GÜL REÇELİ NASIL YAPILIR ?

in kuadasi •  2 years ago  (edited)

arkadaslar gül reçeli gülgiller familyasından olup güzel kokulu olan bitkilere söylenen bir isimdir. anavatı iran basta olmak üzere çin ve anadalodur. çiceklerin en romantıgı olarak bilirnir genelde. çok çeşidi vardır. farklı türleri renkleri mevcuttur. yaklasık 4 bine kadar çeşidi oldugu bilinmektedir. gülün baska bir özelligi de bazılarının yenilebilir olmasıdır. tatlılarda baska yemek türlerinde recellerde pastalarda kullanılabılıyor. marmelatı yapılıyor. kokusuyla zaten çok ün salmıştır. görüntüsü degil kokusu tadı da çok begenilenn bir çicektir.

ben sizlere gül recelinin yapımını anlatmak istiyorum.

malzemelrim bunlar ;

  • 14-11 tane gül
  • limon suyu
  • limon tuzu
  • toz seker

gül yapraklrını kökten kesiyoruz . iyice yıkıyorsunuz bol suyla. sararmıs olanları temızleyın. ymuusak sekılde yıkayın yapraklara zarar vermeden. bir kaba koyup sekerle karıstırıyoruz iyice. daha sonra limon syunu ilave ediyorsunuz. sonra kapagını kapatıp bi sre bekletiyorsunuz yumusayıncaya kadar. yumusadıgımı buzdolabına koyup 2 gün bekletin. daha sonra üzerine yarım lt su ekleyin. orta ateste kaynatın. kaynayınca biraz daha pişirin. 40-50 dk sonra kıvama gelecektır. daha sonra içine limon sodasını ilave ediyoruz. tekrar kaynatın. limon sodasıda daha sonra cok sekerlenmemesi için konuyor.
gülün iştah acıcı özelligide vardır. bogaz agrılarına iyi gelir. gözle ilgili rahatsızlıklarada iyi geliyor. mideyi rahatlatıyor hazmı kolaylastırıyor.

650x344-gul-receli-tarifi-gul-receli-nasil-yapilir-1488264704146.jpg

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!