Çizgi Film İzlemek Zararlı Mı?

in kusadasi •  4 months ago

Çocukları ekran başına kitleyen, hayal dünyalarını genişleten çizgi karakterler, çocukları güldürüp eğlendirirken onlara zarar da veriyor olabilir mi?
Çizgi karakterlerin ekstra güçlerinin olması, uçması, ışın göndermesi, ağ fırlatması vb özellikli olmaları çocukların bunları denemelerine ve gerçek hayatta var olabilceğine inandırabiliyor.
Bu da gerçek hayal kavramının karıştırılmasına sebebiyet veriyor.Aynı zamanda şiddet içerikli çizgi filmler çocukların şiddete yönelmelerine, kavga etmelerine,birbirlerine vurma vs gibi olumsuz zarar verici davranışlar sergilemelerine neden oluyor.Uzun süre televizyon başında kalan çocuklarda dikkat eksikliği, odaklanamama gibi problemlerde oluyor.
Çocukların izlemesine izin verilen çizgi filmler öğretici, yardımlaşmayı pekiştiren, sevgi ve saygıyı öğreten, sorumluluk bilinci kazandıran içeriklerde olması gerekmektedir.
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Bi 10 sene önceki çizgi filmler şuankilere göre çok daha iyiydi. Şuan çıkan çizgi filmlerin çoğu 15 yaş üstüne hitap ediyor nerdeyse. Tabi cartoon network gibi kanalların çizgi filmlerinden bahsediyorum.