orkide

in kuadasi •  2 years ago  (edited)

Orkide güzelliği ile bilinir ve bir zamanlar muazzam miktarlar için el değiştirdi.

Bilim adamları, bitkinin güzelliği nedeniyle dünyadaki hemen hemen her yaşam alanına nasıl kolonileştirildiğine dair bir fikir ediniyor.

Çin'deki bir ekip, güneydoğu Çin'deki dağlarda yabani olarak yetişen bir orkidenin genetik taslağını çıkarttı.

Söz konusu orkide, altfamilyadan Apostasiodea, milyonlarca yıl önce modern türlerden ayrılmıştır.

Orkide Koruma ve Araştırma Merkezi liderliğindeki araştırmacılar, orkidenin genomunu diziledi ve onu daha modern türlerle karşılaştırdı.

ABD'de Orkidenin evrimini incelemek için bir referans sağlıyor ve sadece orkidelerde bulunan ayırıcı özelliklerin "grubun muazzam radyasyonunda" önemli bir rol oynadığını öne sürüyorlar.

Orkide, çiçekli bitkilerdeki en büyük aileden biridir. Birçoğu güzel çiçekleriyle yetiştirilirken diğerleri gıda açısından zengin olan vanilya gibi ekonomik açıdan önemlidir.

Bitki koruma kaynaklı bitki örtüsü koruma çalışmasının Dr Trevor Dines, bu çalışma hakkında yorum yaparak, orkidelerin kendilerini özel ve anında farkedilebilecek hale getiren benzersiz özelliklere sahip olduklarını söyledi.

"İster süpermarketten gelen büyük, neşeli bir Güve orkideğine ya da uzaktaki bir dağ yamacındaki küçük nadir bir orkideye bakarsanız, çiçekler aynı temel taslağa sahip olur" dedi.

"Bu araştırma, bu planın unsurlarının orkide ailesinin evriminin hemen başında ortaya çıkmış olduğunu ve günümüzde bildiğimiz 26.500-28.000 türün içine muhteşem müteakip evrimlerinde yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor" dedi.

Orkide benzersiz özelliklerinden bazıları, polen toplayıcı olarak bilinen polen yığını, olağanüstü derecede hafif tohumlar ve diğer bitkiler üzerinde yetişme yeteneği bunları desteklemek için kullanıyor.

Tüm bu özellikler, Lady's terlik orkidesinden Bog Orkide'sine kadar 50 veya daha fazla İngiltere'de vahşi doğa parkında orkideler bulunuyor.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!