2018 ve Sonrasındaki Nesillere Kodlama Öğretmek Neden Önemli?

in #kodlama2 years ago

2018-sonrasindaki-nesillere-kodlama-ogretmek-onemli.jpg

Birkaç yıl önce bir kişinin iyi bir iş bulabilmesi adına iyi iletişim kurabilmesi, dil bilgisinin olması ve mesleki şartları taşıması temel şartlar olarak kabul edilirdi. Ancak artık zaman değişiyor. Web siteleri, uygulamalar ve araçlar hayatımızı kolaylaştırmak için üretilirken tüm bu değişim hayatın her alanında bir parça iz bırakıyor. Öyle ki artık evlerdeki çalar saatler bile akıllı!

Bu değişimin bir parçası olarak artık teknoloji ile kişilerin kendini geliştirmesi de oldukça önemli. Giderek otonom bir hale gelen dünyada söz sahibi olmak, iyi bir iş kurmak ve en önemlisi para kazanabilmek adına kodlama en büyük şanslardan birisi. Zira makinelerle nasıl iletişim kuracağını öğrenmesi gereken birinin kod haricinde başka bir yolu yok. Bu nedenle de hem geleceğin mesleklerine yönelik iyi bir eğitim almak hem de bu değişimin içerisinde çocukların söz sahibi olabilmesi adına kodlama eğitimi alması gerekiyor. Bu giriş sonrasında bazı başlıklar altında özellikle 2018 ve sonrasında doğan çocuklara kodlama eğitiminin zorunlu olmasına yönelik görüşler sunacağım.

Kodlama yalnızca programcılar için saklı gizli bir dünya değildir. Birkaç yıl yoğunlaşarak, yabancı bir dili öğrenir gibi kodlama alanında gelişme sağlanabilir.

Uzun Vadede Çok Faydalı Olacak

Kodlamada algoritma önemlidir. Bir problem ya da duruma karşın nasıl bir yolun izlenebileceği, hangi seçeneklerin bulunduğu ve tüm bunlara göre neler yapılabileceğinin genel olarak ortaya konması kısaca algoritma olarak tanımlanabilir. Bu aşamada belirli adımlar, kurallar takip edilir. Kodlama eğitimi alan bir kişi çok yönlü düşünmeyi öğrenir ve olası bir durumda tüm ihmaller doğrultusunda işlem yapar, optimum sonuca yönelir. Böylece sadece kod yazarak bir programı ortaya koymak yerine matematikten Türkçe’ye ve hatta günlük yaşamdaki temel sorunlara kadar kişilerin daha hızlı ve uygun çözümler bulabilmesi kolay hale gelir.

Dünyanın Yeni Dili

Kodu bir dil olarak düşünürsek, bunun dünyanın en çok kullanılan dillerinden biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Çoğu işin programlama ve yazılım bilgisi gerektirdiği günümüz dünyasında, kod bilmek yeni dünyanın zorunluluklarından birisi. Bu bakımdan dünya genelindeki genel, büyük resmi düşündüğümüzde, programlamayı dijital çağın okuryazarlığının bir parçası olarak kaçınılmaz durumda.

Günlük Hayata Destek Sağlar

Bilgisayar bilimi, günlük hayatımızda sürekli gelişen bir varlıktır. Gittikçe daha fazla cihaz kullandığımız gibi artık sürekli online durumdayız. Teknolojiyi anlamak, teknolojiyi kullanmaktan çok farklı bir şeydir. Çocuklar artık teknoloji ile küçük yaştan itibaren tanışırken onları kullanmaya eğilimlidir. Fakat bu eğilim çocukların teknolojiyi tam olarak anladığı anlamına gelmez. Kodlama, teknolojiyi anlamanın en iyi yoludur. Teknolojiyi anlamak, yararları ve dezavantajlarının yanı sıra fırsatlar ve riskleri değerlendirebilmenin önemli bir yoludur.

Çocuklar Daha Hızlı Öğrenirler

Çocuklar daha hızlı ve daha iyi öğrenir. Dijital verilere bakıldığında dahi çocukların araçları kullanmada ciddi bir yatkınlığa sahip olduğu görülür. Bu bakımdan yeni dünyayı yaratmak ve gelecekte değişimin içerisinde yer alan bireyler yetiştirebilmek adına kodlama bu işin önemli bir anahtarı.

Kodlama Yaratıcılık Yaratır

Çocukların sınırsız hayal gücü, kodlama gibi sınırsız potansiyeli olan bir araç ile birleştirildiğinde ne olur? Minecraft'ın bu kadar çok popüler hale gelmesinin arkasında aslında bu detay yer alıyor. Uçsuz bucaksız dünyada yapılacaklar sınırsız. Youtube’da yapılacak kısa bir araştırma dahi çocukların ne kadar çok zengin bir hayal gücüne sahip olduğunu görmek mümkündür.

Kodlama İle Fikirler Şekil Alır

Büyük küçük herkesin aklında farklı fikirler vardır. Fakat bu konuda en önemli detay, sadece birkaç insanın bunları gerçekleştirebilme imkanının olmasıdır. Kodlama ile birlikte kişilerin fark etmesi, fikirlerini hayata geçirmesi daha kolay olur.

Problem Çözmeyi Tanıtır

Kodlamayı öğrenmek, çocukları problem çözmeye teşvik eder. Tüm resme bakmanın ve farklı bakış açılarından soruna nasıl yaklaşılacağının kavranabilmesi adına kodlama büyük bir önem taşır. Üstelik programlama, çözümün derhal test edebileceği birkaç alandan biridir.

Eleştirel Düşünmeyi Geliştirir

Programlama sorunları sayısız daha küçük sorunlara bölmeye yardımcı olur. Size büyük sorunu dondurmamayı, daha ziyade parçalayarak ve küçük sorunlara çözüm bularak anlamayı öğretir. Bu şekilde çok daha kolay ve orijinal soruna bir çözüm bulmak için kodlama büyük bir şans.

Kodlama Eğlencelidir

Lego WeDo, Arduino ve Raspberry Pi gibi bir donanım yardımı ile programlama konseptlerinin verildiği projeleri düşünün. Kodlama farklı alanlarda farklı araçlarla kullanılabilir. Bu bakımdan çok eğlenceli bir şekilde kodlama öğrenilebilir.
Sort:  

Çocuklarımız için yapacağımız en faydalı iş kodalama dilini öğretmek olacaktır. Bundan hiç şüphem yok.