Tydzień w blockchainie #59

in #kryptowaluty7 years ago (edited)

Witam serdecznie w podsumowanie wieści, trendów i wydarzeń w branży blockchain w ostatnim tygodniu.

Ten materiał powstał na podstawie anglojęzycznego newslettera Blockchain Weekly który już od ponad roku co tydzień dostarcza na skrzynki mailowe tysięcy użytkowników podsumowanie najważniejszych wydarzeń, przemyśleń i opinii z branży blockchain. Jako że jestem jednym z redaktorów, to gorąco zachęcam do subskrypcji, a w niniejszy poście przedstawię po krótce tematy, które pokrywamy w tym tygodniu. Zwróć proszę uwagę, że newsletter nazywa się Blockchain Weekly a nie CryptoWeekly, więc nie zwracamy w nim za bardzo uwagi na to co się dzieje na giełdach, jak wyglądają kursy i jak stoją świeczki, tylko co się dzieje wokoło samej technologii, co pozwala czytelniom zyskać fundamentalną widzę o branży i projektach, oraz obserwować rodzące się trendy i kierunki.

Tak więc tylko w jednym newsie wspominamy o tym, że Bitcoin umarł po raz 2475673646 ósmy, rynek dokonał poronienia, a miliony ludzi, który od roku czekali, aż jebnie, mogli w końcu powiedzieć "a nie mówiłem".

Bo jeśli chodzi o wydarzenia w tym tygodniu, to wydaje nam się że dzieją się ciekawsze rzeczy:

  • Znany chyba wszystkim @vitalik-buterin, współtwórca, ikona i myśl przewodnia @ethereum ogłosił, że kończy współpracę z funduszem Fenbushi Capital. Jest to fundusz venture capital skoncentrowany na działaniu w obszarze technologii blockchain i decentralizacji, głównie z chińskim kapitałem. Swoją decyzję umotywował tym, że powinien się bardziej skupić na rozwoju technologicznym Ethereum, przed którym cały czas stoją duże wyzwania, z problemem skalowalności na czele.
  • Telegram, aplikacja do komunikacji tekstowej, czyli po prostu czat grupowy, który jest używany do publicznej komunikacji w większości projektów blockchainowych oraz super tajnych i płatnych grupach sygnałowych ogłosił że zamierza zrobić ICO i zebrać w nim 1.2 mld dolarów. Biorąc pod uwagę, że co najmniej dziesiątki tysięcy użytkowników krypto na co dzień korzysta z telegram, to jest to wizja możliwa do spełnienia. Pozostaje tylko pytanie, po co jest to ICO po za tym, aby Telegram zarobił? Po odpowiedź na to pytanie odsyłam do artykułu w naszym newsletterze oraz do własnego zdrowego rozsądku

W sekcji FEED znajdziecie kilka artykułów, przemyśleń na temat tego w którym miejscu jest obecnie branża, jakie są główne wyzwania i do którą stronę zmierzamy. Dwa najciekawsze to:

  • Wytłumaczenie koncepcji nowego, lepszego ICO, czyli DAICO. Jest to koncepcja zaproponowana niedawno przez Vitalika Buterina aby połączyć ze sobą koncepcje ICO (Initial Coin Offering) oraz DAO (Decentralized Autonomous Organization). W skrócie chodzi o stworzenie DAO wokół procesu ICO, dzięki czemu inwestorzy będą mieli wpływ na to, kiedy i jakie ze zgromadzonych funduszy są dostępne dla twórców projektów. Inwestorzy mogą np. ustanowić miesięczne transze i uzależnić ich wielkość od postępów w pracach
  • Programiści z kolei znajdą bardzo ciekawy artykuł o tym, w jaki sposób zabezpieczać swoje smart contracty przed podatnością na ataki hakerów. Chyba wszyscy pamiętają The DAO hack, który finalnie doprowadził do rozłamu sieci na Ethereum i Ethereum Classic czy dwie seriąeataków na protfele multi-sig Parity ostatniego lata. W obu przypadkach przyczyną tych ataków były można by powiedzieć szkolne błędy w kodzie. Warto dowiedzieć się jak przed nimi i jeszcze kilkoma podatnościami się zabezpieczyć

W newsletterze nie zapominamy też o tych, który są już obecni w świecie krypto, ale jeszcze nie specjalnie kojarzą o co chodzi z tą technologią. Jeśli zaliczasz się do takich osób, to mamy też sekcję dla Ciebie, sekcję dla początkujących. A w niej między innymi:

  • Artykuł o powodach, dla których górnicy nie są Twoim przyjacielem. Nie są przyjacielem użytkowników sieci, bowiem zazwyczaj mają sprzeczny interes ekonomiczny. I żeby zarobić więcej, mogą płatać wiele figli, przy czym wpływanie na zawyżanie opłat transakcyjnych to najmniejszy pikuś
  • Świetnie wytłumaczenie czym jest/będzie platforma EOS. Jest to projekt, który może pochwalić się najwyższą zebraną kwotę w ICO (które trwa nadal) i fantastycznymi założeniami jeśli chodzi o wydajność i łatwość korzystania z sieci. Do tego dosłownie tydzień temu ogłosili wart ponad 1 mld dolarów program venture capital do wspierania projektów powstających na tej platformie.

To tylko niektóre z tematów, które poruszamy w najnowszym wydaniu Blockchain Weekly. Zachęcam do odwiedzin i subskrybcji newslettera. Jak i resteemowania tego podsumowania.

Jeśli uważasz że w branży blockchain wydarzyło się jeszcze coś ważnego, o czym nie napisaliśmy w newsletterze, to proszę podziel się tym z nami i innymi w komentarzu.


Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.13
JST 0.027
BTC 58940.53
ETH 2638.80
USDT 1.00
SBD 2.49