just like a honey bee, an adult insect and larvae feed on nectar and pollen.In each cell Zadrachnia places a lump formed of pollen and nectar. Violet Carpenter Bee larvaes grow inside of lumps.

Ochrona gatunku:

Od ponad 70 lat brak jest zgłoszeń o występowaniu Zadrzechni fioletowej w Polsce.
Najważniejszym elementem jest ochrona starych drzewostanów i obumarłych drzew, niezbędnych zadrzechni fioletowej do budowania gniazd. Dla wielu zagrożonych owadów obumarłe drewno jest najważniejszym elementem do rozwoju i przetrwania.

Jako gatunkowi ciepłolubnemu, preferującemu suche tereny, Zadrzechni sprzyja aktualne ocieplenie klimatu i przekształcanie się siedlisk w kierunku bardziej suchych. Możemy więc mieć nadzieję na powrót (lub reintrodukcję) tego pięknego gatunku na tereny Polski.

Conservation of species:

The most important is the protection of old forst and dead trees, necessary to build nests. For many endangered insects, dead wood is the most important thing to live.Let's hope for the return (or reintroduction) of this beautiful species.

Xylocopa_violacea-Abeille_charpentière-201606103.jpg

------------------------------------------------------------

If you like it, go to my profile:


@apismellifera

Sort:  

Piękna... Czemu to zawsze najciekawsze gatunki najszybciej ulegają wymieraniu ;/

Tutaj na Korfu jest sporo bardzo podobnych śliczności ale nie jestem pewna czy to ten sam owad a zdjęcia nie mam. W każdym razie wygryzają w drewnie jamki i składają jaja tak jak piszesz.

hmm..bardzo możliwe. W Polsce może być na wymarciu ale w miejscach o cieplejszym i bardziej suchym klimacie może okazać się pospolita :)

Zrobiłabym zdjęcie ale teraz już ich nie widać, nadchodzi jesień. Są dużo większe od pszczółek, czarne i w słońcu mienią się na granatowo-fioletowo, kończyny na pewno mechate, słychać je z odległości kilku metrów i nie są agresywne aczkolwiek stanowcze. Mam podpórki pod winogrona z grubych ususzonych bambusów i one tam sobie wygryzają jamki (nawet słychać cichutkie chrobotanie jak się podejdzie bliżej). Od miejscowych zapewne nie dowiem się właściwej nazwy ;) Tutejsi starsi ludzie wierzą, że to jakaś bliska zmarła osoba przyszła je odwiedzić, jeśli ten owad przyleci w okolice domu (a często to robi wiosną i z początkiem lata).

Bliska zmarła osoba przyszła ich odwiedzić? Piękne. Jakiś znak ....

Tak, to piękne... tylko nadal nie wiem czy to jest ten opisany w poście. Pokazałam mężowi ten post i zamieszczone video, mąż twierdzi że to ten sam owad :) Jeśli tak, to bardzo się cieszę, że żyją chociaż tutaj :)
Jego nazwa xylocopa ma coś z greki, xylo to drewno a xylokopa to drwal w odmianie żeńskiej :)

Czyli wszystko gra i buczy: pszczoła to ona, drwalówa :)

Na to wygląda... szkoda że już nie latają, zrobiłabym zdjęcie jakieś dla porównania. No cóż, zrobię w przyszłym roku... :)

Thanks for sharing :-) @apismellifera I am following. Best of Luck !

Gdybym ją zobaczyłem to bym uciekał jak głupi :)

W moim przypadku pewnie byłoby na odwrót : D

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 62264.03
ETH 2431.11
USDT 1.00
SBD 2.50