İş e-postalarını hafta sonları yasaklasaydık ne olurdu?

in kryptonia •  3 months ago

Ortalama bir çalışan kişi için, bilgisayarınızı güçlendirme ve gün boyunca iş e-postalarının çığlığına elveda öpmekten daha büyük bir duygu yoktur. Akşamları ve hafta sonları işten ayrılmaya yetecek kadar şanslıysak, iş e-postasını ve ofisle birlikte gelen stresi bırakmaktan mutluluk duyuyoruz.


1

Ancak uzmanlar, giderek artan bir şekilde başarısız olduğumuzu söylüyorlar, bunun yerine bize yükünü eve getiriyorlar ve boş zamanlarımız sırasında e-postaları canlandırıyorlar . Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu rutinin bazı ciddi sonuçları vardır.

Çalışma anormal veya uzun saatler uzun zaman depresyon, anksiyete ve hatta koroner kalp hastalığı ile ilişkilendirilmiştir. Önemli olarak, hafta sonu iyileşmesinin önemi de haftalık iş performansı ve kişisel inisiyatif ile ilişkilendirilmiştir. Daha fazla araştırma, çalışma dışı dönemde psikolojik müfrezeyi ortaya çıkarırken, yüksek iş taleplerinin neden olduğu duygusal tükenmeyi azaltmış ve insanların meşgul kalmalarına yardımcı olmuştur.

Yani, eğer tüm bunları biliyorsak, şu soruya yalvarıyor: neden hala değerli hafta sonlarını istila etmemize izin veriyoruz?

Fransa'da ofisleri bulunan bir BT servis sağlayıcısı olan Smile'in teknik uzmanı Romain Gonord, “Tecrübem olmadığı zaman başladı, önemli bilgileri kaçırmamdan korkuyordum” diyor. “Şimdi, Facebook veya Twitter zaman çizelgesini kontrol etmek gibi bir refleks.”


KYNK

Bazıları bu değişimin iş yerinin doğal bir evrimi olduğunu ve inatçı inandırıcısız inandırıcılığımızın bir sonucu olduğunu düşünüyor . Diğerleri daha fazla uğursuz buluyor.

Bir hükümet 'Le Weekend'i korumaya çalışmak için radikal adımlar attı, ancak işe yaradı mı?

Geçtiğimiz yıl Fransa, 50 veya daha fazla çalışanı olan şirketlere bazı işçilere standart çalışma saatleri dışında e-postaları kontrol etme sorumluluğunu müzakere etme yetkisi veren bir yasa çıkardı.

Hareket, "bilgi obezitesinin" Fransa'nın çalışma çağındaki nüfusunun sağlığı üzerindeki etkisiyle ilgili olarak Eylül 2015'te bir rapor izledi ve daha sonra bunun üstesinden gelmek için bir çalışma anlaşması getirildi. Sonuç olarak, “bağlantıyı kesme hakkı” artık Fransız hukukunda yer almaktadır .

Fransız yönetim danışmanlığı Eléas'ın başkanı Xavier Alas Luquetas, bu değişim hakkında olumlu. “Ofis dışındaki e-postaları veya profesyonel talepleri cevaplama hakkı (çalışma süresince değil), insanların zihinlerinde ve Fransa'daki pratik gerçekliğe giderek giderek artıyor” diyor.

Fransız bilişsel bilim danışmanı CogX'in bir çalışanı olan Gaetan de Lavilleon da yasaya cevap olarak e-posta yolunu değiştirdi. “Artık e-postalarınızı erteleyen bir Chrome eklentisi olan Boomerang'ı kullanıyorum” diye açıklıyor. De Lavilleon, çalışma saatleri dışında e-postaları kontrol etmekten kaçınmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor ve e-posta kullanımını azaltmakta, hatta gün içinde 15 dakika ile iki saat arasında e-posta kesintileri uygulamaktadır.

Bu arada hareket, hangi sektörde çalıştığınıza bağlı olmasına rağmen, Almanya'da da değişime neden oldu. Çalışan sendikaları bazı Alman şirketlerini harekete geçmeye itti. Auto yapımcısı Volkswagen, işsiz e-postaları yasaklayan en eski kullanıcılardan biriydi ve sunucuların yapılandırılması, böylece e-postaların yalnızca çalışanların telefonlarına yalnızca iş gününün bitiminden ve iş gününün bitiminden yarım saat önce gönderilebileceği şekilde yapılandırıldı - ve hafta sonları değil. Politika, şirketin çalışma konseyi veya çalışan temsilcileri tarafından lobi faaliyetleri nedeniyle tanıtıldı . Araba üreticisi Daimler, çalışanların tatil günlerinde e-postalara erişimini kapatan bir politika da başlattı.

Samantha Ruppel Almanya'da iki yarı zamanlı işte çalışıyor - biri üniversitede, diğeri yardımsever. Takdir ettiği bir çalışma dizüstü bilgisayarı aldı, ama aynı zamanda bir değirmen taşı olabileceğini düşündü ve masasına uzaktan zincirleme yaptı. “İki farklı iş yapma esnekliğine sahip olmak ve hafta sonu e-postanızı kontrol edebilmek iyi bir şeydir,” diye itiraf ediyor, “ama bazen insanlar sizi her zaman erişilebilir olduğunuzu bildiği için acele etmeyi deneyebilir.”

Ruppel, işverenlerinin hafta sonlarında çalıştıkları zaman çalışma günlerinde tatil günlerinde tatil yapabildiklerini, ancak hafta sonları e-posta erişimini engelleyen daha yüksek stresli işlerde, günaha kavuşmanın, tüm gün çalış. Arkadaşlarımın birçoğu Almanya'nın bankacılık ve finans sektörlerinde çalışıyor ve haftasonu partilerindeki sohbetin çoğu iş hakkında. “Hafta sonu e-postalarına erişemiyorlar ve bunu sinir bozucu buluyorlar” diyor. “Ama bence iyi: 24 saat çalışabilirler.”

Hafta boyunca, “eve geldiler, akşam yemeğini yedikten sonra e-postalarını tekrar kontrol ediyorlar. Eğer şansları olsaydı, hafta sonlarında bunu yaparlardı: Rekabet dünyasından daima daha hızlı ve daha iyi olmaya çalıştıkları rekabetçi bir dünyadır. ”

Tecrübesi, Avrupa'nın dört bir yanından gelen bazı araştırmaları destekliyor. Chartered Institute of Personeli and Development (CIPD) tarafından 2,000 İngiliz çalışanının yaptığı bir ankette, işçilerin beşte ikisi, e-postalarını çalışma saatleri dışında günde en az beş kez kontrol ettiklerini söyledi. Üçüncüsü evde zihinsel olarak kapanamadıklarını, işlerin her zaman üzerlerinde durduğunu söyledi.

Manchester Business School'da örgütsel psikoloji profesörü ve CIPD başkanı olan Cary Cooper'a göre, son trend, iş iletişimlerimize ve projelerimize ulaşma yolumuza bile sızıyor.

Bugün, Cooper, iş e-postaları bir akıllı telefonun sadece bir dokunuş olduğunu söylüyor. “Yemek yerken dizüstü bilgisayarınızı yanınızda taşımıyorsunuz, ancak cep telefonunuzu taşıyorsunuz” diyor. “Akıllı telefon her şeyi değiştirdi.”

“Örgütsel e-postayı izleme beklentisi ne kadar yüksekse, o kadar az kişi ayrılabilir, saatlerce sonra iş ile ilgili e-postada ne kadar zaman harcayacak ve ne kadar duygusal olarak tükenmiş oluyor?” Diyor Liuba Belkin, Lehigh'deki yönetim departmanında doçent Üniversite.


KYNK

İş e-postalarının zorlayıcı bir kontrolörü olmasanız bile, sadece bunları kontrol etme özelliğinin bir etkisi vardır. “İşçiler e-postada saatler sonra ne kadar zaman harcadıklarına bakılmaksızın, hala onlara ulaşıyor ve olumsuz etkileri oluyor” diyor Belkin

Belkin ve meslektaşları tarafından hazırlanan iki makale , çalışma saatleri dışında iş e-postaları beklentisinin bile , çalışanlar ve sevdikleri kişiler için endişenin tetikleyicisi olduğunu gösteriyor.

Çalışma saatleri dışında iş e-postaları için harcanan zaman ne kadar fazla olursa, duygusal tükenme durumları o kadar büyük olur - ve Belkin'in çalışmasındaki ortalama kişi haftada sekiz saat çalışarak e-postaları saatler dışında geçirir. Virginia Tech Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar insanların e-postaları kontrol etmek zorunda olmadıklarını, ancak kayda değer miktarda kaygıyı tetiklemelerinin beklendiğine inanmaları gerektiğini tespit etti.

Arkadaşlara ve aileye dalgalanan endişeye yol açmanın yanı sıra, bağlı kalmaktan başka ciddi sağlık etkileri de vardır. “İşten çıkmazsak, işten kurtulamayız” diyor, çalışma hayatı dengesini araştırmak konusunda uzmanlaşmış olan University College London'da insan-bilgisayar etkileşimi profesörü Anna Cox. “Başlangıçta bu sizin üretkenliğinizi etkilemeye başlar. Çalıştığın zaman yorgunsun. En nihayetinde, eğer işten tam olarak kurtulamazsanız, her türlü fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir. ”

Avrupa Çalışma Koşulları Araştırması için çalışanların düzenli bir anketi ile toplanan veriler , örneğin düzenli çalışma saatlerinin dışında çalışmayı rapor edenlerin, daha yüksek düzeyde kardiyovasküler durumlar ve kas-iskelet ağrısı bildirdiklerini göstermektedir.

Ancak çalışma saatleri dışındaki e-postalar için bir battaniye yasağı evrensel olarak karşılanmadı.

Örneğin Fransa'da, Gonord kanunun tasarlandığı gibi işe yarayıp yaramayacağından emin değil. İşvereni, bağlantı kesme hakkının verilmesinden önce bile e-postaları kontrol etmeye zorlamadı, ancak projeleri yerinde tutmak için bazen check-in yapacaktı. “Şirketiniz bağlantı kesme hakkını zorlarsa - çalışanlara e-posta erişimini kapatarak - bağlantınızı kesmekten başka seçeneğiniz yoktur” diyor. “Bir baskı hissedeceğim, bu da kanunun engellemeye çalıştığı şey” dedi.

Diğerleri hafta sonu yasalara aykırı davranmanın kendilerini etkili olmayacağı ya da başka ülkelerde uygulanmasının muhtemel olmayacağını düşünüyor.

Cox, “Bundan çok uzaktayız, bence, çok fazla esnekliğe sahip olduğumuzu düşündüğünüzde,” diye açıklıyor. E-postaları kontrol etmek için sıkı “takvimler” uygulayan geleneksel 9-to-5 çalışmasından bu yana çok uzaklara döndüğümüze inanıyorum ki, Fransa'da desteklendiği gibi Birleşik Krallık'ta ya da ABD'de şiddetle karşı çıkıyorlardı.

Bir de daha endişe var.

“Bu uygulanamaz” diyor Cooper. “Eğer iş güvensiz hissediyorsanız ve Fransa'da olduğu gibi yüksek işsizlik varsa, işvereninize gidip“ özür dilerim, sizi mahkemeye götürüyorum ”diyecek misiniz?”

Bunun yerine, Cooper, ekrandan ve e-postanın stresinden uzaklaşabilmelerini sağlamak için işçiler ve işverenler arasında işbirliği gerektiğini düşünüyor. İş e-posta hesabınızı gelen kutunuzdan silin ve endişeleri Pazartesi gününe kadar bırakın.

Bu hikayeye veya BBC Capital'da gördüğünüz başka bir konuya yorum yapmak için lütfen Facebook sayfamızı ziyaret edin veya Twitter'da bize mesaj atın .

Bu hikayeyi beğendiyseniz, haftalık "bbc.com " özellikli bülten için "Bu Hafta 6 Sunu Okursanız " başlıklı haber bültenine kaydolun . BBC Gelecek, Kültür, Başkent ve Seyahat'ten seçilmiş bir hikaye seçimi, her cuma gelen kutunuza teslim edilir.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Source
Direct translation of full or partial texts without adding anything original is frowned upon by the community. Repeatedly posting such translations are considered spam.

Spam is discouraged by the community, and may result in action from the cheetah bot.

More information and tips on sharing content.

If you believe this comment is in error, please contact us in #disputes on Discord

Congratulations @hayatiertekin ! You received a 10% upvote from @kryptoniabot & @kryptonia for your task of 2451 SUP Today.

Remember to receive votes from @kryptoniabot

Run a task on Kryptonia.*Join free here Kryptonia Account
Use the tags KRYPTONIA or SUPERIORCOIN in your Steemit post.

Delegate to the Kryptonia Upvote by clicking links: 10SP , 50SP , 100SP , 500SP , 1000SP

Due to an increased amount of tasks, we have changed up the voting power to evenly spread out the Upvote amount.

Congratulations @hayatiertekin! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes
Award for the number of upvotes received

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!